şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeni bir ekşi sözlük yazarı.
 • lazca tulumcu demektir. (bkz: guda) aynı zamanda da tulum çalan bir sözlük kişisi sanırım*
 • biraz daha köklere inersek akraba çıkacağız sanırım. ananeyi beklaaroz heyecanla.
 • nickini, la vache qui rit melodisinde söylemek çok eğlenceli oluyor.

  gu dassst vi riiiiii, gu daaast vi riiiiii.
 • iyi yazan yazar. okunması ve okutulması gerek. ben bir süre daha okuyacağım yazdıklarını şimdi. siz şunu okuyarak bir fikir edinin.

  --- spoiler ---

  o
  sibirya kurdu ve kafkas kartalinin birlesmesi sonucu dogmustur. herkesin turk oldugu bir utopyada yasamasina ragmen laz oldugunu iddia etmektedir. sonucta iskitler de lazlarin atasiymis bozkurtcuklara gore, e iskitler de turk, duz mantikla yine herkes turk oldugu icin turklugunu inkar etse bile, damarlarinda muhtemelen turk kani dolasiyordur. hayde oradan dalga gecme derseniz, melez oldugunu soylemekte fayda var. laz ve hemsin kulturlerinin mukemmel bir bilesenidir, ustun irkin temsilcisidir, harikalar yaratan bir soyun evladidir.(bkz: #26925577)

  --- spoiler ---
 • nick altına onurlu laz dostlarımı şahsında selamlamak fırsatı adına bir kez daha yazmak nasip oldu.

  ..............
  şöyle demiş badim:

  "... işte o zaman gerçekleşti uyanış, milli bilinç, neler derseniz deyin.

  böyleyken böyle kürt dostum.
  yalnız bıraktık sizi, eyvallah haklısınız.
  gözlerimizin önüne sis perdesi inmişti.
  faşist-kemalist devletin boyunduruğundaydık.

  "bu, böyle gidecek demek değil bu işler
  biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz
  ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını"

  bekleyelim kürt dostlarım. bekleyelim ve görelim;

  "işte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz.”

  güzel günler bizim olacak.

  medeniyetin beşiği anadoluda dostça, kardeşçe yaşama özlemiyle,

  yaşasın halkların kardeşliği, skudas xalkepeşi cumapoba!"
  (bkz: #33176148)

  ..............

  mektubunu baş- göz üstüne aldım
  saygı ve sevgilerimle, ellerine sağlık.
 • bunca yillik sozluk okuruyum, kendisine ilk kez bugun rastgeldim.
  bu da benim ayibim olsun.
 • (bkz: #33176148) ile badim olmuştur. son zamanlarda okuduğum en güzel entry idi.
 • tutarsızlık ve çelişki abidesi birisi. çok ilginçtir ki kendisi said nursi takipçisi, laz/ermeni milliyetçisi, hatta daha da ilerisi. abdullah öcalankatil olarak değil lider olarak görüyor,* ulusalcıları, mustafa kemal atatürk'ü ve genel olarak türkleri sevmiyor. milliyetçiliğe/ırkçılığa karşı bir profil çiziyor ama sonra dönüp benzeri laz/ermeni milliyetçiliği çukurunda patinaj çekiyor. velhasıl oldukça bilgisiz ve kafası çok karışık bir kişi. buyrun:

  "en büyük derdi adalet olan bir müslüman"* olarak tanıtıyor kendisini ama asala terör örgütü'ne arka çıkmaktan da geri kalmıyor: (bkz: #27068683).

  en büyük derdi adalet olan bir müslüman, terörizm'i destekler mi? bu neyin kafası?

  sonra, "allah'ın ayetlerini inkar eden ve peygamber sünnetine aykırı hareket eden lavuk'ların ırkçı ideolojilerine karşı mücadele etmeyi sorumluluk addeden"* biri sanıyor kendisini ama "türk kadar güzel domalacak başka bir millet yoktur" türü ırkçı sözler etmekten de vazgeçmiyor: (bkz: #27304917).

  lavuk ırkçılarla mücadele böyle mi oluyor? (bkz: emre belözoğlu ırkçılıkla mücadele derneği).

  yine kendi ifadesine göre "annesi ve babaannesi hemşinli imiş ve damarlarında kutsal ermeni kanının dolaştığını hissediyormuş." (bkz: #27045696).

  şimdi damarlarında kutsal türk kanının dolaştığını hisseden ve "türk kadar güzel domalacak başka bir millet yoktur" terbiyesizliğini gören biri gelip "ermeni kadar güzel domalan başka bir millet yoktur" dese hoş olur mu, yakışıklı durur mu?

  bir de dikkat ettim bu yazarın "domalmak" ile ilgili bir takıntısı var. çünkü türkiye'nin her yerinde "ulu önder atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitler anısına" yapılan "bir dakikalık saygı duruşu"nu da bu az akıllı bir dakikalık domalma duruşu olarak tanımlamış. ki buyur: (#27420164).

  ne güzel değil mi? atatürk nefreti bir insanı nasıl çirkinleştiriyor, nasıl rezil ediyormuş? hani müslümandın sen? hani az önce "en büyük derdi adalet olan bir müslüman" vardı, ne oldu ona?

  bir de bu yazarımız "allah'ın ayetlerini inkar eden ve peygamber sünnetine aykırı hareket eden lavuk"lardan bahsediyordu. şehit kavramı senin allah'ının ayetlerinde geçmiyor mu, peygamberinin sünnetinde şehitlik yok mu?

  şehitler için de yapılan "bir dakikalık saygı duruşu"nu bir dakikalık domalma duruşu olarak gören ve saygı - domalma algısı bozulan bu kafa, allah'ın ayetleri inkar ile peygamber sünnetine aykırı hareket etmiş olmuyor mu?

  müslümanım diyorsan, mevzuatın bu. bildiğin cahillik, ettiği lafın nereye gittiğini bilmemek, kör nefretinin içinde debelenip boğulmak tam bu işte.

  aşağılamak için "güzel domalma" sıfatını bir milletin tümüne yükleyen, müslümanım deyip şehitleri domalma ekseninde kendi zavallı nefretine alet edip aşağılayan, elalemin kanına laf eden, kin tohumları ekip etnik ayrımcılık fidanlarını besleyen bu gudastviri'yi son olarak kendi sözleri ile baş başa bırakıyorum, ki çelişkilerini görebilsin. nihayetinde bu kafadaki birine kendi sözlerinin bir benzeri ile cevap vermek yapılacak en isabetli iş olsa gerek:

  ~~
  "açık açık ırkçı olduğunu belirten insanları daha bi makbul buluyorum. ırkçılığın yanlış bişey olduğunu kavrarsa o yanlıştan vazgeçebilir. ama, "kardeşlik edebiyatı" ayağına türk/kürt/ermeni düşmanlığı yapan, "ah benim türk/kürt/ermeni kardeşim" tribine giren insanlara nasıl anlatacaksın bunu? hem herkes açık açık içindeki kini döksün, içindeki ırkçılığı, düşmanlığı döksün bakalım. bir anlayalım kimin ne mal olduğunu. yaşasın kaos." (#31871643)
  ~~