şükela:  tümü | bugün
 • gürcistan'ın iki güzel kayak merkezinden birisi; diğeri için (bkz: bakuriani)

  http://www.gudauri.info/
 • inanılmaz bir manzara; bembeyaz, çılgın, cesaret isteyen dağlar... gel gör ki malesef altyapısı hala pek iyi değil. otellerinde elektrikler gitmekte sıcak su bir ara uğramaktadır. her derdine rağmen müthiş bir macera... yerse !
 • büyük kafkas dağlarının güney eteklerinde bulunan bir kayak merkezidir. deniz seviyesinden 2.196 metre yükseklikte yer alan tesis yamaçlarındaki ağaç dizilimi sayesinde çığa karşı güvenli olarak kabul edilir. kayak sezonu aralık ayından nisan ayına kadar sürer.
 • gürcistan'da bulunan kafkas sıra dağları üzerine konumlandırılmış güzel ve ucuz bir kayak merkezi. burada şunu belirtmeden geçemem; kafkas sıra dağları o kadar muazzam ki gudauriye gelmeden 20-30 km öncesinde sağınızda solunuzda inanılmaz tepeler görüyorsunuz ve hemen hemen hepsi inanılmaz kayışlar yapabileceğiniz yerler ve bu sizi çok heyecanlandırıyor.
  pistlerin toplam uzunluğu 60 km civarında. hiç ağaç olmadığı için kayak yapabileceğiniz toplam alan 17 km2(kilometrekare). 4 tane lift kullanarak 7 km durmadan gidebileceğiniz bir rota yaratmak mümkün. liftlerin büyük kısmı son 10 senin teknolojisi olduğu için hızlı. ayrıca adam başı 250-300 dolara 5-6 kişi heli drop olayına girebiliyorsunuz (günlük 6 drop).
  benim gibi kaymayı 800m'lik beceren pistinde öğrenen vücutlar için bu mesafe oldukça uzun. bir noktadan sonra bacaklarınızdan duman çıkamaya başlayabilir. bu durumda yolunuzun üstünde ki güzel cafelerde gayet lezzetli bir şeyler yiyip içebilirsiniz. hem de öyle uludağ ve kartalkaya'da ki gibi tatsız tutsuz yemekler için canınızı almaya kalkmaları gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil (2 bira, patates ve pizza 25 tl'ye denk geliyor).

  gudauri'de (dolayısıyla gürcistan'da) içki konusuna değinmeden geçmemek lazım. iddia ettiklerine göre 'wine' kelimesi dünya literatürüne gürcü dilinde ki 'gvino' kelimesinden devşirilerek girmiş. doğru olup olmadığını bilmiyorum ama şarapları ve şarap türevleri içkileri gerçekten de çok başarılı ve ucuz. 45 tl'ye denk gelen bir fiyat karşılığında free shoplarda 300-400 euro'ya satılan konyakları aratmayacak yerli üretim konyakları marketlerde bulabiliyorsunuz. bide alkolsüz olan çok güzel gazozları var (bizde ki o eski bakkal gazozu tadında).

  pistlerle igili olarak söyleyebileceğim 3 tane kötü durum var:
  1- hava kararmadan 1 buçuk saat önce kapatıyorlar. benim gibi tasmasını koparmış köpek gibi kayanlar için biraz sıkıntılı bir durum.
  2- sadece cuma ve cumartesi günleri gece kaymak mümkün. en azından biz gittiğimizde öyleydi.
  3. ve son olarak, daha çok boardcular ve off-pist severler için kötü haber ; dediğim gibi pistlerde neredeyse tek ağaç bile yok. yani gudauri'ye 10 günden fazla kar düşmediği zaman rüzgar ve soğuktan dolayı pist dışında kalan, snowcatlerin girmediği alanlar buz pateni pistinden hallice bir kıvama geliyorlar. böylece off-pist kaymak eziyet halini almaya başlıyor. tavsiyem: uçak ile ulaşım çok pahalı olmadığı için kar durumuna göre tatilinizi ayarlayabilirsiniz.
 • son durak filmindeki gibi bir olaya sahne olmuş kayak merkezi. teleferiğin tersine dönmeye başlaması ile korkunç olay gerçekleşmeye başlıyor.
  2 si ciddi 12 kişi yaralanmış.
  gudauri ski
 • elim kazaya sahne olan kayak merkezi