şükela:  tümü | bugün
 • tdk tarafından motivasyon sözcüğüne karşı önerilen türkçe sözcük.

  cümle içinde kullanalım: kadir inanır dizisinde oynattığı kızları mesajlarıyla güdüledi.
 • bireyin harekete gecmek icin hazir hale gelmesidir. bireyin ihtiyacini giderme hissi bireyin harekete gecmesini saglar. davranistan onceki son asamadir.
 • bireylerde belirli seylere karsi duyulan ihtiyacla baslar. bir ihtiyac olusunca bireyde onu karsilama istegi baslar. boylece icten veya distan bir gucle uyarilmaya baslar. bu uyarilmalar bireyi belli davranislara iter.

  icten gelen gucle beslenen gudulenme uzun surelidir. cunku kontrol kisinin elindedir. fakat distan gelen gucle beslenen gudulenme kisa sureli olabilir. cunku distaki etken kaybolunca gudulenme de kaybolur.

  ornegin, yasam tarzini saglikli ve guzel bir sekilde degistirmek icin spor salonuna gitmek icten gelen gudulenmedir. cunku kontrol kisinin elindedir. bu tur gudulenmenin riski azdir. bu tur gudulenme cevreden bagimsizdir. ancak kisinin fikirleri degisirse gudulenmesi kaybolacaktir. en azindan kontrol kisinin kendi elindedir.

  bir kiza yakisikli gorunmek icin spor salonuna gitmek distan gelen gudulenmedir. riski fazladir cunku gudulenme karsi tarafa baglidir ve kisa sureli olma ihtimali yuksektir. kisi, kizi sevmeyi biraktigi an sporu birakacaktir.