şükela:  tümü | bugün
 • psikanalistlerin ortaya attığı bir unutma kuramıdır. bu kurama göre hoşlanılmayan, istenmeyen duygularla ilişkili olan konular ya da hatırlanması kişiyi rahatsız eden fikirler, baskı altına alınarak unutulurlar. bu görüşe göre, kişisel sorunlarla ilgili bazı şeyler, ortaya koyacağı suçtan ya da kaygıdan dolayı, baskıya alınarak çabuk unutulur ve hatırlanamaz. kişi böyle şeyleri bilinç altına atar. aslında bir nevi kişinin yüzleşmek, düşünmek istemediği bir olay-durumdan bilinç dışı kaçış yöntemidir.
 • evet doğrudur.
  ben de şu an haber kanallarını görmezden geliyorum.
 • muhtemel bir travmaya bağlı geliştiğini düşünüyorum bu unutma türünün.

  aslında bir nevi beynin savunma mekanizması olarak ortaya çıkabilir.
  2002 yılında annemi kaybettiğim akşam ağlayarak uyuyakaldım ve ondan sonraki zaman zarfında ne zaman üzülsem aynı şekilde uyudum hep ve ertesi güne o duygunun yokluğuyla uyandım.

  elbette unutmuyorsunuz ve özlüyorsunuz ancak sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatınıza devam edebiliyorsunuz.

  ben bu durumu hep epizodik hafızamın zayıflığına bağlamıştım lakin bu teori kendi açımdan daha uygun bir tanı.
 • özetle, olay örgüsünün(unutma) tamamen mantiksal cercevede gelistigini, gelisebilecegini öne süren psikanaliz kurami.

  fakat bilincalti olgu veya sanisinin saptirilmasi, bu denli mantiksal düzeyde incelenmesi hayli sasirtici olmus.
  öyle ki unutma fikri, dogrudan insan bilinci ile etkileserek ortaya cikar. bilincinizde daha önce kabul ettiginiz herhangi bir sey veya eylem hakkinda kanaat degistirmek mümkün olsa da, bir zamanlar var oldugunu, yasandigini yadsimak neredeyse imkansizdir. ya imkansizdir, ya da cok keskin bir zihin gerektirir, ki bu cok nadir bulunur. dolayisiyla bilincaltinizda mutlak bir otorite saglayamazsiniz. uzerine uygulayacaginiz baskilarla unutturmak söyle dursun, unutmak istediginiz seyi bilincinize daha da yaklastirirsiniz.
  anlar, hatiralar veya olaylarin akibeti ve onlarin uzerinde yapacaginiz degisiklikler icin epizodik hafiza kontrolü cok daha uygundur.
  bu sebeple hangi acidan bakilirsa bakilsin, bilinc ve dislileri hakkinda pesin hükümlere varmak saglikli degildir. cünkü bilinc, sanrisal tehlikeler ve yanilsamalarla cevrelenmis dipsiz bir kuyudur.
  peki nicin?
  nicin, nicin, nicin?
  kuyuya düsen cocuk nicin ölmesin? sorarim size!

  bitti mi? daha dur.

  unutursun ama hatirlamaya mahkumsun.

  bitti.