• mimarı pritzker mimarlık ödülü sahibi frank gehry olan çağdaş sanat müzesi, aynı zamanda postmodern mimarinin en önemli örneklerindendir.
  • muzenin koleksiyonunun pek de zengin olmayan taraflari, belli araliklarla degisen zengin sergileri ile giderilmekte olan muze. bilbao'ya gercekten cok sey katmis bir sanat eseri, bizatihi binanin kendisi. yine de onundeki orumcekli heykel biraz fazla hollywoodvari geldi bana. ama hemen yanindaki karsi kiyiya baglayan rengarenk kopru guzel bir hava veriyor muzeye. ispanya ziyaretlerine bilbao'yu dahil etmek icin tek basina yeterli bir neden.
  • güneyden binaya giderken yolun hemen kenarında dev bir köpek (bkz: bilbao puppy) ve binanın aşağısında da kuzey yönünde nehrin kenarında dev bir örümcek bulunan bask bölgesinin en önemli turizm kaynaklarından biri olan sanat müzesi.
    titanyum kaplama olması nedeni ile ilk başta aşırı yüksek maliyeti yüzünden çok tepki çekmiş iken, önceden sadece bir sanayi şehri olan bilbao'ya zaman içinde kazandırdığı turizm getirisi ile bilbaoluların kabullendiği ve gurur duyduğu bir binadır aynı zamanda.
  • lonely planet tarafından seçilen dünyanın en güzel 10 binası içinde yer alan ispanyalı müze.
  • koleksiyonu çok zengin olmasada gidilip görülmesi farz olan müze kapısındaki kuçu kuçu ise dünyalar tatlısı.
  • dan brown'un son kitabı başlangıç'ta çokça bahsi geçen, yazarın kaleminden dökülenleri okudukça görme isteği duyulan müzedir.
  • bilbao effect kavramını ortaya çıkaran eserdir. müze olarak yapının kendisi asıl sergiye konu olmuştur. şanslıydım ki bir kaç defa ziyaret etme şansı buldum, öylesine güçlü tesir eden bir mekan enerjisi var ki şiddetle tavsiye etmemek haksızlık olurdu.
  • modern mimarinin başyapıtlarından biridir.
    az yazdım be editi : formun bütünlüğü o kadar güzel ki şiir gibi. dışarıdan baktığınızda her köşesinden, her bucağından başka bir perspektif çıkıyor, o üzerinize dökülen gibi duran kütlenin hareketli kıvrımlarından birinin dibinde biraz soluklanmak muhteşem.
  • dışı içinden çok daha güzeldir. özellikle bulutsuz havalarda gün batımının yansımasını salbeko köprüsünden izlemek muhteşemdir.
hesabın var mı? giriş yap