şükela:  tümü | bugün soru sor
 • radyo kawramını borclu oldugumuz insan.
 • gugliemo marconi. öldüğünde dünyanın bütün radyoları ilk ve son kez iki dakika susmuştur
 • 1923 yılında italyan faşist partisi'ne üye olan ve sonraki yıllarda da radyoda mussolini'nin davetiyle propaganda konuşmaları yapan "hasta" mucit...

  aynı radyoda aynı görevi on yıl kadar sonra ünlü şair ezra pound tekrarlayacaktır...
 • (bkz: marconi)
 • 1895 yilinda radyo araciligi ile ilk mesaj yollamis kisi.
 • 12 aralık 1901'de telsiz - telgraf sistemini geliştirmiş, ingiltere'den atlantik aşırı ilk mesajını yollamayı başardı.
 • 1874-1937 yillari arasinda yasayan bilim adami. 1898'de dunyanin ilk radyo fabrikasini -the wireless telegraph and signal company limited- kurmustur. sirket hizla buyuyunce 1912 yilinda new street'te ikinci bir fabrika kurmustur. 15 haziran 1920'de britanya'daki ilk resmi radyo yayinini chelmsford'daki new street'ten gerceklestirmistir. britanya'da "radyonun dogdugu sehir" olarak da bilinen chelmsford'da halen 2000'in uzerinde insan marconi adini tasiyan sirketlerde calismaktadirlar.
 • marconi bir gün dostlarıyla birlikteyken masanın ortasına mıknatıslı detektörü koydu. dostlarına birer kulaklık verdi. bir tel parçasının bir ucunu aletin anten ucuna bağladı, öbür ucunu da başlarının üzerinden geçirerek masanın etrafında dönmeye başladı. tel, verici istasyonunun yöne gelince yüksek sesle işaretler duyulmaya başladı. marconi modülasyonu bulmuştu. o sıralarda dr.fleming radyo lambasını bulmuş, bu buluş alıcı telsiz cihazlarında büyük bir değişiklik meydana getirmişti. nihayet 1919 yılında radyoyu buldu.

  bilimin bugünkü düzeyinden uzak olduğu ve başka dünyalarda da yaşamın var olduğunun düşünülmediği günlerde 22–23 ağustos 1924 gecesi, o zamanın en hızlı yatı olan elektra gemisi adriyatik denizi’nde dolaşıyordu. yatın aynı zamanda laboratuar ve kütüphane olan bir salonunda marconi, kulaklarında dinleyici, bir eli ayar kondansatörünün manetinde, bütün yüz çizgileri heyecandan gerilmiş, uyumadan dinliyordu. marconi 3 gün önce elektra yatının direğine garip bir anten yerleştirmiş, bunun üstün duyarlılıkta amplikatöre ve onu da bir dinleyici cihaza bağlamıştı. 02.30’da bağırarak yardımcılarını uyandırmaya koştu: “ dinleyin,dinleyin..” diyordu. masa üzerine bıraktığı kulaklıktan tiz sesler çıkmaktaydı. “ onlar. onlar.. işaretler dünya’mızdan gelmiyor. uzay sakinleri konuşuyorlar. sesleri dinleyin ben ilk çağrıyı 1901 de yolladım, bütün işaretleri tanırım, böyle işaret hiç duymadım.”

  guglielmo marconi aynı zamanda ölüm ışını diye tabir edilen bir alet yapmıştı. 1937 yılında italya’da mussolini’nin liderliğinde hükümet kuruldu. silahlanma hırsına kapılan mussolini, devrin en büyük bilgini marconi’nin bazı evren sırlarına sahip olduğunu bildiğinden, ondan ısrarla dünyaya meydan okuyacağı güçte buluşlar yapmasını istedi. aylar sonra, bir manyetik alan dondurucu cihazı meydana getirdi. yardımcıları cihaza “ölüm ışını” adını vermişlerdi. alelacele, askeri bir tatbikatta deney yapılmasını istedi. deney günü marconi ve yardımcıları, bulundukları yerden, üzerlerine doğru hareket halinde bulunan 10’a yakın tank ve arkasından gelen askerlere karşı cihazı çalıştırdılar. aletten vızıltı sesleri arasında dağılan manyetik dalgalar, tank ve askerlerin önünde sanki görünmez bir duvar meydana getirmişti. askerler bir adım öne gidemez olmuştu. marconi derhal cihazı durdurmuştu. arkalarında tatbikatı izleyen mussolini ve yüksek rütbeli subayların alkışlarını duymuyorlar, dehşetle önlerindeki tabloya bakıyorlardı.

  deney başarılıydı ama hesapta olmayan bazı esrarengiz olaylar bundan sonra başlamıştı. ertesi günü tatbikata katılan askerler arasında “manyetik donma” denilen olay meydana gelmeye başlamış, nasıl tedavi edileceği bilinmediğinden, ölüm olayları sıklaşmıştı. marconi manen yıkılmıştı. büyük bir karamsarlık içinde papa’yı ziyarete gitti. papa pi xi tarafından kabul edildi. 90 yaşındaki papa’yla uzun uzun konuştular. bu konuşma hiçbir zaman açıklanmadı. dönüşünde marconi’nin ilk işi cihazı bozup onunla ilgili evrakları yok etmek oldu. ertesi günü marconi’nin evinde intihar ettiği öğrenildi.

  papa pi xi, arkasından şöyle diyordu:
  “tanrıların sırlarına vakıf oldu. insanların yücelmesi için yaşadı. insanların ölmemesi için öldü.”
 • 1898 de su üzerinden ballycastle (k irlanda)den rathlin islanda s harfini mors kodu olarak* yollamış nobele layık gorulmuştur. tabi bunu teslanın 17 patentini çakarak başarmıştır o ayrı