şükela:  tümü | bugün
 • en büyük özellik olarak "zıplama"nın eklendiği oyun.
 • wow oynayan ve gw2 nin ilk trailerını izleyen bünyelerin söyleyebileceği güzel bi kelime olarak; (bkz: pathetic)
 • yine guild wars'ta olduğu gibi aylık ödeme olmayacak oyun. bir kere ödeyip tam ödeyeceğiz.
 • sonunda elementalist class'ını açıklamışlardır.
  ilk oyuna göre biraz daha aktif bir elementalist göreceğiz galiba.
 • açıklanan elementalist sınıfının skillerinin birkaçına http://www.guildwars2.com/…rofessions/elementalist/ adresinden bakılabilir. yine çok çok iyi bir oyun geliyor anlaşılan. umarım bu sefer ülkemizde de hakettiği ilgi ve alakayı görür.
 • elementalist'in ardından warrior da açıklanmıştır.

  rifle kullanabilecekmiş warrior sınıfı... ilginç...
 • http://www.guildwars2.com/en/media/videos/ adresinde, "areanet's mmo manifesto" adı altında oyunun yapımcılarının da yer aldığı harika bir bildiri videosu yayınlamışlar. eğer söz verdikleri şeylerin yarısını başarabilirlerse elimizde farklı bir mmo olacak sonunda. özellikle grind illetinden kurtulmak ilaç gibi gelecektir mmo sevenlere.
 • en iyi 1 nisan şakalarından birini yapmış oyun;
  7. class : commando!
  http://www.guildwars2.com/…me/professions/commando/
 • sylvari irki bildigin vulcan olan oyun. bence guild wars ileride star trek'e baglanmali, "ahan da bakin bu sylvari, asura ile isbirligi yapip uzay gemisi kasip 'sikeriz sizin tyria'nizi lan, alin gotunuze sokun topraklari' diyerek uzaya kacarak vulcan'a sigindilar. ihanete ugrayan asura, sylvari tarafindan soykirima ugradi." seklinde aciklanmali tum bu olaylar.

  bekliyoruz cikmasini, sabir kalmadi artik.
 • okumadan önce uyarı: entry henüz tanımlanamayn bir dilde yazılmıştır ve konu hakkında hiç bilgisi olmayan masum insanların uzak durması gerekmektedir.

  dynamic combat denilen, herkesin her rolü üstlenebildiği healer, tank veya dps olarak keskin bir ayrımın yapılmadığı savaş sistemi, questlerin ve eventların sizden bağımsız olarak gerçekleşmekte olması ve sizin questlerde yaptıklarınıza göre bu olayların sonuçlanmasına dayanan dynamic quest sistemi gibi devrimlerle piyasaya gelecek olan oyundur.

  uzun yıllardır mmorpg piyasasında world of warcraft dışında işe yarar yeniliklerle ortaya çıkan bir franchise görülmemişti. şimdi ise guild wars 2 bu bayrağı devralmak üzere. son yıllarda wow'un, blizzard'ın da kabul ettiği gibi oyuncu sayısında düşüş yaşaması, oynanış olarak bir çok yenilik getirseler de (ki bunların bir kısmı önemliydi) içerik olarak kendini tüketmesi oyuncuları yeni arayışlara yöneltmişti. atari'nin dungeons and dragons ve turbine'ın lord of the rings gibi dev içerikli konuları harcayıp eline yüzüne bulaştırması, age of conan ve rift'in wow'dan bir adım dahi ileriye gitmiş olmaması dolayısıyla guild wars 2 tamamen farklı temasıyla göze batıyor şu anda.

  bana kalırsa çıktığı anda diğer mmorpgler dükkanı kapatıp gidebilir. oyuncuların artık mmorpg oyunlarından tatmin olma eşiği genişlemiş durumda, ultima online ve wow gibi çıtayı inanılmaz yükselten iki başarılı oyundan sonra mükemmele bir adım daha yaklaşan oyun şu an guild wars 2.

  insanların eskiden bir yenilik olan ancak artık iyice kemikleşmiş, quest, combat, proffession, class, race, character customization gibi geliştirilmeye muhtaç mmorpg özelliklerinden sıkıldıkları ve bu monotonluğun birçok iyi potansiyelli oyunu öldürdüğü bir gerçekti. bu konularda yapılan yeniliklerin yanında, oyuncuların oyun içi sosyalleşmesi, oyun içi ve dışı destek, account güvenliği, serverların bakımı ve aralarındaki iletişim gibi oyun içi sosyalleşme ve güvenlik temalı konular ilerleyen zamanda ortaya çıkacaktır ve bu kadar titiz çalışan bir developer ekibi bu konularda da başarılı olur diye tahmin ediyorum. unutmayalaım ki bu işlerin ustası blizzard ve world of warcraft'tır. şirket bünyesinde developerdan çok marketing uzmanı var gibi geliyor bazen ancak makara bir yana wow'un tüm başarısı bu alanda diğer oyunlarda olmayan yenilikleri yapıp tekelleşmesidir. umarım guild wars 2 çalışanları başarılı bir şekilde taklit edebilirler zira oyunun başarısı için geri kalan şey bu.

  comic con 2011'den gelen gameplay görüntüleri, kendi sitelerindeki trailerlardan sonra oyun hakkında çok bilgi verici olmuş. şu görüntüleri izleyip de oyunun çıkması için henüz uzun bir zaman olduğunu kabullenmek inanılmaz zor geliyor.

  http://www.guildwars2.com/en/
  http://www.guildwars2guru.com/…011-media-roundup-2/

  mmorpg türünü başka bir boyuta taşımaya aday yenilikleri anlatılacak kadar kısa değil zaten görüntüler izlenmeden de pek açıklayıcı olmaz. comic con'dan gelen demo görüntülerin hepsini izlemenizi tavsiye ederim. bazıları tamamen gameplay, bazıları ise developerlarla yapılan roportajları kapsıyor.

  eğer beklenen başarıyı yakalarsa, arenanet gelecek sene star wars the old republic ile birlikte wow'un piyasasını paylaşacak gibi duruyor artık.