şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kübalı yazar. yaşadığı ruhsal sorunlar nedeniyle intihar ederek hayatına son vermiştir. felaketzedeler eviolarak çevrilen bir kitabı vardır.
 • felaketzedeler evi gerçekten çok iyi bir kitap. ah be abi.
 • 1946–1993 yılları arasında yaşamış olan kübalı bir yazardır. havana'da doğmuştur, küba devrimi sonrası 1979'da amerika'ya gitmiş ve miami'de sürgün hayatı yaşamıştır. genç yaşlarda teşhis edilen şizofreni hastalığı sebebiyle amerika'daki yaşamının büyük kısmı bakım evlerinde geçmiştir. 47 yaşında intihar etmiştir.

  genç yaşlarda edebiyat çevrelerinin dikkatini çekmiştir. ancak gerek hastalığı gerekse amerika'daki sürgün hayatında miami'deki küba toplumu ile uyumsuzluğu ve muhalif kişiliği ile gözlerden uzak ikinci bir sürgün hayatı yaşamıştır.

  1987'de jüride nobel ödüllü octavio paz'ın da bulunduğu "letras de oros" ödülünü kazanmıştır ancak kitabı bir türlü basılamamıştır. son yıllarını küskünlük içinde geçirmiş ve eserlerinin çoğunu imha ettikten sonra intihar etmiştir.

  eserleri 20. yüzyıl küba edebiyatının en önemli eserlerinden sayılmaktadır. kendisinden geriye 1967 tarihli el juego de la viola ve 1987 tarihli la casa de los naufragos isimli ünlü romanı kalmıştır. roman ingilizce olarak halfway house ismiyle basılmıştır.

  la casa de los naufragos isimli kitabı 2017 yılında jaguar kitap tarafından felaketzedeler evi ismiyle gökhan aksay çevirisiyle yayınlanmıştır. kitabın son bölümünde guillermo rosales'in hayatı ve eserleriyle ilgili ayrıntılı bir inceleme bulunmaktadır.