şükela:  tümü | bugün
 • 1930 dunya kupasi'nn 8 golle gol krali olmus arjantinli..
 • 1906-1966 yılları arasında yaşamış uçan arjantinli. dünya kupaları tarihinin ilk hat trickini yapmıştır. stabile, aslında bir sprinterdi ve 15 yaşında yüz metreyi 11 saniyede koşmuş bir veletti. yaşadığı yerin sportivo metan ekibinde sağ açık olarak futbol oynamaya başladı. huracan'a transfer olduysa da, yıllarca yedek bekledi. tekniği son derece sınırlıydı stabile'nin. hocasına güven vermiyordu. bir gün, beklediği oldu, huracan'ın forveti sakatlandı ve stabile yedek olarak oyuna sokuldu. bir efsane doğmuştu; bundan sonra onu tutabilen olmadı. ilk sezonunda 48 gol atıp gol kralı oldu. arkadaşları sağolsun, onu hem kulüp takımında, hem de millî takımda beslemeye devam ettiler. 1930 uruguay dünya kupasına gelindiğinde, arjantin'in en büyük gol ümidi olmuştu. arka arkaya attığı gollerle ilk dünya kupasının gol kralı olmuştu. sahada gösterdiği performans ona avrupa'nın kapılarını araladı. önce cenova'da, ardından napoli'de top koşturdu. bu arada cenova'daki ilk maçında o zamanın en güçlü ekibi bologna'ya da sevgilerini üç golle sunduğunu da ekleyeyim. italya macerasından sonra paris'e geçen isim, ülkesinde hep bir kahraman olarak anılmıştı. ülkesine borcunu millî takımı çalıştırarak ödeyen isim, arjantin'i güney amerika'nın zirvesine de taşımıştı...
  bonus (bkz: bert patenaude)
 • 1930 dünya kupasında 4 maçta 8 gol atmış olan kişi.
 • lakabı el filtrador dur. yani süzgeç. defansı geçerken attığı çalımlar yüzünden
 • arjantin futbol federasyonu tarafından alfredo di stefano ve maradona ile beraber yüzyılın üç futbolcusundan biri seçilen 1966 yılında hayatını kaybetmiş arjantinli futbol efsanesi.

  dünya kupası tarihinin ilk hat-trick yapan oyuncu ünvanını fifa'nın 2006 yılında yaptığı açıklamayla 76 sene sonra kaybetmiştir. stabile'in hat-trick yaptığı meksika maçından bir gün önce amerikalı futbolcu bert patenaude paraguay'a karşı üç gol atmış fakat bir golünün yanlışlıkla başka isme yazılmış olduğu ortaya çıkmıştır.
 • futbolculuğu efsaneyse teknik adamlığı daha da efsane olan arjantinli rahmetli futbol adamı.

  arjantin milli takımıyla 6 copa america, o dönemlerde buenos aires'in fakir bir semt takımı olan racing club ile de 3 arjantin şampiyonluğu yaşamıştır.
 • 1930 dünya kupası (o zamanki adıyla jules rimet kupası) gol kralı. finalde de golünü atmıştır ama arjantin'e yetmemiştir bu gol. ev sahibi uruguay kupanın sahibi olsa da, stabile futbolculuğu ve sonrasında antrenörlüğü ile efsaneler arasına adını yazdırmıştır.