*

şükela:  tümü | bugün
 • "kral arthur ve yuvarlak masa şövalyeleri" efsanesinde courtly love geleneğinin sınırlarını aşıp olayı lancelot'la birlikte arthur'u gerçekten aldatmaya dökmüş hatun kişi. (bkz: courtly love)
  (bkz: lancelot)
 • cameliard kralı leodegrance'ın kızı, yaşadığı zamanda ingiltere'nin en güzel kadını olduğu söylenir
 • bazı kaynaklara göre, kral arthur'un ölümünden sonra rahibe olduğu ve yaşarken yaptıklarının bedelini ödemek için aşık olduğu ve uğruna tüm camelot efsanesinin yokolmasına sebebiyet verdiği lancelot'u, yaşarken bir daha görmemek üzere yemin ettiği rivayet edilir. ayrıca, kral arthur'un hükümdarlığı süresince bir çok kez ihanetle suçlandığından, bir çok kez yakılarak ölmekten kurtarılmış bir lady olarak da bilinir..
 • summer countrynin kralicesi, maire machanin kizi.
 • 1999 yapimi bir romantik film*. basrolde sarah polley oynuyor. kendisini dawn of the dead'den hatirlayabiliriz.

  --- spoiler ---
  fotografci adamin neden genc ve guzel kizlari gitmekte olduklari yoldan saptirip fotografcilik, resim gibi dallara yonlendirmek istedigini bir turlu anlayamadigim film. belli ki amcam bu kizlarda bir cevher goruyor, fekat film bunu bana yansitamadigi gibi amcamin fotografciliktaki yetenegini de goremedim. zaten cektigi resimleri de gostermemisler. bana kalirsa bu adam kendine donusumlu bir harem kurma cabasindaydi nitekim basarili da olmus. kizlarin neden bu adama saygi duyduklari da muamma. asik olmalari son derece dogal elbette ama her birini fotografci ya da ressam olmus olarak goruyoruz ve guya egitimlerini amcamiz vermis, bu sebepten saygi duyduklarini gostermeye calismis yonetmen. e hani? "sen yaparsin, bi resim ceksen bak super olacak, birak sen harvard*'i gel beni dinle.." gaz cumleciklerinden baska adam hicbir caba gostermedi film boyunca, boyuna yiyistiler* afedersiniz. kanimca kotu bir yonetmenlik sergilenmis. yok sevmedim ben bu filmi.
  --- spoiler ---
 • (bkz: gwynhwyvar)
  (bkz: gwenhwyfar)
  (bkz: guenhwyvar)
 • kral leodegrance 'ın kızı, kral arthur'un karısı, britanya kraliçesi.
  kral arthur, guinevere ile evlenmek istediğinde büyücü merlin, kralı " guinevere ile sir lancelot birbirlerini sizi sevdiklerinden daha çok sevecekler" sözleriyle uyarır. ama kral arthur bu kehaneti ciddiye almaz ve guinevere ile evlenir. evliliğinin ardından, sir lancelot ile kraliçe guinevere arasındaki yakın ilişki hakkında çıkan dedikoduları duyan kral arthur, ikisine olan sevgisinden dolayı söylentilerdeki gerçek payını görmezden gelmeye çalışır. diğer yandan şövalyeler ve saray halkının kraliçe guinevere ve sir lancelot'a cephe alması sebebiyle, kraliçe çeşitli sebeplerle zor durumlarda bırakılır.
  kraliçenin, diğer şövalyelere de yakınlık göstererek sir lancelot ile ilişkisini göz önünden uzaklaştırmak için verdiği yemekte, şövalyelerden biri zehirlenerek ölür. şövalyeler bu ölümden ev sahibi kraliçe guinevere'i sorumlu tutarlar ve ceza olarak yakılarak öldürülmesini talep ederler. kraliçenin masumiyetinin ispatlanması için bir şövalyenin kraliçe için dövüşmesi ve müsabakayı kazanması gerekir. durumun hassasyeti ve kendi konumu gereği adil davranmak zorunda olan kral arthur, müdahale etmezken; ve hiç bir şövalye kraliçe adına savaşmayı kabul etmeye yanaşmazken; sir lancelot kraliçeyi savunur, onurunu ve hayatını kurtarır.
  sir lancelot'tan nefret eden bazı şövalyeler, sir lancelot ile kraliçe arasındaki ilişkinin suyüzüne çıkması durumunda kral arthur'un onurunu korumak için ikisini de cezalandırmak zorunda kalacağını bildiklerinden gerçeği ortaya çıkarmak isterler. ava çıktıkları bir gün kral arthur'a, sarayda kalan kraliçe ile sir lancelot'un birlikte olduklarını kanıtlayabileceklerini söylerler. kral arthur bu meydan okumayı onurunu korumak adına kabul etmek zorunda kalır. gerçekten de sir lancelot kraliçenin odasındadır, lancelot ikisini de teslim almak isteyen şövalyeleri öldürür ve kraliçe le birlikte kaçarlar.
  çok sonra, -oraları bi muallak- . kral arthur yine bu aşk üçgeni yüzünden çıkmış bir savaşta ölür, guinevere vicdan azabı yüzünden lancelot ile birlikte olamaz, gider rahibe olur. sir lancelot başka bir kiliseye kapatır kendini. bir gün rüyasında guinevere'in öldüğünü görür ve onu ziyarete gider. gerçekten de bir kaç gün önce öldüğünü öğrenince üzüntüden lancelot da ölür ve sonsuza dek yan yana mezarlarında uyurlar.
 • bir görüşe göre kelt kraliçelerinin soyundan gelen ve kralıyla eşit güce ve sosyal statüye sahip olunan bir geleneği temsil ettiği için bir erkek gibi zaman zaman sevgilileri olan bir kişidir. ancak arthur efsanesini yazıya döken hristiyanlık sonrası yazarları için bu tavırları ancak ahlaksızca ve sadakatsizce davranmak olarak yorumlanabildiği için bir aldatan kadın ikonuna dönüşen yarı tarihi kişilik. arthur'u bazı versiyonlarda mordred ile bazılarında ise lancelot ile aldatır ve yuvarlak masanın yokoluşuna yol açar.
 • 8. nesil yazar. aynı zamanda;
  okul arkada$ım, sıra arkada$ım, sırda$ım, kızkarde$im...
  ho$gelmi$ sözlüğe.
 • hayatımın en abuk tanışma faslı bu hatunla oldu.
  2000 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesinde muhtemel bi lale akalın dersinde sıkıntıdan cozutmuş nikah masası adlı eseri icra ederken tanıştık. güldü, ben de güldüm. sonra kantine indik beraber. o gün bugündür de yanımdadır.
  ilk tanıştığım gün guinevere le ilgili iki şey keşfetmiştim.
  bikere saçları çok güzeldi
  ve
  çok ama çok aşıktı.
  sonradan çok fazla şey öğrendim onunla ilgili. finallere sabahladığımız gecelerde, silivri sahillerinde, bi sezen aksu konserinde, okul bahçesinde, karadeniz yollarında, bi düğün salonunun gelin odasında...
  ev gibidir bu kız.
  hani insan yorulur ya bazen hayattan, eve gitmek ister sıcacık. işte o anlarda evdir guinevere.
  kocaman bi kalbi vardır. öyle sever ki sevdiğini şaşırır gören.
  tersi de bi o kadar terstir.
  tam bi karadeniz kadını işte.
  midesi bulanır sık sık. zeytin yer benimle gecenin bi yarısı.
  çok güzel şarap içer, çok güzel muhabbet eder, dizlerine yatırır, dinler, anlatır,anlatır... dosttur.
  bi de unutmadan gördüğüm en güzel gelindir.
  dedim ya çok aşık...
  2. evlilik yıldönümü kutlu olsun.
hesabın var mı? giriş yap