şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen portekiz'in karanfil devrimiine gönderme olarak seçilen isim. ama farklılar tabii. birinde portekiz halkı bir diktatörü kendi iradesiyle alaşağı ederken, gürcistan'da, soros parasıyla demokratlık taslayan medyanın gazıyla bir kitle shevardnadze'yi indirmiş, meclisi basmıştır. shevardnadze'yi tanımıyorum belki de dünyanın en kötü diktatörüydü ama hiç bir diktatör spekülasyon parasıyla kapitalizm yaymaya çalışan soros'tan kötü olamaz.
  at izi it izine karışmasın demek gerekir. soros'un güllerinin kırmızısı rengini yoksullaın kanından almaktadır zira.
 • gürcü sosyolog-sosyal politikacı akademisyenlerin sosyo-ekonomik analiz yaparken ülkenin göç akışına da değindikleri devrimdir. zira gürcistan, sscb'nin yıkılmasından evvel 1989'da yapılan genel nüfus sayımı ile 2002'de yapılan genel nüfus sayımı arasında nüfusunun %25'ini dış göçe kaptırmış ülke iken devrimden sonraki iki yıl ciddi manada geriye göç almıştır. çünkü sscb içerisindeki en zengin cumhuriyet iken**** sscb yıkılınca binbir türlü sebepten başı dötü dağıtan bu memleket, gül devriminin hemen ardından özellikle 2005'te binde 17,5 göç alarak pik yapmıştır. son on yıldır ise genellikle binde +/- binde 2 ile 8 arasında göç alma veya verme söz konusu.

  kaynak: georgia: migration, a main risk towards sustainable demographic future, j. salukvadze ve g. meladze, 2014

  kimi akademisyenler ise (i. badurashvili'ye denk geldim henüz) bu konuya değinmeden pas geçiyorlar. ancak verileri göz önünde bulundurmak zorunda kalıyorlar. gibi gibi yani. bilemedim irina'cığım, niye böyle yaptın acep?* yeri gelirse ekleme yaparım.

  öte yandan 2003'teki bu devrimin şuradaki kaynağa bakılırsa aslında sscb uzantısı olan bir hükumetin yönetimde olmasıyla ilişkili olduğunu düşünmek gerekebilir. zira devrik lider eduard şevardnadze*, sscb'yi kurtarmak için kıçını başını yırtsa da kurtaramamış olangorbaçov abinin çok yakın arkadaşıymış. saakaşvili de en sağlam muhalif olarak bayrağı göğüslemiş.

  sonuç yerine gözlemler: -gül devriminin pozitif/negatif etkisinden tamamen bağımsız olarak- sosyalizmin yoksulluğundan liberalizmin gelir adaletsizliğine kucak açan bir ülkedir gürcistan. gürcistan'la ilgili bir entry girmiştim bir aralar. orada da belirttiğim gibi bize pahalı onlara ucuz olan araba, alkol, sigara, vb. şeyler dışında gelir dağılımı adaletsizliği almış başını gitmiş bir ülke olduğundan kimileri şahane hayatlar sürerken kimileri de döngüsel, mevsimlik, geçici, kalıcı ve diğer sebeplerle çalışmak için göç edip edip duruyorlar. neyse çok dağıtmadan susayım. telefonumu işyerinde unuttum zaten, moralim bozuk.*