• bir önceki sahnesinin bir sonraki sahneyle hiçbir alakası olmayan, 1979 yapımı fragmanlar topluluğu; yani buna film demek, film kavramına haksızlık olur. 1981 yılındaki antalya film şenliği'nde "en iyi 3.film" seçilmesine ve "en iyi senaryo" ödülü almasına ise diyecek kelime bulamıyorum.
  • yer yer gülmekten dizlerimi dövdüğüm yer yerse hüzünlendiğim film.
  • filmin orjinal adı "lyckliga vi..."'dir.

edit: izlemek için can attığım film. bi buldurun la.
  • hemşeri hemşeriyi gurbette öper sözünün başrolünde oynadığı bir gurbetçi filmi. tuncel kurtiz ve müjdat gezen'in film çekiyoruz ayağına isveç'teki gurbetçileri tokatladığı film.

komedi olarak çekilmiş ama acıklı tabi. özellikle "erol demiröz"'ün hüzünlü bakışlarıyla bu bakış açısı yerleşiyor filme.

güzel bir film olduğunu söyleyemem. "altın portakal" ödüllü olması, yine ve tekrar "altın portakal"ı sorgulatır.
  • tuncel kurtiz, müjdat gezen, savaş dinçel ve yaman okay gibi alakasız adamların bir arada olduğu film.
  • türk sinemasının az bilinen gem'idir.
  • erteleyerek bugüne kadar kaldı, neyse ki bugün izledim.

filmin ilk 15dk.'sına oldukça güç bela katlandım, sonra filmin oluşturulan çarpıcılığı öyle bir oturmaya başladı ki, çok keyif aldım. tuncel kurtiz, yaman okay, müjdat gezen, erol demiröz ve savaş dinçel gibi isimlerin birarada olması filmin ilerleyişine çok özgünlük vermiş.

yer yer, lars von trier'in manderlay, gaspar noe'un climax ve temelde de gerçek kesit'in oyunculuklarının sergilendiği bir filmdir. evet bu hava filmde oturmuş.

aslında tam anlamıyla bir iskandinav komedisinin absürdlüğünü veren bir anlayış. sömürülme/sömürgecilik, yurtsuzluk, yabancılaşma, anavatan özlemi, aidiyet ve daha bir çok figürün olduğu, seçkisel dokunun olduğu bir akış mevcuttur. filmin son 10dk. çok enteresan olmuş.
hesabın var mı? giriş yap