şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tibbi olarak ismi pityriasis rosea olan 10-35 yas arasi her bireyde gorulebilen, nedeni tam olarak bilinmeyen, mantar veya bakteri kaynaklı olmayıp bir virüsun neden oldugu düşünülen hastalık(kesin değil).. belirtileri küçük kırmızı döküntülerdir.. kişiden kişiye bulaşmaz..bu döküntülere sırt,boyun göğüs, karın ve bacaklarda rastlanır.. işin iyi tarafı bu döküntülerin yüze sıçramamsıdır.. nedeninin aşırı stres ve sinir olduguna dair bazı bulgular varsa da bu genel bi belirtidir.. bazı vakalarda bu belirtilere de rastlanmamıştır.. döküntülerin şeklinin ve çeşidinin kişiden kişiye değişmesi teşhisi güçleştiren bi unsurdur.. ama cogu zaman tedavi bile gerektirmeyen ılımlı bi hastalıktır. sadece kaşıntı için güneş ışığı iyi gelir.. kortikosteroidleein de kaşınmaya iyi geldiği bazı vakalrda gözlenmiştir. çok aşırı kaşınmadıktan sonra kalıcı bi iz bırakmaması da bu sevimli noktacıklara katlanmanız ve onları kısa sureli misafir olarak görmenizi sağlıyabilir ki bu konuda tecrübeli ve bu noktacıklarla barışık biri icin http://www.lebofsky.com/write/pityriasis.html den moral bulabilirsiniz..
  • viral olduğu son zamanlarda anlaşılmış bir hastalıktır. uçuk virüsüne* benzer bir virüsmüş sebebi (ben tıptan anlamam). alerjik bünyeleri çabuk etkiler, güç bela geçirseniz de sık sık nüksetmesi mümkündür. sonracığıma, dizlerden ve dirseklerden aşağıyı ve çeneden yukarıyı etkilemiyor ilginç bir şekilde, yine de boynunuza kadar kırbaçla dövülmüş görüntüsü yaratabiliyorsunuz...

normalde 1-2 ay sürer, döküntülerle ne kadar uğraşırsanız o kadar zor iyileşir. seyrek banyo yapacaksınız, kaşınmayacaksınız, kolonya falan boca etmeyeceksiniz üzerinize.. kaşıntıdan ölün kardeşim n'apalım yani.
  • tedavisi için kortizon katkili bir merhem tatbik edip, kasintilar icin bir antihistaminik yutarak uygulanacak ilac tedavisinin yaninda, soguga yakin iliklikta sabun veya dus jeli kullanmadan yapilan bir banyo önerilmektedir. koltuk alti gibi bölgelerde bebek sabunu ya da halis zeytinyagli sabun kullanmaliymis.
  • bir yandan kasinirken, bir yandan da acaba su anda kac suser benimle ayni durumdadir diye dusundurten hastalik.
  • derinizde gul acarmis gibi soyulmalara sebep olan bana kalirsa tamamen psikolojik, stres kaynakli deri hastaligi
  • excipial lipo fena olmaz. elocon tedavi için münasiptir. ayriyetten güneş harikalar yaratır. kollarda ve yüzde döküntü olmamasının sebebi bu imiş zaten, güneşe dayanamaz soluverir güller.
  • bir cilt rahatsizligi. nedeni bilinmiyor, ancak stresin tetikledigi dusunuluyor. halk arasinda madalyon hastaligi veya gul hastaligi olarak da biliniyor.
    boyle isimlenmesinin nedeni ise su: gogus civarinda madalyon seklinde bir kizarti, ardindan bol kasinti, hani romatizmali teyzelerin agrim varsa yagmur var tahminleri gibi o kasinan yerlerde 2-3 gun icinde gul seklinde kirmiziklar cikmasi- yani sanki onceden kasinarak orda cikacam beeeyyn diye haber vermesi.
    6-8 hafta suruyor. deniz gunes tahditli, losyonlu, icerden hapli bir tedavisi var. henuz daha basindayim, ilerledikce durumun vahimlesmeyecegi umidimi koruyorum. doktorlar da hakkaten olusum nedenini bilmedikleri icin, "sikilma uzulme evledim" diyerek geciyorlar. surada bir ufak bilgiye rastladim, ama fazla birsey anlamadim, belki birileri anlar:
    http://www.turkiye-klinikleri.com/…&dil=ing&kelime=
  • turkce sitelerde pitiriyazis rozea olarak geciyor.
  • genelde bahar aylarında nükseden bir çeşit deri gribi...
  • bünyeye göre hassas noktalar ki diz dirsek filan gibi itmeye kakmaya gelen sert alanlar zincirinde görülen ruh hastalıklarından. insanın kendini tutması yüzünden açan gülleridir kendi cildinde. oysa başkasının cildine de açılabilir aynı yaralar. (fikir vermek gibi olmasın ama, sağlık herşeyin başında gelmekte olan bir olgumuzdur)