• kavuşamazlar..
  • ve en acısı:
    "senden bilirim yok bana bir faide ey gül, gül yağını eller sürünür çatlasa bülbül"
  • sinirli ve sayili imgelemler edebiyatimizin pop muzikteki "uzak-tuzak" kafiyesine denk gelen ikilisidir. "bulbul gule kavusamaz, gul dikenini kaktirir"in uzerine cikilamamasi da bana hep tarifsiz bir istirap vermistir. oysa ki bir kere de bulbul gul ve lale uclemesi yapilsa, bulbul gule meyledecekken laleye karsi da hic bos olmadigini farketse?

sonra bulbul lale ile kasca, gul hiddetlenip kizarsa, dikenlerini dokup onune gelene verse, ama laleden istedigi tadi alamayan bulbul gule dondugunde orta mali olmus diye hayiflansa?

ya da ne bileyim gul, bulbul ve bahcevan olsa. bahcevan gulu usul usul oksarken, bulbul dellense, ama ottukce bahcevan hepten aska gelse? bulbul de cilem sesimmis amma isin bu boyutundan haberdar degildim, feryad figan ederken ambiyans sagladim vah bana vahlar bana dese?

ya da hepten degisik bir sekil olsa kestane ve sincap, ordek ve kayin agaci, silgi ve rollodesk gibi imgelemler bulunsa ne guzel olurmus. ama mecburi istikamet bulbul gul, yay kas, kara zuluf, inci dis otesine gecilmesi yuzlerce yil almis. hayatimda da hic bulbul gormedim bu arada. goreyim bakalim bu kadar lagaluga etmeye deger bir mahluk mu.(bu arada nasil bir libido varsa hayvanda birgule asik oluyor, bir sahin kizina, dengi bir kus bulamiyor.)
  • divan edebiyatında sıklıkla cinsel ilişkiyi betimlemek için de kullanılmış, metaforlaştırılmıştır.
  • hepi topu menfaat ilişkisi. efendim, şair olmayan bazı canbilimciler* derler ki bülbülün en sevdiği yemekler arasında olan bazı kurtçuklar sadece gülün tomurcuk kısmında bulunurmuş. meğer şol namussuz bülbül-ü şeyda aşktan değil açlıktan figan ededururmuş yüzlerce yıldır. benim aşka inancım kalmadı sorma sorma...
  • nice zamandir beni merakta ve muhabbetinden mahrum biraktigindan mutevellid gece vakti paparayi yemis mubarek bir dosttur gul ile bulbul. kizarim kizarim da yine de bilirim ki, kendisi vefadir, sadakattir, gunbegun artan saf guzelliktir. ****
  • turk kulturunde yer alan ask tasvirinin en bilinen ikilisi. bu ikiliden "gul" her ne kadar dikenleriyle hatun kisiyle ozdeslestirilse de, "bulbul"un er kisi olma ihtimali sifirdan da dusuktur. zira bulbul ucabilen bir hayvandir, efsanelerde ve divan siirlerindeki gibi korlemesine asik olan er kisinin ise ucmasi imkansizdir. lakin kolu kanadi kiriktir. amiyane tabirle kendisini kopek olmus gibi gorur.*
    bundan da; "bu ikili gul ile bulbul degil, gul ile karabas olmalidir" sonucunu cikarabiliriz pekala.

(bkz: tez curutmenin dayanilmaz hafifligi)
hesabın var mı? giriş yap