şükela:  tümü | bugün
  • macaristan halk cumhuriyeti'nde yaşanmış sosyalist rejim olup, gulaş demokrasi olarak da anılabilir. terimdeki espri, tıpkı gulaş yemeği gibi içinde birden fazla malzeme` :ideoloji` bulunduran, karışıma izin veren sistem.
  • nikita kruşçev'in komünizmi tanımlayan derin(!) teorik analizine izafen, bizzat, batılı marksist entelekteüller tarafından yapılmış benzetme.
    "komünizm nedir", sorusuna hazret kruşçev: komünizm daha çok gulaş yemektir diye hem genel stalinist bürokrasinin ve hem de kendi meşrebince, cevap vermişti.
  • gulâş, alakasız malzemelerin bir araya geldiği, kökensel olarak çobanlarla ilişkilendirildiği için bizdeki çoban salataya benzetilebilecek bir çeşit et yemeğidir ve aynı zamanda janos kadar’ın macaristan’da kurduğu sosyalist düzeni anlatmak için kullanılmaktadır.

    gulâş yemeğinde olduğu gibi, kadar da birbiriyle çelişkili gözüken kapitalist ve sosyalist öğeleri bir araya getirmiş, serbest piyasa anlayışı ve özgürlükçü düşünceyi komünizmle sentezlemiştir. 1956’da sovyetlere karşı başlatılan ayaklanma bastırılınca imre nagy’nin yerine gelen janos kadar, avrupa’ya daha uygun bir sosyalist anlayış oluşturmuş, serbest girişim üzerindeki kısıtlamaları kaldırmış ve macaristan’ı komünist bloğun en özgürlükçü ülkesi haline getirmiştir. bu yüzden macaristan'ın kapitalizme geçişi diğer ülkelerden daha az sancılı olmuştur.
  • daha ziyade, ekonomik olarak halka taninan belli rahatlamalarin, insanlardaki mevcut rejime karsi gelememe yorgunlugu ile birlesmesiyle kendini gosteren bir donem. ellialtidaki ayaklanmadan sonra ekonomik havuclar ve politik sopalarla 30 kusur yil idare edildi. cekoslovakya ve dogu almanya'dakine gore daha rahat ama genel itibariyle yine de baskici bir rejim hukum surdu. soguk savas'in ilk bitis adimlarindan olan macar-avusturya sinirindaki dikenli tellerin bir pazar piknigi sirasinda ortaklasa sokulmesi bu gulasizmin de sonunu getirecekti.
    dilsel olarak da gulas komunizmi dersek daha dogru olur.