şükela:  tümü | bugün soru sor
 • thko kurucularından devrimci büyüğümüz.

  vefat etmiştir. cenazesi yarın (çarşamba) saat 11'de karacaahmet cemevinden kaldırılacak.

  evrensel gazetesinin toparladığı hayat hikâyesi şöyle:

  odtü'ye girişinden itibaren kendisini öğrenci hareketlerinin içinde bulan gülay ünüvar, hem sfk (odtü sosyalist fikir kulübü) üyesi hem de tip (türkiye işçi partisi) üyesi olur. tip'te uzun süre kalamaz ama sfk üyeliği yaşamının uzun ve yoğun bir dönemini kapsar. odtü'de sfk'ya gelir sağlamak amacıyla çalışmalara katılmıştır. yine sfk üyesi müfit özdeş ile bir evlilik yapar. ancak görüş ayrılıkları nedeniyle bu evlilik yürümez.

  sfk üyesi iken thko'nun (türkiye halk kurtuluş ordusu) kuruluş çalışmalarına katılır. thko'nun kuruluş kadrolarını oluşturan hüseyin inan, sinan cemgil, yusuf aslan, taylan özgür, alpaslan özdoğan, kadir manga ile birlikte çalışır ve böylece thko'nun ilk kurucuları arasında yer alır.

  'dağcılar' örgütlenmesinin cezaevi dışındaki çalışmalarını yürüttü

  silahlı eğitim almak üzere filistin'e giden ilk ekip içinde yer almak ister ama hüseyin inan onu irtibat sağlaması ve türkiye'deki çalışmaları koordine etmesi için ankara 'da bırakır.

  filistin dönüşü diyarbakır'da yakalanıp cezaevine giren arkadaşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışır ve bu arada da ilk 'dağcılar' (daha sonra thko olacaktır) örgütlenmesinin cezaevi dışındaki çalışmalarını yusuf aslan ile birlikte sürdürür.

  diyarbakır tahliyelerinden sonra odtü 2. yurdu 201-202 numaralı odalarında sürdürülen thko örgütlenme çalışmalarının içinde yer alır.

  nurhak ekibinin nurhak'ta toplanmasından sonra istanbul 'a geçer. cihan alptekin önderliğindeki thko istanbul ekibine katılır. istanbul'da bir süre çalıştıktan sonra ankara'ya döner. istanbul ekibinin yakalanması sonrası ankara'da yeniden örgütlenme çalışmalarına girişir.

  15 yıl ağır hapis cezası aldı, afla tahliye edildi

  cihan alptekin ve arkadaşlarının maltepe askeri cezaevi'nden firar etmeleri ve ankara'ya gelmelerinden sonra yakalanıncaya kadar ankara'da onları yardım eder, saklanmalarını ve barınmalarını sağlar. bu dönemde yaptığı bazı istihbari çalışmalarının raporlarını cihan alptekin'e teslim eder. cihan'ın bu belgeleri kızıldere'de kuşatıldıkları zaman yakarak imha ettiği sanılıyor.

  gülay, ankara sıkıyönetim 1 no.lu sıkıyönetim mahkemesi'nde 2. thko davasında yargılanarak, o zamanki türk ceza kanunu'nun "anayasa'yı ortadan kaldırma" maddesi olarak bilinen 146/3. maddesinden 15 yıl ağır hapis cezası alır. 1402 sayılı af yasası'nın anayasa mahkemesi'nin eşitlik ilkesi yorumuyla verdiği karar sonucu 1 şubat 1975 tarihinde tahliye edilir.

  arkadaşlarının oluşturduğu halkın kurtuluşu örgütlenmesi içinde yer almayarak türkiye devriminin yolu (tdy) örgütlenmesine katılır. tdy ismini, mamak askeri cezaevi'nde yazılan ve hüseyin inan imzasını taşıyan türkiye devrimi'nin yolu broşüründen almaktadır.

  12 eylül 1980 darbesinin ardından, 1981 yılında yurt dışına giden gülay, isveç'te siyasi mülteci olarak yaşamını sürdürmüş ve 2014 yılında türkiye'ye kesin dönüş yapmıştır.
 • evlendikten sonra ismi gülay ünüvar özdeş olan, 68 kuşağının önemli isimlerinden birisiydi. deniz gezmiş, hüseyin inan, yusuf aslan, sinan cemgil, taylan özgür, cihan alptekin ve alparslan özdoğan'la birlikte türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) kurucularındandı.

  yaklaşık bir aydır pankreas kanseri teşhisiyle marmara üniversitesi hastanesi’nde tedavi görmekteymiş. yarın (21 ekim 2015 çarşamba günü) saat 11.00’de karacaahmet cemevi’nde yapılacak törenin ardından karacaahmet mezarlığı’nda toprağa verilecekmiş.

  turhan feyizoğlu'nun "sinan: nurhak dağlarından sonsuzluğa" isimli kitabında, thko’nun kuruluşuyla ilgili olarak diyarbakır cezaevinin en önemli aşamalardan birini oluşturduğunu belirtip şunları söylediği vurgulanmakta: "hüseyin inan, broşürün daktiloyla yazılmış birkaç kopyasını bana verdi. önce dikkatle okumamı ve benimsersem -şimdilik herkese değil- görüşlerinin görüşlerimize yakın olduğunu düşündüğüm arkadaşlara okutarak, gerekirse tartışmamı istedi. hüseyin’in istediklerini yaptım. broşürü okuyan arkadaşlardan büyük bir bölümü bizim gruba katıldı ve daha sonra thko içinde yer aldı. görüşlerin derlenip toparlanması, sistematize edilmesi açısından diyarbakır cezaevi döneminin thko’nun oluşumunda önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.”
 • uğruna koca bir ömrü verdiği memleketinde ölmeyi başardı.
  uğrana koca bir ömrü verdiği kızıl yıldızlı bayrağa sarılarak uğurlandı.

  odtü'nün, thko'nun ve tüm devrimcilerin başı sağolsun.