şükela:  tümü | bugün soru sor
  • urfa birecik te bulunan yazın yöresel organik mor patlıcan dan yapılan patlıcan kebabı efsane olan mekan ayrıca metal sürahi de verilen ayranıda ayran dan anlayanları mest edecek cinsten
  • birecik'te sadece 300 civarında kalan kelaynak kuşlarından kinaye, gerçek kebap da kelaynak kuşu gibidir demiş vedat milör. türkiye'de yiyip yiyebileceğiniz en iyi patlıcan kebabını yapan mekandır. en iyi olmasının sebebi ve fark yaratan noktası, bıçak kıyması ile birlikte ve belki de daha çok birecik'e mahsus olan mor patlıcanıdır. birecik'e gitmişken koruma altındaki kelaynak kuşlarını ve baraj nedeniyle sular altında kalan halfeti'yi görmeden gelmeyiniz tabi. vedat milör'ün mekan hakkındaki yorumlarına da şurdan ulaşabilirsiniz.
  • üç dört kere gittim. ilk iki gidişimde hem fiyat olarak hem tat olarak muhteşemdi diyebilirim. altı yıl kadar öncesinden bahsediyorum. son iki gidişim yakın zamanlardı ve faciayla sonuçlandı. hemen lavaboların yanında etin hazırlandığı odayı görünce şok olmuştum. yemekten hemen sonra cırcır oldum zaten. hijyen kurallarını takmıyorsanız ve midem kaldırır derseniz sorun yok gidin. ayrıca son iki gidişimde kol gibi bir hesap ödemiştim. sanırım vedat milör'ün programından sonra baya bi popüler oldu. sahipleri de kazığı köklemeye başladı. hatta son gidişimde kasadaki gencin hesap alırken ki lakayıt tavırları epey canımı sıktı. sanki derviş baba tekkesinde beleş çorba içiyoruz ve beyefendinin canını sıkmışız tavırlarına kıl oldum. lokantanın sahibi demekki paraya doymuş ve kasayı serseri oğullarına bırakmıştı.

ben vedat milör'ün yerinde olsam anadoludaki böyle esnaf lokantalarını ve kebapçılarını yayınlamam. bırak olduğu gibi kalsın büyümesin, şubeleşmesin, parayı bulup bir tarafları kalkmasın. şanlıurfa ve gaziantep civarında bildiğim birkaç tane daha ismi duyulmamış kaliteli ve hesaplı lokanta ve kebapçı var ancak asla sosyal medya mecralarında isim vermem. onlar da gülbaba gibi bozulsun istemem...