şükela:  tümü | bugün
 • star'ın yayınladığı fotoğrafta dizlerinin dibine konuşlanmış tayyip'in genç halini görebileceğimiz kişi.
 • 80'lerde abd de destekliyordu..
 • türkiye'deki ve dünya'daki insanlara; bazen "aferin, helâl olsun adamlara!" bazen de "yuh, be bunlar nasıl insan, nasıl müslüman?!" dedirten eski afgan komutanlarından / ileri gelenlerinden biri.
  star'ın büyük bir heyecanla verdiği "diz çökme fotoğrafı" şuymuş: (tabii gazetenin sitesindeki arşiv bölümü şu anda "haşat" olduğu için resmi başka yerlerde aramak gerekti. fotoğrafın bulunduğu site de dışarıdan link almadığı için aşağıdaki "şaheser" meydana çıktı)
  http://images.google.com/…hl=tr&lr=&sa=n&as_qdr=all
 • ayrıca bu kişinin (bildiğim kadarıyla, en azından son zamanlara kadar) taliban'la bir alakası yoktur. hatta taliban'a karşı savaşan grupların birinin lideri olduğu için ülkesinde değil iran'da yaşamak mecburiyetindeydi.
  taliban'la ilgili (tabii yine bildiğim kadarıyla) tek olumlu eylemi belki şudur: kendisi, amerika afganistan'a savaş açmadan önce; afganistan'daki (amerika'nın yanında olacağını açıklayan meşhur kuzey ittifakı da dahil) bütün grupları -kendisi gibi taliban karşıtı da olsa- vatanlarını savunmaya davet etmişti. tabii ülkenin başındaki kötü yönetimin "işi" sonra görülecekti vs.
  hikmetyar'a bu zamanda veya afgan "mücahitlerinin" birbirlerini ve masum halkı katletmeye başlamasından sonra "kahraman" diyen kimse olduğunu zannetmem. fakat ne yazik ki kimse geleceği göremediği için vakti zamanında -belki kör sovyet aşıkları dışında- pek çok insan vatanını savunduğu için (ve bazıları da, birleşik amerika yöneticileri gibi, işlerine geldiği için) kendisine tıpkı diğer afgan komutanlar -ahmet şah mesud, burhaneddin rabbani, raşit dostum vs.- gibi "kahraman" demişlerdir.
  velhasıl; hikmetyar şu anda veya geçmişte teröristlik yap/tır/mış mıdır bilmem; fakat terörist olmasa bile isterse 10 ülkeyi işgalden kurtarmış birisi olsun bir tek insanı bile haksız/gereksiz yere öldürtmüşse (ki öyledir) kendisine "kahraman" demem, diyemem! öyle dediğimi zanneden kişilere de hiç bir şey diyemem sadece acil şifalar dilerim!
 • zamanında komünizm'e karşı savaşırken $ukela idi, ne zaman komunizm bitti sıra kapitalizm'e geldi o zaman tu kaka oldu.
 • epeyce bir zıttı için;

  (bkz: ahmed şah mesud)
 • (bkz: maşa)
 • recep tayyip erdoğan'ın "rüku ve secde dışında asla eğilmedik" beyanatını duysa, bilse acaba ne derdi diye düşündüğüm kişi.

  http://2.bp.blogspot.com/…1600/tayyip-hikmetyar.jpg
 • (bkz: gudubet)