şükela:  tümü | bugün
 • taraf'ın 28 kasım 2013 tarihli sürmanşetinde yer alan mehmet baransu haberi. https://pbs.twimg.com/…ia/bahpxdxcqaeapnh.png:large

  2004 yılında, akp'nin henüz muktedir olmadığı, erdoğan'ın paşalara diş geçiremediği yıllarda mgk'da alınmış bir karar.

  bana, ahmet şık'ın 25 kasım'da birgün'de yer alan söyleşisindeki "cemaat, akp için bir milli güvenlik meselesi haline geldi." cümlesini anımsattı.

  adı "milli güvenlik" kurulu olan bir kurumun mahrem belgesini bile bu kadar kolay temin edebiliyorsan, söylenecek ne kalıyor geriye...

  edit: 1. sayfanın tamamı: https://twitter.com/…5831892030590976/photo/1/large

  edit-2: haberin içinde abdullah gül'ün elçiliklere gönderdiği, yurtdışındaki gülen okullarına yardımı da içeren ve milli görüş genelgesi olarak bilinen genelgeyi geri çekmesinin aynı mgk'da istendiği belirtiliyor. sana yardım için genelge çıkartıp asker baskına maruz kalana vurmak ha? iyiymiş... https://twitter.com/…opar/status/405860605338206209

  bu baskının, 14 ocak 2004'te toplanan ve komutanların resmen başbakan'a hesap sorduğu toplantıda başladığı özden örnek'in anlatımıyla "darbe günlükleri"nde yer alıyor. (nokta dergisi'nin 2007 tarihli darbe günlükleri sayısı ve alper görmüş'ün darbe günlüklerini yayımladığı "imaj ve hakikat" başlıklı kitabının 226. sayfasında yer alıyor.)

  bir de, ilgili mgk mevzuu zaten sıkça yazıldı: http://www.taraf.com.tr/…004-cemaat-in-takibine.htm

  son olarak, "irtica tehdidi", dolayısıyla cemaat tehdit olmaktan 2010 yılında hazırlanan milli güvenlik siyaset belgesi'yle çıkarılmıştı. http://www.zaman.com.tr/…de-irtica-yok_1055871.html

  şimdi bize sormak kalıyor, yeni olmayan bu haberin belgesi niye yayımlandı? cemaat tabanında erdoğan nefretini körüklemek için olabilir mi?
 • kim kimi bitiriyor kendi payınının amk
 • eger ki dogruysa, e hukumet de cemaati tehdit olarak goruyor demektir. yillardir laik kesimin cemaat ile ilgili korkularinda gerceklik payi varmis demek ki diye dusundurmektedir. yani bu akp bile cemaati tehdit olarak gormus ise, gercekten kamuoyunun bilmedigi kirli isleri mi var cemaatin? tayyip o yuzden mi bitirmek istiyor cemaati? cemaatin ulkenin guvenligi ile ilgili tehdit olusturmdugu iddialari dogru mu? anlamadigim, cemaat karsitlari tayyibin bu hamlesini neden desteklemiyorlar? zira, cemaati bitirebilecek biri varsa o da tayyip efendiden baskasi olamaz.
 • cemaat-akp savaşında gün geçmiyor ki yeni belgeler ortaya çıkmasın. mehmet baransu'nun haberine göre gülen cemaati'nin bitirilmesine ilişkin karar 2004 yılında cumhurbaşkanı ve başbakanın da altında imzası bulunan mgk kararı ile alınmış.

  --- spoiler ---

  milli güvenlik kurulu’nun, 2004 yılı ağustos ayında yaptığı toplantıda, “fethullah gülen grubunun faaliyetlerine karşı alınması gereken tedbirler” başlığıyla, “cemaate karşı bir eylem planı hazırlanması”, tavsiye kararı olarak hükümete bildirilmiş.

  mgk kararında, “nurculuk faaliyetleri ve fethullah gülen grubuna” ait kurumların faaliyetlerinin engellenmesi için, “ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır, eylem planı hazırlanmalıdır” deniyor. 25 ağustos 2004 tarihli mgk kararının altında, dönemin cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer, başbakan recep tayyip erdoğan, genelkurmay başkanı hilmi özkök ve dışişleri bakanı olan abdullah gül’ün yanı sıra, beş ayrı bakanın imzası var. aynı belgeye, mgk üyesi aytaç yalman, özden örnek, ibrahim fırtına, m. şener eruygur da imza koymuş.

  24 haziran 2004 tarihli mgk toplantısında “türkiye’deki nurculuk faaliyetleri ve fethullah gülen” konusu da gündeme alınıp konuşuluyor. toplantıda, gülen grubu’nun faaliyetlerinin tasfiye edilmesine ilişkin 15 ayrı karar alınıyor. karar, iki sayfa hâlinde getirilip, bir üst yazıyla ilgili kişilere veriliyor. 25 ağustos 2004 tarihinde de tüm kurul üyeleri tarafından imzalanıp, dönemin cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer’e sunuluyor.

  başbakanlık takip edecek
  481 sayılı mgk kararı olarak kayda geçen kararda, “bir eylem planı oluşturulmasının” kararlaştırıldığının altı çizilirken, resmî kurumların atacağı adımlar da tek tek sıralanıyor. konunun “psikolojik harekât boyutuna” dikkat edilmesi gerektiği de vurgulanıyor. gülen cemaatine karşı uygulanacak tedbirler için ise; başbakanlık uygulamayı takip ve koordinasyon kurulu (butkk) koordinesinde, içişleri bakanlığı, dışişleri bakanlığı ve mit müsteşarlığı görevlendiriliyor.

  cemaat okulları takip edilmeli
  2004 tarihinde tavsiye kararı olarak alınan mgk kararlarındaki bazı maddeler şöyle: “f.gülen grubunun yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri, başbakanlık uygulamayı takip ve koordinasyon kurulu (butkk) koordinesinde içişleri bakanlığı, dışişleri bakanlığı, mit müsteşarlığı ve ilgili diğer kurumlar aracılığı ile yakından takip edilmelidir. devletin yurt dışında görevli memurları aracılığı ile f.gülen grubu yakından takip edilmeli gerekiyorsa dışişleri bakanlığı tarafından ilave tedbirler geliştirilmelidir. f.gülen grubuna ait özel okulların faaliyetleri, içişleri bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı tarafından incelenmeli ve takibe alınmalıdır. bu gruba ait okullardaki şüpheli ve yasa dışı faaliyetler periyodik olarak butkk’na rapor edilmelidir.”

  öğrenci evlerine engel olunmalı
  mgk kararında gülen cemaatine ait kurumlar için “ağır yaptırımlar getiren yasal düzenlemeler yapılmalıdır” deniyor. kararda, “öğrenci evleri”ne de vurgu yapılıyor. mgk kararında yasaların etkin hâle getirilmesi vurgulanarak şöyle deniyor: “f.gülen grubunun ‘öğrenci evleri’ kapsamında sempatizan ve yandaş edinme gayretleri içişleri bakanlığı nezdinde dikkatle takip edilmelidir. yasal olmayan yollar kullanılarak din eğitimi veren ve bir nevi dini alet ederek yandaş toplama sistemi olan ‘öğrenci evleri’ uygulamalarına engel olunmalıdır.”

  bağış yapanlar izlenmeli
  25 ağustos 2004 tarihli belgede, masak’ın cemaate bağış yapan iş adamlarını takibe alması da şu satırlarla talep ediliyor: “yapılan bağışlar ile usulsüz para hareketleri ve kara para uygulamalarının maliye bakanlığı-masak (mali suçlar araştırma kurulu) aracılığı ile takip edilmesi sağlanmalıdır.”

  genelgeler çekilecek
  belgede dikkat çeken önemli detaylardan biri de, milli görüş’e yardım edilmesi ile ilgili genelgenin geri çekilmesinin istenmesi. abdullah gül’ün, dışişleri bakanı sıfatıyla gönderdiği iki genelgenin de geri çekilmesi kararlaştırılıyor. kararda, gül’ün büyükelçiliklere, gülen okullarına ve milli görüş’e yardım edilmesi için gönderdiği 3846 ve 3847 sayılı genelgelerin geri çekilmesi isteniyor.

  taraf’ta yer almıştı
  cemaate karşı mgk’da alınan bu eylem planının var olduğuna ilk dikkati gazeteci alper görmüş çekmişti. görmüş, 24 şubat 2012’de, taraf’ taki medyaironik köşesinde konuyu anlatırken, “mgk 2004’te ‘cemaat’i takip’ kararı alıyor” başlığı altında şu ifadeleri kullanmıştı: “soru şöyle: devletteki ‘cemaat’le ilgili olduğu düşünülen kadroları tasfiye kararı mit müsteşarı hakan fidan’ın ifadeye çağrılmasından epeyce önce alındığı iddiası doğruysa, bu karar ne kadar eskiye gitmektedir? ya da hükümet ile cemaat arasındaki gerilim ne zamandan beri vardır?” görmüş, mit’in, cemaat aleyhine çalıştığını ima etmiş ve darbe günlükleri’ndeki mgk ayrıntısını şöyle yazmıştı: “ben, aşağı yukarı 2006’dan beri ‘hükümet, cemaatin devlet içindeki ağırlığından rahatsız, harekete geçecekmiş’ cümlesini ya da onun türevlerini duymaktayım. fakat 2004’te milli güvenlik kurulu’nda (mgk) gülen cemaati’nin takip edilmesine dair bir tavsiye kararı alındığını herkes gibi ben de bilmiyordum. fakat alınmış. özden örnek’in günlüklerinin haziran 2004 ve ağustos 2004 mgk’larının anlatıldığı bölümlerinde bu durum şöyle ifade ediliyor:

  24 haziran 2004: fethullah gülen konusunda genelkurmay başkanı oldukça ağır bir konuşma yaptı ve hükümeti suçladı. eğer siyasi irade konulup bu konunun üstüne gidilmezse bir felaket olacağını belirtti.

  25 ağustos 2004: fethullah gülen ve teşkilatı ile ilgili olarak geçen toplantıda yapılan görüşmeden sonra bu adamın faaliyetlerinin yakından takip edilmesine karar verilmişti, onunla ilgili tavsiye kararı bugün imzalandı. bilmem ne işe yarayacak.

  özden örnek ‘bilmem ne işe yarayacak’ diyor ama, mit’in mgk kararına dayanarak o günden beri bir çalışma yapmadığını bugün kim güvenle öne sürebilir?”
  --- spoiler ---

  http://www.taraf.com.tr/…-2004-te-mgk-da-alindi.htm
 • böyle bir şey mümkün değil zira 2004ten 2012ye cemaat %100den fazla büyümüştür, kendilerini bırakın zorlayanı hiç uğraşan bile olmamıştır. olan diğer cemaatlere olmuştur. garip cemaatçikler.
 • aynı gazete tarafından yıllar önce akp ve gülen'i bitirme planı diye manşet atılmış, kol kola vererek tsk'ya saldırılmıştı.
  devranın dönüp zamanda kol kola verenlerin birbirini yemesini izlemek o kadar keyifli ki.
  eee gördüğünüz gibi devran dönüyormuş değil mi?

  devran şimdilik bu kadar dönebildi...
  daha da dönecek siz merak etmeyin... kaçacak delik arayacaksiniz...
 • haber doğruysa bile bence sebep, o dönem akp daha yeni bir hükümetti ve güçlü değildi. ordu akp' den rahatsızdı ve her an 28 şubat'ta olduğu gibi bir hamle yapabilirdi. hükümet üyeleri de bunu bildiği için bu şekilde bir karar olarak geçici olarak durumu idare etme yoluna gitmiş olabilir. icraatlara baktığımızda tam tersi bir durum olduğunu ve cemaatin ne kadar büyüdüğünü hepimiz gördük, biliyoruz.
  akp' nin cemaati bitirmeye niyeti varsa bunun sebebi yargıyı tamamen kendi adamları ile ele geçirip mit müsteşarını sorguya çağırması olayıdır. o günden beri, hükümetle cemaatin arası hep kötüye doğru gidiyor.
 • emin çölaşan dünkü yazısında, "öte yandan, taraf gazetesi yazarları mehmet baransu ve emre uslu’nun, bazı belgeleri (cemaat adına) yayınlamak amacıyla yurtdışından yayın yapacak internet siteleri kuracağı, sitelerin 1 aralık gününden başlayarak yayına geçeceği öğrenildi.” diyordu. demek gerçekten doğruymuş. ilginç olaylara gebeyiz gibime geliyor. bakalım bunun sonu neye varacak.

  http://sozcu.com.tr/…-colasan/kaseti-gordum-414082/