*

şükela:  tümü | bugün
 • umberto echo'nun foucault sarkacı adlı romaninda fazlasiyla adi gecen grup/klan/dernek vb.
 • 2. yuzyilda kuduste kurulan, gul ve hacin olaganustu yonlerine inanan bir grup sovalyenin kurdugu orgut.
 • tarihte adı genellikle gül salip olarak geçen bir tarikat.
 • christian rosencreutz tarafından şimdiki almanya topraklarında orta çağ sonrası destek bulmuş önemli bir okült felsefedir. neredeyse bütün okültler gibi kabala kökenlidir. tampliye şovalyelerinden gelen orijinleri olduğu iddia edilir ama bütün tampliye orijinli olduğunu iddia eden okült toplulukların kökeni kesin olmadığı gibi bunun da gerçek olup olmadığı bilinmez. hatta bir diğer örnek masonluk olabilir gayet.

  bunlar esas yankılarını william of orange dönemi ve sonrası ingilteresinde bulmuşlardır. o zamanlarda katolik baskısından bıkan protestanlara bu portakal william* ingiltereden kucak açmıştır. portakal wilyım nerden ingilterenin başına geçti olayı da enteresandır, ingiliz kraliyet ailesi stuartların katolikliği kabul etmesinin ardından akrabalık bapı bulunan portakal ingiliz tahtına çağrılmıştır parlamento tarafından ve ordusunu toparlayıp gelmiştir. stuartlar da bi daha tahta geçememek üzere fransaya kaçmışlardır. defalarca tahta geçmeyi deneseler de fransız ordusuyla ingiltereye çok kere çıkarmalar yapma planları kursalar da bi türlü savaşları kazanamamışlardır. onu destekleyenler jacobite olarak anılmışlardır.

  protestanlık ingiltere'de oturunca, rosicrucianism daha da rahatlamış ve masonlukla bir daha ayrılamayacak şekildeki aynı potada erime olayı başlamıştır.

  dipnot: martin lutherin imzası da bir gül ve bir haçtır.
 • gülhaçlı; sabırlıdır, iyidir, kıskanclık nedir bilmez, övünmez, kibirli ve hırslı değildir, çabuk öfkelenmez, baskalarının kötülüğünü düşünmez, adaleti sever, gerceği sever, nasıl sessiz olunacağını bilir, bildiği şeye inanır, umudu sarsılmaz, acıya mağlup olmaz ve daima tarikatın bir üyesi olarak kalacaktır.
 • "...bu beylere göre dört elementte barınan, hava, yer, su ve ateş perileri olarak bilinen varlıklar vardır. yer perileri ya da ifritler toprakta yaşar ve kötülük yapmaktan zevk alırlar; ama hava perileri hayal edilebilecek en uyumlu yaratıklardır. deniyor ki gerçekten becerikli insanlar için çok kolay bir şartla, iffetin korunması şartıyla, her ölümlü bu yumuşak tabiatlı varlıklarla en mahrem yakınlığı kurabilirmiş.."

  alexander pope - bukleye tecavüz (the rape of the lock)
 • günümüzde yedi ana kola ayrilmistir, bunlardan birine yillik 390 yumosa üye bile olabilir, dünyayi feth etme planlari derken kendinizi yoga yaparken bulabilirsiniz. kalbi bu yüzyilda san francisco civarinda atar.
 • 1422 de almanya da ortaya cikan, mistik seyler ve transandantal deneylerle ugrasan bir tarikat. (bkz: rosenkreutz tarikati)

hesabın var mı? giriş yap