şükela:  tümü | bugün
 • amansız konserlerin mekanı,yoksa amanlı mı desek...
 • (bkz: amele)
 • cem karaca'nın ceviz ağacı olduğu mekan.
 • a) tanzimat fermanı'nın okunduğu yer.
  b) bünyesinde yıllardır bulundurduğu hayvanat bahçesi geçen sene kaldırılmış, yerine gül bahçesi yaptırılmıştır.
 • hayvan ara fasilitesinin kaldirildigi park.
 • istanbul'un en eski parklarından biri. sarayburnu, topkapı sarayı ve çizme kapısı arasında bulunan hafif eğimli alanda yer almaktadır. gülhane diye anılmasının sebebi, içinde topkapı sarayı'nın gül bahçeleri olduğundandır.

  bizans döneminde askeri depoların ve kışlaların bulundugu gülhane'ye daha sonra mangana sarayı yapılmıştır. aynı zamanda bu çevrede hagios georgies manastırı ve panagia hodegetria ayazması'nın bulunması nedeniyle bu bölge kutsal sayılırdı. istanbul'un osmanlılar tarafından fethinden sonra fatih sultan mehmed sarayburnu'nu surlarla çevirerek çinili köşk'ü yaptırdı. burada güreş, cirit gibi eğlence ve gösteriler yapılırdı. yapılan önemli gösterilerin anısına gülhane'ye birçok nişantaşı dikildi. iii. murad için sadrazam sinan paşa buraya ünlü incili köşk'ü yaptırdı. gülhane'deki bahçelerin ve sarayların temizliği için bostancı ocağı'ndan gülhane ocağı denen bir bölük ayrılmıştır.

  istanbul'da ilk ciddi imar çalışmaların yapıldığı 1776 yılında fransız kauffer'e yaptırılan imar kapsamına gülhane'de alında ancak uygulamaya geçilemedi. 1839 tarihinde tanzimat fermanı'nın gülhane'de okunmasından dolayı, bu fermana; gülhane hattı humayunu da denir. ii. abdulhamid 1880'lerde ilk büyük müzenin burda yapılmasına izin verdi. müze-i humayun'un yapılması sırasında bahçe düzenlemesi yapıldı ve müzeyle birlikte halka açıldı.

  atatürk, 24 kasım 1928'de gülhane'de düzenlenen törende "başöğretmen" şanını alarak latin harflerini halka tanıttı ve burada ilk dersini verdi.
 • aslında nazım hikmetin ceviz agacı oldugu mekan
  hikayesi de şöyledir, komünist partisinin toplantılarının yasaklanması üzerine komünistler de gizlice toplantılarını sürdürmek için gülhane parkına piknik yaparmış gibi gitmeye başlarlar ve toplantıları da bir ceviz ağacının altında yaparlar
  nazım bunun üzerine yazar "ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında, ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında" diye
  işin rivayet bölümü: polislerden biri de şöyle bişi demiştir güya "gülhane parkındayım herşeyin farkındayım"
  ` : cok biliyorum evet`
 • yenilenmis cok guzel olmus, insani boyle derin derin havayi icine cekmeye yonelten, -gece ya da gunduz- cay bahcesinde demlikle gelen super cayi super manzaraya karsi yudumlatan, ictigin caydan da, kokladigin gullerden de, agaclarin arasinda yurumekten de ayri bir zevk aldiran bir yer olmus. cocuklugumuzdan kalma hayvanat bahcesi kalkmis, ama o sefillikten iyidir.. sur ustundeki bogazi tamamen onune alan cay bahceleri harika. yeni bir ah cay sen nelere kadirsin zirvesi burada duzenlenebilir...
 • istanbul'da sarayburnu ile sultanahmet arasında uzanan park. bir zamanlar topkapı sarayı'nın bahçeleriymiş. uzun süre restorasyon çalışmaları nedeniyle uzun süre ziyarete kapalı olan park haziran 2003'te tekrar açıldı. eski haliyle alakası yok. hem yeni düzenlenmiş, hem de ağaçları böyle büyük başka bir park yoktur herhalde istanbul'da. park genelde hayvan büyük çınarlarla kaplıdır, yazın ortasında bile ulu çınar gölgelerinde üşüyebilirsiniz. ayrıca çınarların göğü perdeleyemediği yerlerde de saatin ilerlemesiyle beraber ışık oyunlarına rastlayabilirsiniz. ayrıca parka yeni dikilmiş olan ormangülleri (rhododendron spp) büyük bir olasılıkla istanbul kentinin tek ormangülleri, baharda açacaklar umarım ki... rahat tahta banklar, ahşap tuvalet kulubeleri, aydınlatma direkleri ve ahşap çöp kutuları, hepsi çok yakışmış parka. arnavut kaldırımı yolları da eski istanbul havası vermiş, haa unutmadan parkın yeni peyzajında çiçek ve çiçekli bitkilerden çok yeşil-çiçeksiz bitkilere ve yeşilliğe önem verilmiş, bu da biraz uzakdoğu havası katmış. ayrıca bisikletli güvenlik görevlileri de böyle büyük sayılabilecek bir park için iyi bir seçim.
  ha unutmadan, parkın sarayburnu ucunda, eski manastır kalıntısının üstünde bir çay bahçesi var. manzarası mükemmel. bütün boğaz boylu boyunca ayak altında. çay isteyince içinden 5-6 bardak çay çıkan bakırolduğunu tahmin ettiğim demlikte çay getiriyorlar. bir demlik çayın fiyatı 6 milyon tl (eylül'de öyleydi)
  bu arada parkın hala tamamlanmamış kısımları olması ile güvenlik görevlilerinin bırakın çimlere şöyle bir uzanmayı, yol kenarının 1 mm dışına çıkmanıza bile izin vermiyorlar.
  parkın sultanahmet kapısının önünden tramvay geçiyor, ilgilenenler için istasyon adı: gülhane.
 • ceviz ağaci

  başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
  ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda,
  budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
  ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

  ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
  yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
  yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
  koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
  yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
  yüz bin elle dokunurum sana, istanbul'a.
  yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
  yüz bin gözle seyrederim seni, istanbul'u.
  yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.

  ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
  ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

  nazım hikmet