şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1943 yılında başladığı sinemaya baş kadın oyuncu olarak adım atan gülistan güzey ilerleyen yıllarda yardımcı oyuncu daha sonra ise küçük rollerde , genellikle " anne, dadı, teyze " rolüyle karşımıza çıkmıştır. naif, duru ve sakin bir simaya sahip güzey bana her daim nedret güvenç'i çağrıştırır. boynuna kadar ilmikli veya v yakalı bir bluz, diz hizasında dar bir etek, topuz şeklindeki saçlar. elinde bir mendili eksik sanki.

    faruk kenç, muhsin ertuğrul, ömer lütfi akad, arşavir alyanak gibi yönetmenlerle çalışan aslen tiyatrocu olan güzey döneminin sinema yapan bütün tiyatro sanatçılarıyla kamera karşısına geçmiştir.

    dip not ; adı ve soyadıyla tam bir artist tamlaması oluşturduğuna inandığım bu güzel hanım magazin dergilerinde zamanında sevgilisinden yediği dayakla da gündeme gelmiştir.
  • 1927'de istanbul'da değil de, philadelphia'da doğmuş olsaydı, ona grace kelly denilirdi herhalde...
  • yakın dostu şadıman ayşın'ın şöyle tanımladığı sanatçı;

    "çok romantiktir. bir müzik parçasını dinlerken ağlar ve ‘bu benim parçam olsun’ der. içten ve samimidir. sevdikleri için yapamayacağı fedakarlık yoktur. onu bütün uzaktan tanıyanların görüşlerinin aksine, son derece tevazu sahibidir. çay ve kahveden başka da bir şeye iptilâsı yoktur. maddiyata kıymet veriyormuş gibi görünmesine rağmen hoşuna gidecek ve ona tatlı sözler söyleyebilecek olan erkekle el ele mehtapta dolaşmayı tercih eder."