• sonu bici ile biten uc meslek sorulur. hatta leblebici ve muhallebici seklinde ilk ikisi de soylenir ancak gullabiciyi kimse bilmedigi icin cevap bulunamaz.

bir arkadasla iddiaya girmistik lise yillarinda, hatta iddia da denemez. cevabi bulursam bana bir kasa kola alacakti. bulamazsam ben bir sey yapmayacaktim ve zaman limiti olmayan bir iddia idi. yillar sonra, taksim'den cihangir'e dogru giderken gullabici sokak'tan gectim. ilkyardim hastanesi'nin hemen yaninda kaliyor bu sokak. hemen arkadasi aradim, cevabi söyledim ama bir kasa kola almadi terbiyesiz. sonradan evlendi zaten, iddiayla alakasi olsa da olmasa da..
  • eskiden akıl hastalarına bakmakla yükümlü olan gardiyan. taşkınlık yapanları kırbaç veya kalın sopalarla döverlermiş.
  • akil hastanelerindeki hademelere verilen ad.
  • devletin ideolojik aygıtlarındandır.

"velhasıl onlar vurdu biz büyüdük kardeşim

babamız dövüldü güllabici odunlarla tımarhanede
    acaba halk nedir diye düşünür arada işittiği"

ece ayhan ,yalınayak şiirdir
  • büyük risk adlı yarışmasını sunan selçuk yöntem'in aynı adlı yarışmada yeni öğrendiği sözcük nedir ? işte bu başlıktır.
  • deliyi zapturapt altına alan.

kollarında, karnında, omuzlarındaydı
    güllabicilerin
    halden anlamaz katı elleri...

halbuki
    zaten zapturapt altındaydı deli;
    bir de bu adamlar çıkmıştı başına
    aklındaki güllabiciler yetmezmiş gibi.

oysa eski gül-ab-ı-cılar böyle miydi;
    gül suyuyla defederlerdi,
    insanın başındakileri.
  • leyla erbil'in eski sevgili adlı hikaye kitabında geçen kelime. ne yazık ki anlatılmadığından parçası olamadığımız geçmiş kuşağın anılarının içinden korku dolu bir figür bu sanırım.
    (bkz: güllabi)
  • “sonu -bici ile biten üç meslek ismi” ile küçüklüğümde denk geldiğim soru ve hâlâ aklımda olan cevaplardan birisi : güllabici
  • ... (bkz: kalfa), (bkz: zangoç)
hesabın var mı? giriş yap