*

şükela:  tümü | bugün
 • küre şeklindeki ağır bir objenin, yanak ve omuz arasına yerleştirildikten sonra, belirli bir istikamette en uzak noktaya atılmasının amaçlandığı atletizm dalı
 • (bkz: gulle)
 • işlem gerçekleştirilmeden önce bi kaç tur spin atar sporcular.
  (bkz: baş döndüren sporlar)
 • (bkz: shot put)
 • (bkz: gülsüz atma)
 • "bu ne ki ben bunu 10 m. atarım" deyip de ancak 5 m. öteye sallayabildiğiniz ağırcana metal bir küre(cik)le yaptığınız, bel fıtığı için elverişli, özgün bir spor kanımca. gülle, track&field'ın field kısmında atılır, düştüğü yerde çukur açar. kış vakti yağmur çamur ortamında gülle çalışıyorsanız, elleriniz cılk çamur olur. hele bir de tırnağınızın metale değdiğini düşünün. ıyyyy!!! uzun tırnaklılar atmasın lütfen!
 • bu yarisma'da genelde sporcu desen, inanmak icin insanlarin "3 sahit" isteyecegi insanlar yarismaktadir.. yani böyle o 100 metredeki süpper vucutlar, yüzmedeki fitlik pek bulunmaz.. bildigin yarma insanlar..

  hele ki soguk savas sirasinda, bir sekilde doping olaylarinin abarmis olmasindan midir nedir (mesela gülle atma dünya rekoru en son 76 yilinda falan kirilmis, o tarihten beri yanina bile yaklasilmiyor) mamayi yiyen ablalar, iyice bir yarma olmus, hatta bir ara dogu alman gülle atma bayan takiminin oyunculari favori ve sakallarla yarismislardir..

  saka bir yana, biraz kilo vermelerini istiyorum ben bu arkadaslarin.. biraz kadin gibi olun, biraz sporcu gibi olun yahu.. hani "arkadaslar hep boyle olimpiyatta, dünya sampiyonasinda falan gorusuyoruz, bulusalim bişiler yapalim" ya deseler, sivilde bulussalar (ki muhtemelen havai gömlekleri giyecekler oyle gelecekler bulusmaya) ben bu bulusmanin "dünya tahsilatcilar, ve adam dövücüler birligi" nin yaptigi bir zirve oldugunu zannederim hemencecik..
 • küre şeklinde sert bir metalden yapılan güllenin omuz hizasından en uzak mesafeye atılmasını içeren atletizm spor dalıdır.

  beton çember içerisinden atılır ve atış esnasında çemberin dışına temas etmek ya da atıştan sonra çemberi atış yapılan taraftan terk etmek atışın iptal olma nedenidir. sırtı dönük şekilde başlanıp 180 derece dönerek yapılan atış en doğru atış tekniği olarak kabul edilir. atışta başarılı olmak için kuvvetli olmanın yanı sıra bilek gücü gerekir. gülle, avucun tam olarak ortası ile değil, parmaklarla birleştiği bölgesi ile iterek atılır. dünya rekoru 23 metrenin üzerindedir.
 • atlet, gergin bacaklarından kuvvet alıp gövdesini döndürürken, kolunu ileri doğru hızla uzatarak, bu küreyi mümkün olduğu kadar uzağa fırlatmalıdır; hareket alanı sadece 2 m. çapında bir dairedir ve güllesi yere düşünceye kadar bu sınırların dışına çıkmamalıdır.