şükela:  tümü | bugün
 • köylü kızı türkan şoray'ın şehre inip zengin ve de şehirli kocası ediz hun'dan
  öç aldığı film.
  (bkz: güllü)
  (bkz: köyden kız almak)
 • kemal sunal'in kiralik bir katil rolunde figuran olarak gorundugu film. lakin nedendir bilmem kemal sunal kendi filmlerinin listesinde buna yer vermemistir. o tatli dillim'den baslar.
 • atıf yılmaz'ın yönettiği 1973 yapımı türk filmi. başrollerinde türkan şoray ve ediz hun oynar.

  konusu kısaca şöyle : ortada bir kan davası vardır. lâkin kanı yerde komayacak erkek kalmadığı için iş güllü'ye * düşer. kanlısı kumculardan ali * ise istanbul'a yerleşmiş ve taka nuri adıyla nam salmış bir kabadayı olmuştur.
 • filmin yönetmeni atıf yılmaz, kemal sunal'ın vefatında bu filmi de anarak " filmden aklımda kalan hiç birşey olmadı, kemal'in kiralık katil rolü dışında" demiştir. sunal'ın sinemadaki ilk rolü olma özelliğini taşır bu film.
 • kemal sunal'ın ilk filmi değildir,muhtemelen ikinci de değildir.sanırım oh olsun ay hesabıyla daha öncedir güllü geliyor güllüden. filmin jeneriğinde kemal sunal'ın adı kemal sunalp olarak yazılmış akla mdp'li merhum turgut sunalp paşa'yı -horozcu paşa olarak da tanınır- getirip bir kaç saniyelik bir kısa devreye neden olmuştur.

  velhasıl atıf yılmaz ve türkan şoray'ın buluştuğu her film gibi çok güzeldir, edison bey kariyerinin en yarıcı rollerinden birini oynar,melodramlarda harcanmış adamdır vesselam.eh bir de -karadeniz şivesi dublajlı da olsa- kemal sunal olunca, gerçekten de elli kere de izlense yine eğlendirecek bir film olma vasfına sahip olmuştur atıf abimiz'in 1973 tarihli minör şaheseri.
 • her rastladığımda izlediğim türk filmlerinden biri. bilmem kaçıncı oldu..
 • kemal sunalın başkası tarafından seslendirildiği tek filmidir.
 • bu filmde dama konan testiyi asla anlayamadım. hani gerdeğe girince patlayan cinsinden. yani adetlerine göre kızın bekaretine mi bağlanıyor da beraber patlıyorlar. film finalinde de surlarda gerdeğe giren çiftimizin evin damında patlayan testisi nereden işaret alıyor da kendini imha ediyor
 • güllü'nün çok kızıp taka nuri'ye ettiği lafı aynen yazıyorum; "ayağuna kıymık batasıca, peşine bit, bedenine kurt düşe inşallah, yağlı kurşunlara gelesun, dilenemez dilenci olasun, acımasam beddua edeceğum sağa!"

  allahtan beddua etmedi.

  ayrıca mücap ofluoğlu'da trabzon şivesiyle filmin hikayesini anlatır izleyiciye, arada bir kendi yorumunu katmayı da ihmal etmez; "uy taka, bu ne caka?" (bkz: #38989054)

  ayrıca filmde 'metin' adıyla geçen bülent kayabas'ın yersiz paranoyaklığı filme epic bir hava katmıştır.