• o an anladım; birisine gülmek nefret, birisiyle gülmek mutluluk demekmiş*
  • şu fiil olmasa beş dakika durmam şurada, kimsenin de suratına bakmam. telgraf çekerim allah'a: bu nasıl iş, alın beni buradan, stop. hürmetimle, stop.

bu kadar mı yakışır yahu insana bir şey? bu kadar mı? biri gülsün o şey ne güzel. sendromik bile olsa gülünce güzel oluyor. insanı en sevdiğim zaman güldüğü zaman.

ne öyle ne? gamlı, kederli, sinirli, nemrutlukta mertebe sahibi. madalya mı veriyorlar böyle olunca insana ki herkesin yüzünden düşen bin parça.

kavga bile bitirir gülmek. kavga ederken gülsün biri ki o kavga bitsin. stop.
  • "...komik demek bu demek, gülüyor insan komik olunca, yani gülmek istemesen bile, komik sana rağmen oluyor ortada, aslında hoş değil, ama ben gülmeyi severim, gülünce iyi oluyor, yani ferahlık gibi, iyimserlik gibi. ancak savunmasız da kalabiliyorsun, gülmek bir tarafını çekip aslında olmayan bir yere doğru sürüklüyor..." (bkz: tol)
    tek mantıklı intihar etmeme gerekçesidir, gülmek, çünkü çok komik şeyler olabiliyor, kaçırmak istemiyorum
  • sadece kendi kendinize ve aynaya bakmadan gülmek, gerçek gülmedir. diğerleri daha çok iletişim amaçlıdır...
  • rutin icindeki farkliligin sasirtmasidir.
  • iki kişi arasındaki en kısa mesafedir

(bkz: sozluk yazarlarindan aforizmalar)
  • sanilanin aksine, gozlerle yapilir, agizla degil.
  • düşük maliyetli ilaç.
  • sanki gül ve emek birleşmiş de oluşmuş gibi naif gelir bana kelime
    sadece yüzde bıraktığı iz değil biraz da içindeki kelimelerden belki kimbilir...
    kolay değil gül, emek ,gülmek vuslatsızlığın sonu gibi..
  • "gülmek, gülünen kişiye, yani gülünç olana bir toplumsal baskıdır. bizi güldüren şey, güldüğümüz kişide bulduğumuz eksikliklerdir. işte kişideki bu eksiklikler, o kişinin, toplumuna, sınıfına, çevresine uyarsızlıklarıdır...
    gülmece yoluyla, gülünç olan üstüne toplumsal baskı kurulur. bu baskıyla gülünç olanla alay edilerek, onun kendisini istenilen doğrultuda düzelterek, uyarlanarak alaydan kurtulması istenir. gülmecenin dünyanın ilerlemesinde, elbette moral ilerlemesindeki işlevi budur."

(aziz nesin, 1976)
hesabın var mı? giriş yap