*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ibrahim tatlises'in "esrar"li zamanlarinda (80'lerin baslari) yaptigi 10'larca harikulade depresif sarki arasinda one cikan, daha umutlu, daha pozitif havasiyla dikkat ceken "az aci"li parcasi. ayni adli lp'den. o donemki ortagi burhan bayar'in imzasi kolaylikla okunuyor sarkida. bir kac sene sonra yine burhan bayar'in yaptigi gulumse biraz bu sarkinin devamidir sanki.. sozleri de su sekilde:

  ne yapalim demekle olmuyor dostum
  artik caresini bulmamiz gerek
  bizi bize düsman eden insani
  içimizden cikarip atmamiz gerek

  duygumuz aynidir inan ki dostum
  katila katila gülmemiz gerek
  bitsin artik yasimiz bitsin acimiz
  bambaska yarinlar kurmamiz gerek
  bize bizden baskasi dost olmaz dostum

  var olan gercegi görmemiz gerek
  sebeple kavgaya kimimiz kime
  kanayan yarayi sarmamiz gerek

  duygumuz aynidir inan ki dostum
  katila katila gülmemiz gerek
  bitsin artik yasimiz bitsin acimiz
  bambaska yarinlar kurmamiz gerek
  bize bizden baskasi dost olmaz dostum
 • tatlıses'in 1981'de türkuola etiketiyle çıkardığı longplay ve bu uzunçalardaki a yüzünün ilk parçası.
  şarkının diğer adı ise ne yapalım demekle olmuyor dostum.
  acı gerçekler, bu da geçer, hiç kimseye sözüm yok, bu işi anlamadım, bir mumdur, çoban kızı, yaleyli, çay içinde adalar ve emine bu lp'deki diğer şarkılar.
  albüm kaset furyasi sonrası icine ölürsem kabrime gelme istemem ve aman kardaşım şarkıları eklenerek türkiye'de gelme istemem adıyla yayınlandı.
 • ibrahim tatlisesin, 80 li yillarda cikardigi ölürsem kabrime gelme istemem albümünde ki en güzel sarkilardan birisi.
  sarki arabesk le türkü karisimi gibi geliyor bana. bestesi kesin burhan bayara ait. müziginden belli olmuyor mu?
 • her dinlediğimde aklıma kürt sorunu geliyor bu şarkıda. sözleri böyle yorumlamak haddime mi bilmiyorum, ama çok yakışıyor işte.
 • "bizi bize düşman eden insanı" dizesindeki "insanı" kısmını, sırasıyla ülkeyi/öfkeyi şeklinde okumaktadır ibo.

  (sanki. bazı kayıtlarda. yani.)
 • en sevdiğim kombinasyonlardan biirne obua sonrası bağlama ve keman partüsyonlarına sahip, ibrahim tatlısesin sesinin en ahenkli oldugu zaman, en güzel şarkısı işte, bir de gurbet treni vardır, ahhhh çekişi vardır unutulmaz.ibo bu çizgide devam edebilseydi, sanırım bambaşka bir tarzın adamı olur, bambaşka olur du. işte o zaman kimse buna bir isim takmak istemez olmuş derdi. sonuçta ibrahim tatlısesten geriye kalacak eserler bu bir iki şarkı olacak.başka da yok.
 • biri kötü espri yaparsa mesela böyle bir şey söylenebilir. söylenmeyedebilir. ama şahsi fikrimi sorarsanız söylemeyin bence. daha fazla yavşaklığa ihtiyacımız olmayan şu günlerde hele hiç gerek yok etrafınızdan bu tarz ucuz ve aciz artı puan toplama çabalarına. ne yani arkadaş çevreniz arasında fazla dikkate alınmıyor musunuz? bence gidişatı fazla dürtmeye gerek yok. bence doğru anın kapıdan girmesini bekleyin. sabırlı olun. beklemeyi öğrenmeniz lazım. poker oynamak gibidir bu işler. iyi bir poker oyuncusu on oyunun sadece birine o da olmadı ikisine girer. bu bir gerçektir. fazla zorlamamak en iyi yöntemdir. çünkü sizin elinizin ederini belirleyen şey elinizdeki kartlardan ziyade diğer oyuncuların ellerindeki kartlardır. bilmem anlatabildim mi? ha?.. anlatabildim mi? ok şimdi siktir git.
 • türkiye'de gelme istemem ismi ile iki şarkı(ölürsem kabrime gelme istemem-aman kardaşım) eklemeli çıkan bu albümün a yüzünün müzik yönetmeni burhan bayar, b yüzünün müzik yönetmeni ise osman bayşu'dur. be ilginçtir ki b kısmındaki bu işi anlamadım ve gönlümde tek sen varsın şarkılarının müzikleri burhan bayar'a aittir ve benim b kısmındaki favori iki şarkım da budur. sen ne büyük müzisyensin be burhan abi. iki saniyede çıkartırım senin hangi şarkıyı yönettiğini. neyse, özellikle b kısmındaki abdullah nail bayşu imzalı gönlümde tek sen varsın şarkısındaki performansları akıl almazdır, araya sıkıştırılan uzun hava, saf bir uzun hava performansı değil, imparator'un seyfettin sucu etkisi ve efkarlı arabesk döneminin etkisi ile kendi içinde bir tarz oluşturmuştur. yani ondan başka bir allah'ın kulu okuyamaz böyle bir uzun hava. zaten a kısmı ile b kısmı arasındaki fark bariz, burhan bayar'ın ne büyük bir adam olduğunu bilenler için bu farkı görmek zor değil. gene de yazayım;

  a kısmı

  ölürsem kabrime gelme istemem
  bu da geçer
  acı gerçekler
  seni yakacaklar
  gülmemiz gerek
  hiç kimseye sözüm yok

  b kısmı

  gönlümde tek sen varsın
  bu işi anlamadım
  emine
  aman kardaşım
  çoban kızı
  yalelli (kavak kavaktan uzundur)
  çay içinde adalar
 • bu aralar herkesin dinlemesi gereken şarkı
 • mikrotonal akustik gitar ile nacizane bir yorumu için:
  https://www.youtube.com/watch?v=1ibgcyowm0y&t=3s