şükela:  tümü | bugün
  • gülirengi hem pembedir hem gül pembesidir. yani bir irenktir, gül irengidir.
    (bkz: r harfi).
  • kurtalan ekspresli hardkor coverı burada olup, dinlediğim en hardkor ve en sağlam gülpembelerden biridir şüphesiz.
  • en duygusal barış manço şarkılarından biridir gülpembe. insanı farklı dünyalara alıp götürür.
    gülay göktürk bir yazısında şöyle bir anısını anlatır:
    eşi, oğlu ve oğlunun bir arkadaşı gecenin bir vakti enstrümanlarını alırlar ve bu parçayı çalmaya başlarlar. hem de kemanla falan... saat gecenin 11.30'udur. işte o gece "gülpembe"yle aslında barış manço'nun kendisini uğurlamaktadır aslında ama haberleri yoktur. o gece barış manço kalp krizi geçirir ve tüm müdahalelere rağmen vefat eder.
    bu sefer şarkısı onun için çalınmıştır ama ne çalanların ne de onun bundan haberi yoktur.
    huzur içinde yat...
  • bu şarkının sanırım 2 versiyonu var. birinde bas gitardan sonra neyle devam ederken birinde barış manço'nun gitar gibi kullandığı orgumsu muzik aleti olan keytarla devam eder.

neyli versiyonu bence şarkıyı son derece bozmuştur. arabesk bir gariban şarkısına çevirmiştir. keytarlı versiyonu çok güzel ama. çok klas bir hüzünlü parça olmuş böyle.
  • yapma be barış üstad,çok yaralayıcı şarkı be,ah ulan ah..
  • baris manco'nun babaannesinin olumu uzerine yazdigi bir sarkisidir.

benim de anneannemin adi gulpembe ve ben bu sarkiyi gercek manasiyla hissedip de dinleyecegim gunun gelmesinden cok korkuyorum.
  • zaman zaman uyandığımda dilime bir şey dolanmış oluyor. bir şiir bir şarkı...
    bu sabah uyandığımda bu vardı.
    gün boyu dinledim barış manço'dan.

en güzel yeri,
    sen gelince bahar gelir gülpembe
  • sözlük sayesinde öğreniyorum bu şarkıda babaannesinden bahsettiğini. ben de ne zaman dinlesem babaannemi hatırlarım. şimdi daha anlamlı oldu sanırım. ben çok severdim bu şarkıyı; şimdi daha çok sevdim. sadece adını görmemle şarkı çalmaya başladı kafamda. gözlerim doldu, çok özlemişim.
  • barış manço deyince aklıma gelen ilk şarkılardan. her an dinlenebilecek bir şarkı. hüzünlendirir. ama barış abi'nin hüzünlendirmesi de bir yere kadar. barış manço'nun neşesi daha sık hatırlanır. kendini tanıdığım zamanlarda çoktan göçüp gitmişti. az insan vardır kendi neslinin ötesine gidebilen.
    buradan farkettim ki barış abi'nin hüznü babaannesinedir. bir tesadüf müdür hatırladığım en büyük hüznüm de babaanneme idi.
  • e-devlette alt-üst soy açıklandı. tesadüf ben de gitar öğreniyorum ve çaldığım şarkı gülbembe. önümde soyağacı. annemin/babamın annesinin annesinin.... diye giden listede bakıyorum kadınlar ölmüş gitmiş...savaş, yokluk, evlat acısı... bir zamanlar bebeklerdi, genç kız oldular,evlendiler, çocuk yaptılar,torun gördüler ve onunda ölüp gittiler...her biri benim gözümde birer gülpembe oluverdiler. 180 sene sonra torunları olarak gözlerim doldu.