şükela:  tümü | bugün
  • sayesinde yılların 'kıro'sunun etnik bir aşağılama olarak algılanmaya başlandığını öğrendik. 'kıroyum ama para bende' mottosu herkesin dilindeyken nerdeydiniz ulan ? kimseye uygulanan bir ötekilestirme falan yok, kıçınızdan ırkçılık naraları atıp adamın canını sıkmayın.
  • yaptığı dizilerin friends ile tek benzerliği sit-com olmasıdır. uzaktan yakından alakası yoktur. benzeten insanın sadece iki sit-com izlediğini düşünürüm. friends'te 6 ana karakter varken bu kadının dizilerinde 132 tane karakter vardır. karakterlerin çoğu kaliteli olmakla beraber yaptığı iki dizide de bu karakter bolluğu dizinin boka sarmasına, takip edilemez ve itici bir hal almasına sebebiyet vermiştir. yaptığı iki dizide de modern dünyada yaşamını sürdürmeye çalışan geleneksel türk ailesini işlemiştir diyebiliriz. friends'le alakasını düşünsem düşünsem bulamam. avrupa yakasında babasının muhalebicisini işleten volkan ve dergi editörü kız kurusu adını unuttuğum karakterlerin ya da ev mekanının, dergi ya da muhallebici dekorunun friends ile ne alakası vardır kardeşim. göz var izan var. oturup uğraşsan bulursun, illa ki. geniş aile'de ya da ne bileyim arka sokaklar'da bile bulursun.
  • ironiden anlamayan nesle aşina olmayan kadındır.
  • ahahah, adam anlamadığı, kafasının bu kadar basit bir ironiye bile basmadığı konuda kendince gömmüş yazar hanım kızımızı. olm senin kafa yapını anlatmaya kelimeler, cümleler, hiçbir dilin lugatı yetmez lan.

ne güzel şey, dümdüz yaşamak yav.

(ara: fikri var)

edit. ben bunu yazarken 2 tane olmuşlar.
  • sarışın,uzun boylu,beyaz tenli,renkli gözlü,zayıf olup da seksi olmayan dünyadaki tek kadındır.
  • uzunca seneler önce, cadde d&r' da imza günü düzenlenmişti, sanırım ''gayet ciddiyim'' için, gag sayesinde kendisine bayıldığımdan kitabı da okumuşluğum vardı, gittim.
    gülse birsel, anormal derecede zarif, yani sadece davranış olarak değil, elleri, ayakları, gülümsemesi bile zarif. dedim ki, ulan bu kadınsa ben baya baya dana gibi bi' şeyim, o günden sonra da 10-15 gün öyle zarif olmaya çabaladım ki annem bayılır öyle narin, zarif kızlara. sevinmişti kadınceğiz, olmadı tabi başaramadım, özüme geri döndüm.
    gülse birsel'i de halen severim, zarif ve zeki kadın.
  • yılların türk genciyim; kah bana kıro denildi, kah ben safkan türk arkadaşlarıma kıro dedim. beni aşağıladığı için gülse birsel'den özür bekliyorum.

edit: ccc tdk ccc

yıllar sonra gelen edit: (bunca yıldır sözlüklerde yazarım, ilk defa bu ifadeyi kullanabildim) burada normalde tdk'nın sitesine yönlendirilmeniz ve kıro kelimesinin sözlük karşılığını karşınızda bulmanız gerekirdi arkadaşlar. sonra ne olduysa tdk siteyi mi taşımış bir şey olmuş, kıro kelimesinin de karşılığını siteden kaldırmışlar. beni çaylaklıktan alın lan:(
  • yalan dünya'nın 3. bölümünde kendisine "pıtış burun seni!.." diyerek yavşayan adama "oha!.. göz var izan var!.." tarzında tepki koyan güzeller güzeli. estetik yaptırma olanağı varken bunu yapmayıp görünümüyle barışık yaşayan ve bunu espri malzemesine çevirebilen biri elbet güzeldir.

düzeltme: tekrarında "pıtık" değil, "pıtış" dediğini farkettim. ama argo anlamı değişmedi, heh heh...
  • batı işi siyasi doğruculuk tedrisatından geçtiği için 'kıro'nun etimolojisi ve manasını bilse metinlerinde kullanmaktan usulen kaçınacağı muhakkak. asıl sorun da zaten burada: gülse birsel senelerdir yazar, senelerdir kıro kelimesini kullanıyor ve senelerdir manasını, kökünü, kökenini bilmediği kelimelerle konuşuyor. dahası, meslek (oku: para) dolayısıyla çevresinde kümelenmiş olan eğitimli, birikimli, ''fakdısistım'' indisinden, ''ödüllü sanatçı''sına küllüm 'ebav dı layn' güruh da bilmiyor; bilmeden çalışıyor, bilmeden okuyor, bilmeden çekiyor. öylesi bir genel şuursuzluk, bilişsizlik. işte yavan dünya.
  • kaleme aldığı avrupa yakasında defalarca tutan karakterler yaratmış, bu karakteri canlandıranlar yapımdan ayrıldığında her seferinde hikayeyi ayakta tutmayı başarıp daha canlı yeni karakterleri ilave etmiş, diziyi yayından kaldırıldığı zamana kadar gündemde tutmayı başarmıştır.

bu bile başlı başına başarı hikayesidir.