şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu durum ilk olarak yalan dünya'yı izlerken dikkatimi çekmişti, ancak çok üzerinde durmamıştım. fakat jet sosyete'de de benzer olayları görünce yazmak istedim.

  çıkma veya evlilik teklifi
  jet sosyetenin 5. bölümünde yıldız, talip'in kendisine aşık olduğunu ve açılacağını düşündüğü için onu konuşturmamak için fırsat vermiyor bölüm boyunca. sonunda talip ve yıldız yalnız kalıyor ve talip'in "asıl" amacının yıldız'ların eski evlerini satın almak olduğunu öğreniyoruz. (https://youtu.be/tt0popegogk?t=5579)

  avrupa yakası'nın 143. bölümünde fatoş, tanrıverdi'nin kendisine evlenme teklifi edeceğini zannediyor ve yine bölüm boyunca tanrıverdi'nin bu konuyu açmamasını sağlıyor. burhan'ın onları odaya kilitlemesiyle yalnız kalan ikili (https://youtu.be/mjgab7wvduc?t=5164) konuşmaya başlıyor. ve aslında anlıyoruz ki tanrıverdi'nin asıl amacı fatoş'u yılbaşı partisine davet etmekmiş.
  hatta asıl gerçeğin ortaya çıkmasıyla iki kadının da "sen niye bana çıkma/evlenme teklifi etmiyorsun?" cümleleri de bire bir aynı sayılır sanki.

  kutu yemeği
  jet sosyete'nin 6. bölümünde ofistekiler kaynağının neresi olduğunu bilmedikleri bir yerden "kutu yemeği" servisi alırlar. onları buna ikna eden yaşar usta olmuştur. aradan geçen bir haftalık sürede karakterler zayıflamaz, aksine şişmanlarlar.
  çünkü yemekleri yaşar usta'nın karısı safiye hazırlamaktadır. (https://youtu.be/xxsaiqh0o48?t=6190)

  yalan dünya'nın 80. bölümünde cihangir'de settekilerin de yemek yediği yerin kapanmasıyla, orçun anneannesi servet'in yemeklerini cihangir'de "tombul teyze'nin ev yemekleri" adıyla satmaya başlar, hatta işler o kadar büyür ki tufan yönetmen de şirkete ortak olur. ancak yemeklerin kilo yaptığı ortaya çıkınca kimse yemek istemez.
  (http://www.dailymotion.com/video/x5xhbtl)

  kayınpeder kayınvalideye baba ya da anne diyememek
  yalan dünya 90. bölümde (35. dakikadan itibaren) (http://www.dailymotion.com/video/x5xhbu6) deniz rıza'nın babası şehmuz'a "baba" demeye başlar, ancak kendi babasının yanında şehmuz'a "baba" diyememektedir. bir akşam yemeğinde deniz şehmuz'a baba diyemediği için ortaya ilginç sahneler çıkar.

  avrupa yakası'nın 76. bölümünde (https://youtu.be/uazekn2t-o8?t=2042) aslı da cem'in annesi sedef'e "anne" demeye başlar. ancak kendi annesinin yanında sedef'e anne diyemediği için ortaya ilginç anlar çıkar.

  ekip yanlış yöne gider
  avrupa yakası'ndaki ekip uludağ'a kamp yapmaya giderler, ancak tabelanın yanlış yönü göstermesi sonucu kaybolurlar. (https://youtu.be/jrmwtvwjy50?t=1095)

  yalan dünya'daki orçun, eylem, rıza ve deniz benzer şekilde geziye katılır ancak tabela yine yanlış yönü gösterir. (http://www.dailymotion.com/video/x5xhbu4) (56. dakika 50 saniye)
  rüzgar efekti de dahil olmak üzere aynı mizanseni görmekteyiz.
 • ben de küçük bir katkı yapayım;

  yalan dünya'daki nurhayat-rıza ilişkisinin aynısının jet sosyete'de ozan-ilayda üzerinden işlenmesi.

  nurhayat*, karakaş inşaat'ın sahibinin kızıdır. rıza*'yla nişanlıdır. rıza, nurhayat'ı sevmemekte ama ailesinin karakaşlarla olan otopark ihalesi yüzünden nişanlılığı aile baskısıyla sürdürmektedir.

  rıza tabii ki yan komşusu olan görece normal, aklı başında tip olan deniz*'den hoşlanmaktadır. ha tabii ailesi buna karşı çıkar. deniz'in oyuncu olması sebebiyle, rıza'nın ailesiyle taban tabana zıttır falan filan. nurhayat da zengin ve iticiliğiyle deniz-rıza aşkını sözde haklı çıkarır.

  hoop jet sosyete'de birebir aynı hikaye mevcut; ilayda-ozan ilişkisi.

  ozan* da rıza'nın başka bir benzeri olarak ilayda*'yla zoraki ilişki yürütmektedir. zira aileler tekstil işine girmişlerdir. aile ozan'a ilayda konusunda sürekli baskı yapar, aynı rıza karakterinde olduğu gibi.

  ozan da yan komşusu melike'den hoşlanmaktadır, tesadüfün böylesi.
  ilayda da, nurhayat gibi zengindir, iticidir. yine yan komşu bir o kadar alternatiftir, normaldir, ukulele çalar, falan filan. kilit nokta; melike de ozan'ın ailesiyle bu defa maddi durum sebebiyle taban tabana zıttır.

  avrupa yakası-jet sosyete

  `avrupa yakası`'nın 11. bölümünde, volkan ve yaprak ilk defa yemeğe çıkacaklardır. yemeğe çıkmadan önce, şesu ve aslı, volkan'a metroseksüel erkek* olma konusunda dersler verirler. zira yaprak nişantaşı kızıdır ve volkan gibi maço/alaturka tiplerden hoşlanamaz diye düşünülür. yemeğe çıktıklarında volkan'ın metroseksüel görüntüsü yaprak'ın hoşuna gitmez çünkü yaprak'ın aradığı adam, maço ve sert, volkan gibi bir tiplemedir.

  aynısı jet sosyete'de işlendi. gündüz* maço bir karakter. sosyetik bir kız olan alara'yla beraberdir. fakat alara'nın kendisinden hoşlanmayacağı düşüncesiyle sosyetik olmak için giyim, yaşam tarzını değiştirir. en sonunda aynı yaprak gibi, alara da bu tiplemeden hoşlanmayıp gündüz'ün maço ve sert tarzından hoşlandığını söyler falan filan.

  çok fazla görmeme rağmen aklımda kalmıyor, editleyeceğim.
 • hep aralarında üçüncü bir şahısın engeli olan aşıkların olması.

  avrupa yakası: sacit-zeynep (engel: gaffur)
  yalan dünya: deniz-rıza (engel: nurhayat)
  jet sosyete: ozan-melike (engel: ilayda)
 • özellikle avrupa yakası ve yalan dünya arasında çok olan durumdur.

  bir kere iskeletler aynı.
  anadolulu ama bir şekilde istanbul'un iyi bir semtinde tutunabilmiş, hali vakti yerinde bir aile.
  baba otoriter, anne güzel yemek yapıyor ve zıt karakterli iki kardeş

  enteresan söylemleri de kullanmayı seviyor.

  (bkz: madigudi)

  (bkz: köfte gibi kızar, biber gibi patla)