şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünün birkaç gazetesinde birden manşet olan kadın, basının yerli-yeni rahibe teresa'sı. antalya serik'te 30.08.2008 tarihinde trafik kazası geçiren kimliği belirsiz bir gence üçyüz küsur gün boyunca hiçbir karşılık almadan bakmış, taburcu oluşundan sonra da evine alarak velayetine geçirmiş.

  http://www.radikal.com.tr/…22.09.2009&categoryid=77

  fakat linkini verdigim gazetenin ikinci sayfasındaki haber ışığa tutunca tam da bu haberi örtüyor. haber, ingiliz kamuoyunun ötenazi hakkında adım atmaya söz veren hükümete olan ve gittikçe şiddetlenen kızgınlığı üzerine. hatırlanırsa yeni ingiliz hükümeti seçim vaatlerinde de yer alan ve iyileşme umudu olmayan hastaların ötenazi ile yaşamlarına son verme hakkını yasayla garanti altına almayı vaadetmişti.

  yukarıdaki haberi okuduktan sonra gülsüm hanımı tam olarak anlayamadığım için yaptıklarında herhangi bir art niyet aramam mantıklı ve vicdanlı bir tavır olmazdı (haberde bahsedilen 651 tl vurgusu her ne kadar boyle dusunmeye yol yapıyorsa da). fakat resmine baktıkça, bir adı bile olmayan, gözleriyle birşeyler anlatmaya çalışan bu çocuğun, gülsüm hanımın iddia ettiği gibi büyük bir minnetle "anne" ya da "allah" dediğini de hiç sanmıyorum. muhabbet kuşlarının çıkardığı sesleri işine geldiği gibi yoran kuş sahibi gibi yapıyor gülsüm hanım ve belki de kurtulmak için yalvaran bakışları bu şekilde yorumluyor.

  itham etmek istemem kimseyi lakin ötenazi hakkının tartışılmaya başlanmasına dahi daha uzun yıllar olduğunu gördüğüm ülkemde bu "umut" lakaplı gencecik çocuk gülsüm hanımın ve bu tip haberler sayesinde tüm kamuoyu vicdanının ve de devletin el birliğiyle hayata mahkum edilme ızdırabıyla karşı karşıya olabilir.

  haberin "umut"un aslında kim olduğu ya da başına gelenin bir kaza olup olmadığı, sanki gökten inmiş gibi bir tek tanıyan kişiye dahi nedense ulaşamayan polisin ne halt ettiği üzerine yoğunlaşmak yerine bu ajite durum üstüne manşet atması da ibret olabilecek ve yine yıllar boyu şu güdük ülkemde masaya layıkıyla yatırılıp sorgulanamayacak başka bir uktedir.
 • wesley sneijder'ın maliyeti, burak yılmaz'ın hafta sonu oynanacak derbide kendisini yere atıp atmayacağı gibi hayati (!) konulardan sıra bulup da gündeme gelemeyen bir halk kahramanı. başka bir ülkede olsa heykeli dikilip filmi çekilecek bir insanın, hayatında annesine bir bardak suyu üşenmeden vermemiş sözlük entellerince ötenaziyi engelliyor, ajite durum gibi inciler (!) saçılarak eleştirilmesi ise sadece komedi olarak tanımlanabilir. bugünün toplumunda millete öz anası-babası ağır gelirken bakın gülsüm teyze hiç tanımadığı bir yabancı için neler yapmış? ve kendisi bu ülkede haber bile olamazken bakın yabancı kanallarda kendisine nasıl muamele edilip onurlandırılmış. hep beraber izleyip utanalım:

  http://gundem.milliyet.com.tr/…/1659288/default.htm
 • uzun zamandır ilk kez bir haber okuyunca bu kadar duygulanmama sebep olan elleri öpülesi kadın. bu davranışın tarifini yapmak imkansız.
 • elleri ayakları öpülesi bir "anne"
 • el ayak fetişlerini ortaya çıkarmış kadındır. el öpmek, ayak öpmek nedir be, ığğğhk.

  edit: fetişistler hemen kötülemiş. haters gonna hate.
 • allah razı olsun kendisinden, insanlığından, sabrından... aile bütünlüğünün yok edilmek istendiği bir dünyada anne kavramının içini taşarcasına dolduran bir anne.
 • yaptıklarını, bırakın hiç tanımadığı biri için , kendi öz evladı için bile 4 sene yapabilmek büyük sabır ve özveri işidir.

  nasıl bir kalbi varmış, nasıl bir insan sevgisi varmış...

  iyi ki de varmış... iyiye ve insana dair umudumu yeşertmiştir.

  öyle ya şairin dediği gibi: bir insanı sevmekle başlayacak her şey
 • şu moskova nın itinden kopuğundan zarar görmeden her akşam evine gelebilen her türkün yaptığı gibi şükreden beni, garip duygulara sürükleyen kadındır. kaldı ki nerede araba çarpılınca sahip çıkılıp, böylesine ilgiyle bakılmak. anadolu kadını bu işte; anaçlık, zavallıya sahip çıkma, kendini adama... ama bu ruslar yine gider bu sene yılın kadını ödülünü her yeri estetikli, botoksdan suratı .mı götü dağıtmış, kocası dolar milyarderi iken sokak çocukları için bir kaç milyon dolarlık fon oluşturan eski bi mankene verir.
 • insanlık ölmemiş ise sebebi gülsüm anne ve gülsüm anne gibi insanların hala yaşıyor oluşudur. sen tut hiç bir beklenti olmadan tanımadığın ne olduğunu kim olduğunu bilmediğin bir insanı yıllarca koru, kolla, bak, yedir, içir. neden yaptın bunu? niçin yaptın bunu? ınsanlık için evet insan olduğu için.

  kimsesiz ve zararsız minicik sokak kedilerini acımasızca öldüren, bir köpeğin üzerine benzin döküp hunharca yakan, sadece fikri, dili, dini, ırkı farkı olduğu için acımasızca vahşice boğazlayıp insanları öldüren pislik ve hasta ruhlu insanlar var bu dünyada. bir tarafta da gülsüm anne ve onun gibiler.