şükela:  tümü | bugün
 • çocukluğumuzda dört kardeştiler, fadiş, suna'nın serçeleri gibi kitaplarını okuyup bol bol ağladığımız yazar hanım. ayrıca ölümsüz ece gibi fantastik ve ışın çağı çocukları gibi bilimkurgu çocuk kitaplarına da imza atmıştır ki, tadından yenmez.
 • suna'nın serçeleri ile kalbimde ayrı bir yeri olmuştur, tyler durden temasını çocuk yaşta aklıma yerleştirmiştir.kapakta ki sunayı da pek beğenirdim o vakitler.ağzında kumaşla serçe geliyo hani pencereden.
  bi de gore türü olaylara pek yatkındı bi çocuk yazarından beklenemeyecek kadar.
 • ömrü hayatımda imzasını aldığım tek yazar olmasının yanında fantastik ve bilim kurgu kitapları ile çocukları bu türle ilk tanıştıran yazarlardan. (bkz: isin cagi insanlari)
 • 1935 yilinda kütahya'nin emet ilçesinde dogdugunu, hukuk egitimini yarida birakarak ilkokul ögretmeni oldugunu, 70'lerin sonlarinda da emekli olarak kendini tamamen çocuklara, gençlere hikaye, roman yazmaya verdigini her kitabinin basindaki degismez biyografisinde okurduk.
  kendisi hayatima ilkokul birde ögretmenimin dogumgünü hediyesi olarak verdigi fadiş isimli romanla girmistir. 1971 yilinda yazilmis fadiş gülten dayioglu'nun da ilk romanidir (bu aralar 30. yili kutlanmakta, adina etkinlikler düzenlenmektedir). gerek fadiş'te, gerekse ikinci romani olan ve herhalde okudugum en acikli çocuk kitabi olan "dört kardestiler"de (kemalettin tugcu okumadim hiç, bilmiyorum) açikçasi sömürüye kaçmistir dayioglu.
  bir 15 sene sonra yeniden okuduğumda gördüm ki, fadiş dini ve milli propagandayla, özellikle köyü ve köylüyü sevdirmeye yönelik binbir türlü mesajla doludur. yine de basarili yazilmistir, güzel hisler uyandirabilmektedir körpe yüreklerde.
  ama benim en sevmis oldugum kitabi fantastik, bilim-kurgusal bir eser olan "akilli pireler"di. bu kitabin tek kötü yani okurken sürekli kasinmam, acaba bende pire mi var, kanim mi emiliyor damla damla paranoyalarina kapilmam, kisacasi ilerde gelistirecegim hastalik hastaligi huyumun ipuçlarini vermemdi.
 • ben ilkokuldayken gülten dayıoğlu`nun bütün kitapları aynı yayınevinden çıkardı ve her kitabın arkasında da o yayınevinden çıkmış olan diğer kitapların kapak resimleri yer alırdı: küçük lord, deniz altında 20 bin fersah, heidi, iki yıl okul tatili ve hatırlayamadığım bir çok çocuk kitabı daha. her seferinde aynı kitapları görüp okumak isterdim ama hepsini alacak param olmamıştı hiç bir zaman. param olduğunda da ilgim bir üst yaş grubu kitaplarına yönelmişti.
 • cocukken okurdum(tabiki!) ve yillar sonra is sebebiyle bir kere konusmamız gerekti.cok sekerdi kitaplarindan bahsettik yeni nesil cocukların okumadıgından yakındı.sonra damadı ve kocasının aynı gun olan dogum gunleri için supriz pasta talep etti.ben de sagladim mutlu oldum..

  sevimli bir yaslı teyze oldugunu dusunuyorum
 • kendini dogrulara ve onları genclere/cocuklara anlatmaya atfetmis olan, hareketli, duyarlı, inanılmaz bir hitabet yetenegine sahip tatlı insan...
 • ilkokul yıllarımda dunya cocukların olsa kitabını defalarca okumustum. turk edebiyatında zaten az rastlanan bilim kurgu turunu cocuk edebiyatına tasıması gercekten takdir edilecek bir davranıstır.
 • ilkokul 3te okudugum dunya cocuklarin olsa kitabi ile beni dumur etmis yazar.
 • cok eglendiren kitaplarinin yanisira, parbat daginin esrari isminde de bir olumcul kitaba da imza atmistir, ortaokul hazirlik cagi ogrencileri vaktinde baya bir aglatmistir.