aynı isimde "gülümse (kurban şarkısı)" başlığı da var
  • 1991 yılının yazında tüm istanbul'daki tüm cadde, sokak, arasokak, gecenin üçünde geçen araba, şehirlerarası otobüsler ve hatta içkili eğlence masalarında duyulmuş olan şarkı. bunun bir de ada vapuru kardeşi vardı.
  • sezen aksu'nun bu albümü, 3,5 milyon satışı aşarak, "türkiye'de en çok satan albüm" ünvanına erişmiştir.
    (bkz: çok satan albümler)
  • ben bu şarkıyı küçüklüğümden beri kaçıncı kez duymuş olmama rağmen, sanki ilk kez gerçekten dinledim geçenlerde. ve bambaşka şeyler anladım.

kişi burada, hitap ettiği kişinin gülümsemesine ölesiye muhtaç olduğundan "gülümse" diyor gibi aslında:

"gülümse hadi gülümse
    bulutlar gitsin
    yoksa ben nasıl yenilenirim?
    hadi gülümse"

daha başka nasıl yalvarabilirdi ki?

hayatında sahip olduğu her şeyden daha değerli olan her şey, o çok sevdiğinin bir tek gülümsemesinde yatıyor, o gülümsemeyle varoluyor, hayat bir tek öyle bayram oluyor; güneş ancak o gülümsemeyle, bir çocuğun çizdiği resimdeki kadar sarı oluyor ve ancak o zaman ısıtabiliyor çünkü:

"belki şehre bir film gelir
    bir güzel orman olur yazılarda
    iklim değişir, akdeniz olur
    gülümse"

sonra sevilen o kişi, tüm o acımasızlığıyla, bu güzel sevginin getirdiği tüm şımarıklık ve küstahlıkla soruyor seven kişiye: "her şeyin ben miyim yani? bir bana bu kadar değer yükleme. senin zaten her şeyin var ki... benden ne istiyorsun?"

"hayır," diye cevap veriyor seven... "hiç, ama hiçbir şeyim yok, senin o güzeller güzeli gülümsemeni göremiyorsam... çünkü sen başkasın. anlıyor musun?":

"sazlarım vardı
    ırmaklarım vardı
    çakıl taşlarım vardı benim
    ama sen başkasın
    anlıyor musun?
    başkasın

tut ki karnım acıktı
    anneme küstüm
    tüm şehir bana küstü
    bir kedim bile yok
    anlıyor musun?
    hadi gülümse"

"senin gülümsemeni görmemek açlık gibi, anneyle küsmek gibi... öyle bir yokluk ve yoksunluk ve yoksulluk ki, tüm şehrin yalnız bıraktığı bir insanın birlikte koyun koyuna yatabileceği, sıcacık bir kedisinin bile olmaması gibi soğuk... anlıyor musun?"

"o yüzden," diyor seven, "gülümsediğin ben olmasam bile, ne olursun, hadi gülümse..."
  • köşeli parantezler kemal burkay'a ait... şarkıda çıkarılmış (ve elbet eklenmiş nakaratlar var ama onları yazmadım) olan bölümler.

hadi gülümse bulutlar gitsin
    [işçiler iyi çalışsın, gülümse]
    yoksa ben nasıl yenilenirim
    belki şehre bir film gelir
    bir güzel orman olur yazılarda
    iklim değişir, akdeniz olur, gülümse.

sazlarım vardı, ırmaklarım vardı [çok]
    çakıl taşlarım vardı benim
    ama sen başkasın anlıyor musun
    tut ki karnım acıktı, anneme küstüm
    tüm şehir bana küskün
    bir kedim bile yok anlıyor musun

iklim değişir, akdeniz olur, gülümse.
  • çocukluğumun en güzel yazının şarkısı.
  • sezen aksun'nun dinlediğiniz zaman gülümseyecek hal bırakmayan albümü.
  • kürt bir şair, ermeni bir besteci, türk bir şarkıcı... üç kültürün duygularıyla yaratılmış, herkesin kendinden bir şey bulduğu duygu sarmalı...
  • yedi yaşındayım. mevsim yaz, hava sıcak, okullar tatil olmuş. adana'da dedemlerin iki katlı bahçeli evlerinin damından dünyayı izliyorum. henüz annemle babam ayrılmamış, amcam ölmemiş, halam yatağa bağımlı hale gelmemiş, dedem ve babaannem hayatta. yengem ilk çocuğuna hamile, karnı burnunda. canı her gün eskimo dondurma istiyor, onun bahanesine bütün çocuklar her gün dondurma yiyoruz. kakaolu. evin açık penceresinden tüm sokağa yankılanan gülümse albümü çalıyor içerde. gülümse şarkısı başlıyor. halam sigarasını yakmış balkonda dinliyor. gözleri kapalı. güneşin altında parlıyor. gencecik. gülümsüyor.
  • sezen aksunun en güzel albümlerinden biri ayrıca.
  • sezen aksu albumleri arasinda bir zirvedir. yolda ihtiyac duyacaginiz her sey burada vardir, asklar-ayriliklar uzerine yazilmis bir cesitlemedir. bonbon kutusu gibi asklar ve ayriliklar uzerinde yazilmis cikolatalar gibi icindekini kestiremiyorsunuz disinizi gecirmeden once.

ask uzerine:
    ne kavgam bitti ne sevdam,
    her seyi yak,

iliskiler uzerine:
    namus
    tutsak

ayriliklar uzerine:
    seni kimler aldi,
    vazgectim,
    gullerim soldu,

herseyin sonunda kendinizle veya kedinizle basbasa kalinca:
    gulumse,