şükela:  tümü | bugün
 • az önce yurtdışından gelen kargo için kapıda ptt'ye ödediğim ücret. kendisi 4 tl artı 60 krş damga vergisi ödeme yaptım. bugüne kadar hiç böyle bir masraf ile karşılaşmadım. acaba yeni bir uygulama mı yoksa benim kargo yurtdışı alışveriş baremini mi aştı? bilenler buraya yazarsa memnun olurum.
 • ilk entryde gerçekleşen durum normal bir durum. son sistemle söylüyorum,gümrüğe sunma ile ilgili 3 durum var:

  1-) eğer paketin 30 euro üzerinde ise direk gümrüğe sunuluyorsun kaçarın yok, gümrüğe sunulduğu için 4 lira gümrük sunum ücreti + 0.6 lira damga vergisi alıyorlar kafadan, üstüne 30 eurodan fazla olduğu için gümrük vergisi alıyorlar. bu gümrük vergisi aldığın ürünün kategorisine göre değişiyor ama %18'den fazla da olamaz yani.

  2-) paketin 30 euro altında olsa da gümrüğe sunulabilirsin. mesela görevliler bakıyorki bu paket büyük bunu biz yine gümrüğe sunalım diyorlar. aslında bu durum tamamen orada çalışan personelin insiyatifinde, gözüne büyük gelirse ya da bu pahalıdır üzerine kesin ucuz yazdırmışlar vergiden kaçırmak için falan derse ya da sen aynı üründen çok aldıysan ticari amaçla yaptığını düşünürlerse vs. yolluyor gümrüğe. tabi gümrük değerlendirmesinde 30 euro altında olduğu için gümrük vergisi kesemiyorlar (tabi gümrük değerlendirmesinde ticari yaptığını düşünürlerse vergi keserler fiyat ne olursa olsun. ticari yapmıyorsan da kendini kanıtlamak için uğraşman gerekir). evet gümrük vergisi kesemiyorlar ancak şu an itibariyle fix ücret olan 4 lira gümrük sunum ücreti + 0.6 lira damga vergisi alıyorlar. pakete 4.6 lira ödeyerek sahip olabiliyorsun.

  3-) bir de kargoyla yurtdışından gelen ürün yasaklı madde veya ürünse büyük olsun küçük olsun gümrüğe sunuluyor, sonra gümrük değerlendirmesinden sonra paket geri yollanıyor. şu ana kadar hiç yasaklı ürün getirtmedim. bu nedenle bu durumu test etmedim ama getirmeye çalışanlar sürecin genelde geri göndermeyle bittiğini söylüyorlar. ben yapmayın derim ama karar sizin.

  geçen sene gümrük sunum ücreti 3 lira idi. bu sene zam yapıp 4 yaptılar. şu an gümrük vergisi sınırı ticari olmayan tüketici için 30 euro. an itibariyle böyle, ilerde vergi ne kadar zamlanır, gümrük sınırı ne olur bilemiyorum.
 • aldigimda bile 30 euro olmayan urunum icin odemek zorunda kaldigim ucret. yalniz ptt’nin sitesi henuz gumruk ucretine 0 demis, bu daha sonra degisir mi, bilen biri acilen yesilimi yakarsa cok sevinirim.
 • 5 tl olmuştur ve %90 bu parayı çıkartıyorlar artık ürün ne olursa olsun. 22 euro altı olması da durumu değiştirmiyor.

  (bkz: 3-5 ne alsak kardır diyen devlet)
 • istanbul ukim de şuan aldığım ürün bakalım ne olacak gümrük ücreti şöyle çıkmış ama genelde ukim'e giren ürün ya geri gidiyormuş yada yüksek vergi alınıyormuş :(

  şimdilik gümrük ücreti şöyle gözüküyor:

  gümrük vergisi : 0.0 tl
  damga vergisi : 0.6 tl
  gümrüğe sunma ücreti : 4.5 tl
  yurtdışı iade ücreti : 0.0 tl
  toplam : 5.1 tl
 • çin'den gelen ürünlerde şüphe durumunda gümrük açma kapama ücreti alıyor. ancak ürün şüphesiz ise alınmaması gerek olan ücrettir.
 • normalde bu ücret şüpheli paketlerin açılıp kontrol edilmesi işlemine ait ücretti. amazon'dan ürün alıyorum üzerinde hayvan gibi fatura var daha neyine açıp bakıyorsun. çinden her siparişimin yanında bir tane de 0,5 dolarlık prezervatif alıcam, bu prezervatifleri de teslim almayacağım, açıp açıp baksınlar.
 • son 2 günde çinden gelen iki büyük bir küçük kutu ve bir zarfın hiç birinden gümrük sunum ücreti alınmadı
  bunu yapmak için yeterli depo ve personele sahip olduklarını da düşünmüyorum

  sadece talihli kişilere yapılacaktır
 • link
  insanların nefes aldığını farketmezler umarım