şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ithali ya da ihracı yapılacak malın bildirim listesi
  ggb(gümrük giriş beyannamesi) ya da gçb(gümrük çıkış beyannamesi) gibi çeşitleri vardır
 • (bkz: gb)
 • gümrükçülerin* genellikle yanlis doldurduklari ve ceremesini*** firmalarin çektigi beyanname...
 • ihtacat karsiligi banka kredisi kullanan firmalar belli araliklarla bu belgelerin orjinallerini çalistiklari bankalarin dis islemlerine vererek isletirler. bu islem yapilirken çok dikkatli olunmali verilen her evrak banka tarafindan alindigina dair imza verilerek alinmalidir. kaybolursa firma için hiç hos olmaz. neticede bu evraklar firma tarafindan 10 yil boyunca saklanmak zorundadir. 5 yil önce yaptiginiz bir ithalatin kapamasi bankada görünmüyosa ve siz de gb'nizi bulamiyosaniz artik isiniz gümrükte adam ayarlamaya kalmis demektir. yoksa bi dünya faiz ödersiniz bankaya. basima geldi oradan biliyorum.
 • eskiden beyaz neredeyse gazete genişliğinde 6 nüsha olarak hazırlanan ve sabit kalem denilen silinmeyen kurşun kalemle yazılan bir evrak idi. 1996 yılında gümrük birliğine giriş ile tek idari belge denen evraka geçtik. 8 sayfadır. ihracat için 1.2.3., transit için** 1.4.5., ithalat ve antrepo içinse 6.7.8. nüshaları kullanılır.

  muhteva ettiği beyanlar artık sadece internet ortamında yapılacağı için gümrük müsteşarlığı tarafından yakında tamamen kaldırılması beklenmektedir.
 • gümrük idarelerine, yurda girecek veya çıkacak olan, transit yapılmak veya başka bir işleme tabi tutulmak istenen eşyaya ilişkin özelliklerini boyutlarını niteliklerini belirten yazılı beyan belgesine denir.
 • doldurmak icin bi program var ki bilge adinda akillara zarar. bunu kim hazirlayip bizim gumruge kaskalladiysa helal olsun.

  misal; her ulkenin bir kodu vardir 3 haneli rakam, ama bu rakamlar ne ulkelerin alfabetik, ne de cografi konumlarina gore dizilmistir. ayni sey ulkelerin sehirleri/gumruk mudurlukleri ile de alakali. bir tek tescil gumruk idaresinin beyanname kodlari haric (ki bunlar senenin son iki rakami 11, gumruk idaresinin bagli oldugu ilin plaka kodu: 34 sonrasinda gumrugun kodu, gumruk islemi [ithalat, ihracat, transit, antrepo, ozet beyan vs.] ve tescil numarasi seklinde) sirf o ulke kodlarini bulmak ya da ezberlemek bile eziyet.

  kim sorarsa 2010 itibari ile yenilendi ama malesef hersey ayni, bir tek arayuz farkli.
 • sarı beyanname : sadece evrak üzeride kontrol
  kırmızı beyanname : elle tek tek muayene
  mavi beyanname : yıllık ihracatı 25 milyon doların üzerinde olan şirketlerin, sonradan incelenmek üzere
  yeşil beyanname : mit, başbakanlık

  olmak üzere çeşitleri mevcuttur.
 • yurtdışından internet üzerinden aldığım iki tablet bilgisayar için benden istenen belge. bilge sistemi üzerinden kullanıcı adı alınması gerekir denilir.

  bu konuda yardımcı olacak her türlü tecrübeli sözlük yazarlarına selam ederim.
 • iş yüküme hunharca katkıda bulunan belgedir kendileri.ayrıca herhangi bir ay gümrükçü hatası çıkmasın,ben de dişimi kırmazsam şerefsizim!!!bir ay bakmışım eşya kodu yanlış girilmiş,diğer ay adet faturadan farklı.hele bu son ay,dolar yerine euro girmişler beyannameye.ara,takip et,düzelttir.bu arada ihracattan yüklenilecek kdv listesi oluştururken sorun çıkmasın diye dua üzerine dua et.her ay her ay gına geldi bunlardan artık.arkadaş tamam yoğunsun anlıyorum ama şu belgeyi doğru doldur,beni bir ay olsun rahat ettir gözünü seveyim.