şükela:  tümü | bugün soru sor
 • habere göre yurtdışı sitelerinden yapılan eticaret limitinin 22 euroya çekilmesi olayıdır. bari 1 euro diyin de kendimizi kandırmayalım arkadaş. böyle salakça iş mi olur ya. 6 ayda bir limit mi düşürülür. bu şekilde bugün açılanan %36'lık cari açığın daha da azalatılması bekleniyor deseler tam cuk diye otururdu. sorsan kesin cari açık aliexpress yüzünden diyen tipler vardır.

  işte o haber
 • isterseniz 1 euro yapın. bütün elektronik ve gıda dışı envai çeşit alışverişimi amazon'dan yapıyorum. yapacağım. daha pahalı bile olsa!

  paramın yolsuzlara, hırsızlara, araplara, ekonomi coh eyicilere, geçmediğim köprülere, adımımı atamadığım saraylara, çocuk tecavüzcülerine gitmesi kadar rahatsız etmiyor inanın. bir de diğer yönden bakalım. satıcılar yönünden: dürüst, ahlaklı, beni önemseyen adamlar dururken şark kurnazı, malının arkasında durmayan adamları neden paramla semirteyim?

  dipnot: abd, gümrük vergisi sınırını geçtiğimiz yıl 200 dolardan 800 dolara yükseltmiştir. tabii orada tayyip gibi "halk adamı" bir yönetici olmadığı için normal.

  edit: çok mesaj aldım. amazon'dan alınca da yine vergi alıyor devlet deniyor. evet yine vergi ödüyorsun ancak doğrudan türkiye'deki bir satıcıdan aldığınızda devletin kasasına daha çok para giriyor. ürünü satın aldığın firma ülkeye ithal ederken gümrük vergisi ödüyor, sana satarken fiyata ötv, kdv, yerine göre trt bandrol payı vs. ekliyor. tüm bunlar devlete giden kalemler oluyor. bitiyor mu? bitmiyor. türkiye'deki firma; sana yaptığı satıştan elde ettiği karın %30 civarını yine gelir vergisi olarak devlete ödüyor.

  buna ek olarak hb ve n11'den yapılan her alışverişle bu kokmuş düzeni destekliyorsunuz. çünkü bu firmaların büyük çoğunluğu hükümet yandaşı. yani paralarınız size yol, su, elektrik olarak değil; daha çok hakaret, daha çok baskı, daha büyük kazık olarak geri dönüyor.

  şayet amazon'dan yaptığım alışveriş; bir kuruş bile olsa bu hükümete daha az para aktaracaksa yurt dışından alışveriş yapmaya devam edeceğim. nasıl ki devlet yemiyor içmiyor ufak hesaplarla milleti daha nasıl soyarım diye düşünüyorsa ben de bu konuda ufak hesap yapıyorum. unutmayın eğer biz doğrudan yurt dışından aldığımızda bunların cebine daha fazla para giriyor olsaydı bırakın limiti düşürmeyi limiti tamamen kaldırırlardı. hatta yurt dışından alışveriş yapmamız için bizi teşvik bile ederlerdi. cari açık filan umurlarında değil.
 • hay amına koyayım ya diyerek karşıladığım haberdir. çok çok kötü oldu benim için tr de bulunmayan şeyler alıyorum çünkü.

  merak ettiğim birşey var , diyelim 30 euroyu geçti , o zaman ne oluyor peki ?
 • acaba 23-30 euro arası ne satılıyor da hemen müdahale edildi?
 • bir internetten alış veriş kotası kalmıştı kulak arkası olarak onu da halettiler sağolsunlar.
  şimdi bu fiyat güncellemesi diye lanse edilir.
  emeği geçen herkese teşekkür eder, hak ettiğimizi bulma yolunda ne kadar kararlı olduğumuzu bir kez daha net şekilde gösterdiler saolsunlar. bununla kalmaz dutty freede de kısıtlamaya gidilmesi ümidiyle.
  keyfimin içine ettiler lan resmen.
 • 30 euro'yu geçtiğinde gümrükten sizi arıyorlar. aldığınız ürünün şukka vergisi çıkıyor, ( ki bu yaklaşık ürün bedelinin %20 si gibi bir orandır) ödemeyi yapıp ürününüzü teslim alabilirsiniz diyorlar. ptt ile geliyor ise teslimatta vergiyi ödüyorsunuz. öteki durumda ya bankaya havale ya da elden teslimat gerekli oluyor yanılmıyorsam.

  öte yandan bazı firmalar ürün bedelini düşük gösterebiliyor. bu durumda vergi memuru ürünü inceleyip , '' bu ürün iyi bişiye benziyor bu kadar ucuz olamaz" deyip sizden faturasını veya ilgili ürünün fiyatının yazdığı web sayfasının linkini isteyebiliyor.

  edit: vergi hesaplama linki
 • hani mahallede ya da okulda birşey yiyip içerken gelip dibini ayır, bir diş alayım mı lan diyen tipler olur ya;

  adamlar devlet değil yancı resmen. bundan 1-2 yıl kadar önce 150 euro idi bu limit. kırpa kırpa 22 euro'ya kadar düşürdüler.