şükela:  tümü | bugün
  • istisnai bir biçimde vergi kanunlarının anayasası niteliğindeki vergi usul kanunu’nda yer almamaktadır.
  • en eski dis ticaret politikasidir. domestik ureticiyi, fiyat farkindan kaynaklanan rekabetten korumayi amaclar fakat tuketicinin aleyhinedir. devlet gelirlerini artirmasi, ekonomiye bir baska pozitif etkisidir.

gumruk vergisi, uygulandigi malin talebini fiyat artisi sebebiyle dusurur. malin fiyati yukseldigi icin, ureticiler sozkonusu malin piyasaya arzini artirir. dolayisiyla orta vadede malin fiyati, arz artisi ve talep dususu sebebiyle azalir. bir ekonominin ihrac ettigi maldan cok, ithal ettigi malin uretimini artirmasi toplam refahi daha yuksek seviyelere tasiyacagindan, teorik olarak totalde ekonomiye kota uygulamasindan daha yararlidir.
  • ebay gibi internet sitelerinden veya yurtdışından gönderilen paketlerde uygulanan gümrükten muafiyet 100€'dan 150€'ya çıkarılmış*, bir de bayramlardan 1 ay önce ve 1 ay sonrasına kadar uygulanan 300€'ya kadarlık muafiyet kaldırılmış.iyi olacağa benziyor.

önemli edit: gümrük vergi kanunu değişmiş yine.

muafiyet 75€'a düşürülmüş.
  • "gümrük vergilerinin kökeninde, feodal beylerin, kendi topraklarından geçen tacirleri onları yağmadan koruma bedeli (fidyesi) olarak zorla kabul ettirdikleri haklar vardır; bu haklar, daha sonra kentler tarafından kabul ettirildiler ve modern devletlerin ortaya çıkışıyla da devlet hazinelerine para toplama hususunda en kolaylıkla başvurulabilen el altında hazır bir araç haline geldiler."
    karl marx, alman ideolojisi
  • yurtdışından tarafınıza kargo ile gönderilen ürünün bu vergiye takılması için 150 euro ve 3 ürün üst sınırı varmış. ve yeni uygulamaya göre bir yıl içinde toplam 5 defa kargo alınabiliyor. son 2 ayda 10 dolarlık bir ürün satın aldıysanız bile, iki ay dolmadan aldığınız ikinci ürünün bedeli ne olursa olsun gümrük prosedürüne tabi tutuluyormuş. dhl görevlisinin bana söylediği 150 tl + 25 euro luk sabit bir ücret, bunun üzerine alınan ürünün fatura bedeline göre bir vergi yüzdesi (%18-20) uygulanmakta. imiş.
  • vergi muafiyeti 150€'dan 75€'ya düşürülmüş.
  • vergi muafiyeti hala 75euro ile sınırlı durumdadır. konuyla ilgili olarak:
    posta/hizli kargo eşyasi muafiyeti
  • alicilar icin sinir 75 euro ve yilda 5 kere imis,
    peki yurtdisindan satis yapacaklar icin de durum ayni mi acaba?

bir fikri olan varsa, beni bi yesillendirse cok sevinirim :)
  • kargo dahil 17 dolarlık alışverişimden 3,60 tl olarak kesilerek beni şaşırtmış vergi. sipariş amazon.com'dandı, sebebini bilen yeşillendirsin.
  • öncelikle;

(bkz: gümrük birliği)

yani bütün ithalatları gümrük vergi ile ilişkilendirmek büyük bir hata olacaktır. işlenmiş tarım ürünlerigibi istisnai durumlar ve diğer detaylar için;

http://www.mfa.gov.tr/…gumruk-birligi-karari.tr.mfa

o değil de hacı üreteceksin. işin özü üretim.