şükela:  tümü | bugün
 • müjde(!). bugünkü resmi gazete'de yayımlanan karar ile posta veya hızlı kargo ile gelen ürünlerdeki gümrük muafiyet bedeli 150 euro'dan 75 euro'ya düşürülmüştür. bu bedel düşürümü ile sadece kitap, dvd vb dışında bir şeyler almak anlamsız olacak gibi görünmektedir. bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  http://www.resmigazete.gov.tr/…8/20110820-1-3-1.pdf
 • http://www.ntvmsnbc.com/id/25243148/

  gerekçesi şudur: "gümrük ve ticaret bakanlığı yetkilileri, ptt ve kargo işletmeleri nezdinde yaptıkları bir araştırmaya göre, yurtdışından posta ya da hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın yüzde 95'inin 75 euro'nun altında olduğunun belirlendiğini bildirdi."

  insanları gerizekalı yerine koymak, özellikle de devlet nezninde, çok kolay gördüğünüz gibi. sen şu coğrafyadaki tarımı bitir, sonra yurt dışından alışveriş yapan insanlardan gelecek paradan medet um.
 • üzerinde gift yazan, hediye paketiyle gelen yada garanti bakımından geri dönüyormuş gibi gösterilen eşyaları etkilemeyecek karardır. ancak yine öehhh. bari 20 euroya falan düşürselerdi de çakma ayfonlar da gümrükçülere kalsaydı.
 • yüksek ihtimal, euro sınırı 150 iken 200 olan dolar sınırının 100 dolara düşürüldüğü anlamına gelmekte olan düzenleme. yerin dibine batasıca düzenleme. (bkz: #25040159)
 • cari acigi normal vatandasin turkiyede bulamayipda yurtdisindan aldigi 3 kurusluk malzemeyle dusureceklerse sikeyim ben o!.. cari acigi. vatandas sikme odakli devletcilik anlayisinin tezahurlerinden birisi daha.

  "devlet baba, devlet baba" deyip duruyorlardi. biz de saniyorduk ki devlete sefkatinden, koruyuculugundan, kollayicigiligindan baba deniliyor. megersem devlet vatandasa uvey baba oluyormus da anasini belleyerek. ondan devlet baba deniyormus. biz yanlis anlamisiz.
 • ucuz bilet bulup yurtdışına seyahat etmeyi teşvik amaçlı olduğunu sandığım kısıtlama. biriktir paranı git yap alışverişini diyorlar vatandaşa. hem bavul satışları bile artar belki.
 • bence ekonomideki basiretsizliği sıvama amaçlıdır. madem dövize müdahale edemiyoruz o zaman yurt dışına yönelen bi kaç aklı çalışana mani olalım kokusu geliyor. sanki burada aynı fiyata bulduk keyfimizden elin çinlisiyle muhatap olup gözümüz yollarda bekliyoruz. özellikle bisiklet gibi tamamen yurt dışına ve dövize endeksli hobi ürünleriyle ilgilenenler dediklerimi çok iyi anlayacaklardır. daha teşvik edilmesi gerekirken sayelerinde bisiklet de zengin sporu oldu ne diyelim benzin 10 lira olsa da savunacak insanlar olduktan sonra bu bişey mi amk.
 • türkiyede yaşadığına lanet ettiren nedenlerden sadece biri daha...

  ulan para benim, zevk benim. istediğimi sitediğim yerden alırım sen neye karışıyorsun?

  dünya üçüldü heryerde herşeyin fiyatını araştırıp ucuzunu almayı akıl etmek artık sıradan bir olay oldu...

  nedir bu "dur lan, bunlar internetten ucuza alışveriş yapıyor, vergi vermiyorlar." mantığı?

  parfümü uygun alırısn yasaklarlar, elektronik alırsın 150eu derler, hadi ona da tamam dersin 75eu derler. ulan bari kulağımızın arası kalsaydı be babacanlar!?

  bu 75eu da kibawrca almayın kardeşim demek, yasak demek. alenen yasaklasalar maskara olacaklar çünkü, yurtdışındna alışveri yasağı olan ülkeler: kuzey kore, iran, suudi arabistan, mokokororonka cumhuriyeti, türkiye...

  hah işte buna g.t yetmediği için 75 eu o, ama yasak değil haa 75 eu. sonra 5eu ya kadar iner o, ama yasak değil!
 • açıklamada söylenene göre yurtdışından alınan eşyaların çoğunluğu 75 euro altındaymış. madem 75 euro'nun altında neden gereksiz yere böyle bir düzenleme yapılıyor, zaman harcaniyor, kağıt harcanıyor, bu devlet bu düzenlemeyi yapanlara boş işlerle uğraşsınlar diye mi maaş veriyor? bizim vergilerimiz nasıl harcanıyor anlayamıyorum.