şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün öğrenince şok olduğum durum.

  6 ay önce gümrükte ce belgesi yok diye ki daha önce aynı malı 2 defa ülkeye sokmama rağmen bu sefer ülkeye almayan devletimiz, bugün gelip ürünümü açık arttırmaya çıkardığını isterse bana uyguna verebileceğini söylüyor.

  ulan belgesi olmayan ürünü niye sokuyorsun ülkeye, sokabiliyorsun madem neden benim malımı bana vermedin de şimdi satılığa çıkardın.

  bir de üstüne size öncelik tanıyoruz isterseniz alabilirsiniz demezler mi?
  yahu zaten o ay o malı çekmek için canımı baya baya bir sıkmıştınız. şimdi tekrar hatırlatma yapıp bir daha sıktınız.

  hala küfrediyorum şuan..

  not: üstüme bir psikolog atın lütfen
 • dünyadaki en büyük haydutlar devletlerdir.
 • babam bununla ilgili gençliğinden bazen vakalar anlatır.

  takım halinde işe yarayan ama parça parça getirilebilen ürünlerde devletin bu uygulamasının istismar edilmesi yoluna gidilirmiş.

  babam taksim'deki oto yedek parçacılığı piyasasında çalıştığı için bu işleri o zamanların ithalatçılarının yaptıklarını duyarak öğrenmiş. biz onların ithal ettiği parçaların ne olduklarını anlamadığımız için bize ayakkabı üzerinden örnek vererek anlatırdı.

  mesela bir x firması 10,000 çift ayakkabı getirtecek. fakat gümrük vergisi çok fazla tutacak. ayakkabıları alacağı firmaya diyor ki, bir konteynır'a sadece sağ teklerini koy, diğer konteynır'a sadece sol teklerini koy. sonra bir arkadaşının firmasına da falan firmadan bir konteyner dolusu 5,000 çift ayakkabı ithal edeceksin, ben de edeceğim. bunlar ithalatı gerçekleştirip gümrükte malı açıp yalandan şok geçiriyorlar. biri diyor ki ben bunu alırsam tekleri yok, satamam, o sebeple gümrüğe terk ediyorum. öbürü de aynısını söylüyor ve mal gümrüğe terk ediliyor. fiili olarak da ithalatı yapılan ürün aynı olsa bile firmalar farklı olduğu için bekleyen konteyner'lardaki ürünlerin diğer konteynerlardaki ile eşleşip eşleşmediğinin takibi mümkün değil, ancak ihbarla araştırılabilecek şeyler.

  bir zaman sonra bu konteyner'ların içindekiler hurda fiyatına açık artırmaya çıkıyor. burada bu işin detayını sadece bu ithalatı yapan iki firma sahibi bildiği için açık arttırmada 5 bin çift diye gelmiş ama 10 bin tek ayakkabı dolu çıkmış konteyner'ları almaya kimse cesaret edemiyor. bir de bu işin çok firma tarafından yapıldığını ve hangi tek ayakkabı konteynırının hangi diğeri ile eşleşeceğinin bilinmediğini hesap edin...

  işin sahipleri artık ithalat veya yük veya başka bir numaradan bunları takip edip açık arttırmadan epey ucuza kapattıktan sonra birleştirip piyasaya sürüyorlarmış. bu misalle anlatan babam, oto yedek parçalarında da takım olarak alınıp satılan ve kullanılan çoğu mazlemede senelerce aynı yöntemle ithalat yapıldığını söyler.