şükela:  tümü | bugün
 • arazisi engebeli, ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayali, ki$lari oldukca karli gecen bir ilimizdir.
  buyuk iskender buranin gumu$ yataklarina onem vermi$, osmanlilarsa bu i$le ilgili darphane kurmu$lardir. 1. dunya sava$i sirasinda ruslarca i$gal edilen $ehrin canica kalesi, akcakale, edire kalesi, hart yeralti kentş, korgan koprusu, panaghia manastir kilisesi onemli tarihi eserleridir.
  cirit, gure$ ve kayak ba$ta gelen sporlarindandir.
  plaka numarasi 29dur.
 • türkiyenin en ilginç mimari tasarımına sahip evleri buradadır. osmanlı-himalaya- alp sentezi olan bu evler korunmalıdır. karstik özellikler gösterdiğinden bir çok mağarası vardır. bilinen en güzeli karaca mağarasıdır.
  ayrıca kusburnu üretim merkezidir., pestilleri, ve cevizli sucukları şahanedir.
 • 29 plaka numaralı ilimiz...

  komşuları bayburtlular tarafından hela, tuvalet, yüz numara, wc vb. gibi boşalım merkezlerine verilen isimdir..

  hatta bayburt il olduğu vakit "bayburt vilayet, gümüşhane tuvalet" şeklinde sloganlar savurulmuştur...
 • yine bayburt'lu hemşehrilerimin şöyle bir gümüşhane tanımlaması vardır:
  iki tene tükan, bi aşhana,
  ahan sehen gümüşhana....
 • özellikle grom vadisi diye bilinen bölgesinde dağlardaki renklerin ve evlerinin güzelliği ile bizi şaşkına çeviren, aaa ahlat, aaa alıç bakın bakın kuşburnu şeklinde yorumlara neden olan yollar boyu dağları seyretmeye doyamadığımız, köylerdeki kiliselerin güzelliği ile büyülenip bakımsızlıgı karşısında kendi kültürüne saygısı olmayan bir ülkenin gelmişine geçmişine söylenmemize neden olan keşfedilesi yer.
  "ermeni kızları ela gözlü nazlı olur
  sözleri edalı olur
  ermeninin cabuk olur gidisi
  türk sevme basa bela olur.. " gibi bir de mani okudu orada ki coban.. hatta padisahın haremine turk kadın girmesinden sonra imparatorluk çöktü gibi bir de yorum yaptı ya.. bişi diyemedik..
 • aydın doğan'ın memleketi olması nedeniyle sadece kanal d'de ve cnn türk'te hava durumu verilen aşırı küçük yerleşim birimi. ülkenin gelişim pastasından değil bir dilim, bir lokma bile alamamış şanssız doğu illerimizden biri.
 • yüzölçümü : 10.227 km²

  nüfus : 169.375 (1990)

  il trafik no : 29

  doğu anadolu ile karadeniz bölgesi arasında, çin-trabzon tarihi ipek yolu güzergahı üzerinde, tarih ile doğal güzelliklerin kucaklaştığı, zengin gümüş madeni ocaklarından dolayı gümüşhane adını taşıyan bir ildir.

  gümüşhane milattan önce 3000 ‘ lere uzanan tarihi içerisinde bir çok uygarlıklara ev sahipliği yaparak bu kavimler mozaiğinin izlerini günümüze taşımaktadır.

  denize 100 km. uzaklıkta olan ilin klima özelliğini sahip havası, sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri, yer altı resim sergisini andıran zengin oluşumlu mağaraları, 450 ‘ ye yakın yaylası, çok sayıda antik kentleri, doğal park alanları,zengin flora ve faunası bakir bir turizm potansiyeline sahiptir.

  ilçeler

  gümüşhane ilinin ilçeleri; kelkit, köse, kürtün, şiran ve torul'dur.
 • (bkz: srebrenica)

  edit : srebren = gumus
 • adrese dayalı nufüs kayıt sistemi 2007 sonuçlarına göre toplam nüfusu 130.825 olan ilimiz.
 • gorunu$ itibariyle -4 dag arasi ve har$it cayinin $ehri ikiye bölmesi- pek sicak olmasa da, ya$andikca tadi-tuzu anla$ilan $ehir.. ayrica $ehir hakkinda olani biteni ogrenebilmek icin http://www.gumushane.gen.tr/ adresine sahip memleketim..