şükela:  tümü | bugün
  • labridae familyasından olup, bilimsel adı thalasoma pavo’dur. azami boyu 20 cm'dir. eti yenmez bu yüzden de olta ile avlanmaz. tek sırt yüzgeci balığın ensesinden kuyruk yüzgeci sapına kadar uzar. kıç yüzgeci de anüsten başlayıp sırt yüzgecinin bitim noktasına paralel olarak son bulur. parlak ve canlı renklere sahiptir. gövde kısmı sarı prenses ile aynıdır. genelde tek başına gezinir. besinlerini yosunlar ve taşlar arasında bulunan küçük kabuklular, deniz solucanları oluşturur. kaş'ta dalış yapıldığında bol bol görülür.
  • (bkz: #34139546)
  • genelde tek başına gezinen bu güzelliğe 1-50mt de rastlanır. ayaklarınızın dibine kadar girmekte hiç bir sakınca görmez. su altında izlemesi gayet keyifli bir balıktır. renkleriyle hayranlık uyandırır. yukarıdan izlerseniz göğüs yüzgeçlerinin rengi sebebiyle güzel hareketlerine doyum olmaz. bir de yiyecek bir şeyler ararken yan yatarsa kafa kısmındaki renkleri, desenleri izlemekten yüzünüzde oluşan tebessüm sebebiyle bir miktar su yutabilirsiniz* bu balık için kaş'ın tüm suyunu yutmaya razıyım.*

ben kendisiyle geçen yıl tanıştım. bu yıl da aşık olduğuma karar verdim. 24 saatimi bu arkadaşı izleyerek geçirebilirim. benim ruhuma iyi geliyor. kaş'ta geçen yıl her boyunu gördüğüm bu yıl sadece tek bir boyuyla günlerimi geçirdiğim balık türü, sanırım yumurtadan çıkma dönemiyle ilgili bir durum.

tabi ki fotoğraftakinden daha güzel