şükela:  tümü | bugün
  • süper insan, olağanüstü kadın. çocuğu olmadığı için evinde bir dolu kedi besler, hepsine ayrı ayrı isimler verir. pamuk gibidir, aksilikle yakından uzaktan alakası yoktur. dünyayı gezip görmüş, son derece kültürlü ve sevecen bir insandır.
  • evinde bulunmamis bir ogrencisi olarak soyleyebilirim ki aksilikten uzak, sevecen, tatli ve cok iyi niyetli bir kadindir. ottoman paleography gibi adi bile zor olduguna isaret eden bir derste, tarih ogrencilerinin genelde benimsedikleri, okumadan notlarla ders gecme, calismadan mezun olma taktiklerini kullanmadiklari icin bu gibi kisilere "kok sokturur". paleografya zaten herkesin aa alabilecegi bir ders olmamakla birlikte cok fazla istek, azim ve calisma ister. eger bu dersi almak istemiyorlardiysa neden tarih bolumunde olduklari merak edilen bu kisiler kendisi hastanedeyken bile surekli beddua ederek kendisinin olmesini dilerler, ve yuce oldugu rivayet olunan allah da bu gibi dualari kabul etmez. bense kendisinin sagligini kaybetmemesi icin dua ediyorum cunku kendisi koprulu ekolunden yetismis son buyuk isimlerden olmakla birlikte alaninda bir numaradir; butun dunyada herkesin fazlasiyla itibar ettigi bu hocanin dersinden yatarak gecmek isteyenler icinse soyleyecek soz bulamiyorum. eski model ogretim yontemleri kullandigi ise yanlistir. paleografya gibi metin cozumlemesi yapilan bir derste tabiki *tembel* ogrencilerinin metni evde okuyup derse oyle gelmesi gerekir. metinleri evde okuyup, sinava calisip derslere giren bir kisinin kalmasi imkansiz oldugu gibi iyi bir not alacagi da ortadadir. tarih ogrencileri bolumleriyle daha alakali insanlar olsalardi, sirf bogazici universitesinde okumak degil tarih okumak icin secmis olsalardi gunay kutu bir cadi olarak betimlemekten kacinirlardi.
  • günay alpay adıyla 1969 yılında yapılan türk birası için isim yarışmasında efes pilsen ismini öneren 179 kişi arasında yapılan kura sonucu 5000 liralık ödülü kazanmaya hak kazanmıştır. ama aslında kendisi yarışmaya katılmamış, bir öğrencisi efes pilsen ismini yarışmaya onun ismini vererek göndermiştir.
  • dersle ilgili başarılı bir öğrenciyseniz, seneler geçse de sizinle irtibatı koparmak istemez. hatta elinizdeki metinleri çözemediğiniz noktada gidip yardım isterseniz, sizi asla boş çevirmez ve metindeki her sorunun üstesinden gelmeye çalışır. o an elinin altında hangi lügat varsa açar, olası harf kombinasyonları neticesi oluşacak kelimeye bakar lügatten ve metni eksiksiz okumaya çabalar. kendi alanında dünyaca kabul edilen çok başarılı bir hoca olmasına rağmen, tkl 216 dersini alan -tembel, çalışmak istemeyen, dersin kıymetini bilmeyen...- öğrenciler tarafından çok sevilmez.
    tanım gerekiyorsa işte tanım: ilerlemiş yaşına rağmen sahip olduğu akademik enerjiyi, kendisinden genç akademisyenlerde -maalesef- göremediğimiz duayen hocadır. allah uzun ömürler versindir. amindir.
  • şu sıralar tepebaşındaki istanbul araştırmaları enstitüsünde ali emiri katalogunu hazırlamaktadır.
  • kalbinden rahatsızlanmış, pil takılmış hocaya bugün.
  • ilk cildi "yazmalar arasında" başlığıyla yayımlanan, ikinci cildi "acâbü'l-mahlûkat" başlığıyla yayımlanan ve üçüncü cildinin yayımlanması beklenen toplu makaleler dizisi olan "eski türk edebiyatı araştırmaları" dizisini bitirmesi için uzun ömürler dilediğim (öğrencisi olmasam bile, yazdıklarıyla) hocam.
hesabın var mı? giriş yap