şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizcesi perihelion dur.

  ilkokullarda öğretildiğinin aksine sabit bir gün değildir. günberi tarihleri her sene değişir. 2 ila 5 ocak arasında bir güne denk gelebilmektedir.

  2000-2020 tarihleri arasındaki günberi tarihleri için

  http://www.usno.navy.mil/…ta-services/earth-seasons
 • serap tamay ve eşi ismet'in oluşturdukları izmir'li bir muzik grubu. klasik gitar mandolin ve vokal agirlikldir. azeri, latin, anadolu ve batı muziginin sentezi bir tınıda akdeniz kıyılarını gezdiren bir muzik yaparlar.
 • güzide bir türkümüzü çağrıştıran ilginç kelime.

  (bkz: gel beri yar gel beri)
 • bir gök cisminin yörünge olarak bağlı bulunduğu ana gök cismine olan uzaklığının en yakın mesafesidir.

  gök cisimlerinin yörüngeleri düzgün yarıçaplı bir çember şeklinde olmayabilir. bir elips şeklinde de olabilir. günöte ve günberi bu elipsi açıklayan terimlerdir.

  ayrıca (bkz: günöte)
 • enteresan bir kelime dizilimidir. günberi ve günöte sadece güneş için kullanlan terimler olup, etrafında dönülen cismin ne olduğuna göre isim de değişir. misal:

  güneş için: günberi - günöte (perihelion - aphelion)
  dünya için: yerberi - yeröte (perigee - apogee)
  ay için: ayberi - ayöte (perilune - apolune)
  güneş dışında herhangi bir yıldız için: enberi - enöte (periastron - apastron)

  kullanım olarak misal dünya güneş'in etrafında dönerken en uzak noktasına geldiğinde günöte (aphelion) denir.
  ay veya olsaydı başka bir uydu, dünya'nın etrafında dönerken en yakın noktasına geldiğinde yerberi (perigee) denir.
  örneğin international space station dünya değil ay'ın çevresinde dönseydi, ay'a en yakın olduğu ana ayberi (perilune) denirdi.
  alpha centauri sisteminin yıldızının etrafında dönen bir gezegen yıldıza en uzak konumunu aldığında enöte (apastron) denir.

  bunun dışında bir de ingilizce pericenter - apocenter ikilisi var. bunlar galakside yıldız haricinde diğer astronomik objelerin (kara delik, quasar, galaktik çekirdek) etrafında dönen cisimlerin yörüngelerinin en uzak ve en yakın noktalarını belirtmekte kullanılıyor. bizimkiler buna tam bir çeviri bulamamış ama tureng'de galaktik enberi - galaktik enöte diye bir çeviri gördüm, ne kadar doğru bilemem.
 • gün itibariyle yaşanandır.
 • dünyanın güneş etrafındaki döngüde güneşe noktasal olarak en yakın olduğu gündür. ve 3 ocaktır. tersi günöte’dir o da 4temmuzdur.
 • güneş’e en yakın olunan günde hava niye bu kadar soğuk demiyorsunuz umarım, yine de açıklayayım.

  mevsimler dünya’ya güneş ışığının geliş açısıyla ilgili olarak oluşuyor, ışınlar dik geldiğinde yaz, eğik geldiğinde kış yaşıyoruz.

  güneş’e yakınlık uzaklığın da teorik olarak mevsimlere etkisinin olması gerekir. olmamasının sebebi, kuzey yarım kürede güney yarım küreye göre karasal alanın daha fazla olması. oğlak dönencesi civarlarına güneş ışığı dik geldiği sıralarda, yengeç dönencesine göre güneş’e daha yakın konumda bulunuyor dünya. ancak güney’de denizlerin daha fazla olmasını sıcaklık ortalamasını iki yarım küre için yıl içinde aşağı yukarı aynı yapıyor.