şükela:  tümü | bugün
  • acı bir türkiye gerçeğidir ne yazık ki.

verilere göre 80 milyon nüfuslu türkiye cumhuriyeti devleti'nde her gün 12 milyon ekmek çöpe atılıyor ve israf ediliyor. bir ekmeğin 1 kişiyi gün boyu net olarak doyurabileceği düşünüldüğünde ve bu oran açlık ve sefaletle karşılaştırıldığında insanoğlunun ne kadar da kör olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkıyor. her gün evinde bugün ne yenileceğini bilmeyen, karnını neyle doyuracağını kara kara düşünen insanların varlığı düşünülünce, acı daha da büyüyüp derinleşiyor. hele hele şu içinde bulunduğumuz ekonomik darlık zamanlarında, bu tip israflar iyice can yakıyor.

ben dışarıda yemek yediğimde, özellikle yemeğimle birlikte pilav ya da patates türevi bir besin kaynağı varsa masaya getirilen ya da tabağa ek olarak konulan ekmeği iade ediyorum. ya da ekmek yiyeceksem, örneğin 1 dilim ekmeği tüketip ardından yarım dilim ekmek daha yeyip doyacaksam, o yarım dilimi sırf ekmeği bölmemek ve çöpe attırmamak için yemiyorum. evde artan ekmeği kızartıyor ya da dışarıda açığa bırakıyorum hayvanat yesin ya da değerlendirilsin diye. başka türlü israflarımız muhakkak vardır. fakat en azından elimden ne geliyorsa onu yapıyorum. elden ne gelirse...

gelelim detaylara.

ekmek israfının önü ne yazık ki alınamıyor. kampanyalara rağmen, her gün 12 milyon ekmek çöpe gidiyor. bir başka deyişle her yıl yaklaşık 4,5 milyar ekmek ya da maddiyata vurduğumuzda 1,5 milyar doları milletçe çöpe atıyoruz.

bunun önüne nasıl geçilir bilmiyorum. ama geçilmesi için ne gerekirse yapılmasını gönülden arzu ediyorum.

haberi okumak için buraya bakabilirsiniz.
  • dehşete düşüren bir rakamdır. bayat ekmeklerden yapılacak onlarca tarif var. hiç bir şey bilmiyorsan tost yap ye, oh mis. bence bu rakamda lokonta, restoran, otel, catering şirketi, okul yemekhanesi,kantin, kafeterya, kafe, market gibi birçok yerin etkisi vardır. yalnızca evlerden çöpe atılan ekmek olduğunu sanmıyorum. bir de kim sayıyor bunları? tahmini bir rakam mı? hayvan barınaklarına verilenler dahil mi?
  • ekmeği alıp yemeyen değil, yemediği ekmeği çöpe atan net gerizekalıdır. en kötü durumda bile (tost ya da yumurtalı ekmek olmayacak seviye) ekmekleri alıp sıcak suda eritilmiş bir kaç et bulyona basıp evin aşağısında büyük bir kaba bırakıyorum sokak hayvanları için.

ama şu kesindir ki, ülkecek israf ekonomisini dibine kadar yaşıyoruz. alışverişe çıktığımızda ihtiyacımız kadar olanı değil, hep bir fazlasını alıyoruz. bu küçük israflar ise damlaya damlaya göl oluyor ve milyonlarca insanın yaptığı bu küçük israflar, büyük ekonomik sorunlar yaratıyor.
  • (bkz: yaran yanlış okumalar)
    (bkz: günde 12 milyon erkeğin çöpe atılması)

bir an feryat ettim, yazıktır hangi ülke erkeklerini çöpe atar diye.
  • krizden sonra ekmek bulamayacağımız için kısa süre sonra çözülecek olay.
  • canan karatay reisi kimse dinlemediği için böyle hep bu ülke...
  • her yıl makam araçlarına harcanan 3 milyar 300 milyon lira göz önüne alındığında çöpe atılan ekmek çerez parası bile değildir.

(bkz: araçlara harcanan paralar çerez parası bile değil)