şükela:  tümü | bugün
  • uzun süre bu şekilde yaşamanız halinde beynin sulanmasını sağlayacak durum.
  • son 5 yılımı özetleyen cümle.

esasında, gerektiğinden fazlasını kayıp olarak saydığım uyuma hadisesine oldum olası düşkün olmadım.
    hatta öyle ki; aynı ortamda bulunduğum insanlardan birileri uyursa haddinden fazla sıkılır, rahatsız olurum.
    kim olursa olsun, birlikte geçirilen zamanımızı çaldığı için kişiye de, uyku mevhumuna da çok kızarım.

fakat anne olup evde fazla zaman geçirmeye başlayınce uyku düzeni geri dönülemez bir biçimde değişip süresi azalmaya başladı.
    annelerin, gece olduğunda, hadi uyumaya gidiyorum ben deme lüksü yoktur.
    çünkü anne, önce bütün aile bireylerini uyutur. yahut uyumalarını bekler.
    kapıları kitler, ertesi günün kıymasını çıkarır dolaptan, nohutu ıslar, çocukların üzerlerini örter, ertesi gün giyilecek giysileri seçer.
    son bir mutfak kontrolü yapar,
    bulaşık makinasını çalıştırır, yerleştirilmemiş alışveriş paketlerini yerleştirir.
    banyoyu kolaçan eder. çocukların dağılmış oyuncaklarını toplar.
    gecenin sessizliğinde, hazır ayaklarının altında çocuklar dolaşmıyorken dağınık çekmeceleri toplar. sökülmüş düğmeleri diker. kırık oyuncakları onarır. uzun zamandır elinin değmediği fırın camını siler.
    yoğurdunu mayalar, derin dondurucudaki yiyecekleri düzene sokar.
    yıkanmış çamaşırları katlayıp ertesi günkü ütüye hazır eder. çorapları eşler.
    birikmiş gazeteleri istifleyip paketler, dışarı koyar.
    gündüz evin içi kokmasın diye yapamadığı banyo/mutfak temizliğini yapar, giderlere çamaşır suyu döker.
    çocukların kapı ve aynalardaki parmak izlerini siler gülümseyerek.
    odalarına gidip, bir kez daha çocuklarının üzerini örter, öper koklar.

saat 12:00 civarı, uyumaya diye yol aldığı salon ve yatak odası arasında, aşağı yukarı bunları yaşar anneler,
    ertesi gece de aynısını yaşayacağı güne uyanmak için 4 saatlik uykusunu uyumaya giderken.
  • dinç kalkmayı sağlar. bir de ilkokulda sabahları açılamayıp esnediğimiz zaman sınıf öğretmenim derdi ki "japon çoçukları günde 4 saat uyuyor, ayılın artık."
  • da vinci uykusu nun 2 katidir, yeterlidir, fazlasi zarardir.
  • uygulayıcısının son derece işsiz ve mal olduğu rutindir.

bir insanın uyku düzenini uberman hale getirmesini anlıyabilirim fakat "günde 4 saat uyuyorum, hepinizden daha çok yaşıyorum hayatı" diyen adamın yapacak işi yoktur. eğer ki bir insan sabah kalkıp biraz oturup kahvaltısını edip, sonra birkaç saat çalışıyosa ve sonra uzuuuun aralar verip tekrar bişiler atıştırıp gününü dizi izleyerek noktalıyosa bu insanın günde 4 saat uyuması normaldir. vücut hangi enerjiyi kaybetmiş ki geri kazansın?

öte yandan bi insan sabah kalkıp okula gidip, eve gelip ödev yapıp üstüne proje yapıp üstüne kitap okuyosa ve hatta bi de kod yazmaya falan çalışıyosa bu insana 10 saat bile yetmez. bu söylediklerim deneyimle sabitlenmiştir.

çok çalışırsanız, çok yorulursunuz. dolayısıyla çok uyumanız gerekir. (bkz: nokta)
  • vücuda zararlıdır. 5 saat uyumak ise böyle değildir. o bir saat o kadar önemli hale gelir ki sorma gitsin... en sağlamı ise 7 saat uyumaktır. günün güzelce akıp gider. akşam da yatağına yattığında deliksiz bir uyku çekersin. entry'i biraz daha bilimsel bir kalıba sokarsak; uzmanlar 5-9 saat arası uyumanın ideal olduğunu söylerken, bu saatlerin dışındaki uyku sürelerinde kalp krizi riskinin 2-3 kat arttığını belirtirler.
  • ergen efsanesidir. büyüyünce geçer, böyle laflar etmezler.

bir süre yapılabilir tabii. iş - güç çoktur, tatil şahane ama kısadır, finaller vardır, angelina jolie ile eve kapanmışsınızdır; olabilir yani bir süre.

ama öyle aylar - yıllar boyunca günde 4 saat uyuduğunu iddia edenlere osman baydemir'den geliyor; hasiktir diyorum hasiktir.
  • zaten yıllardır günde 4-5 saat uyuyan biri olarak 3 aydır standarta bağladığım aktivite.
    üstelik öğle veya akşam saatlerinde de şöyle bir yarım saat bi saat kestirince günün her saati fazlasıyla dinç olunuyor ve kesinlikle yetiyor.
  • normalde +1'imle katıldığım, bugün yekten katıldığım uyku yarışması finish derecesi. aç tokun halinden anlamaz gibi olacak ama günde 6 saat uyumak bile beni yoruyor. uyumak da insanı yorar mı deme, öyle.