şükela:  tümü | bugün soru sor
  • işsizliğin verdiği bıkkınlıkla seyyar işine girmeye karar vermemle birlikte ortaya çıkarmış olduğum dehşet finansal yatırım.

lise 3 terk olmama rağmen işin içine para girince matematik konusunda pisagor oluyorum. vallahi su, limon satmayı daha önce düşündüm. fakat 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkede değerini koruyacak olan atıştırmalığın midye olduğuna karar verdim. yaklaşık iki haftadır piyasa araştırması ve fizibilite üzerine çalışıyorum. satışı gerçekleştireceğim sahil kenarı çipura hasan lakapıi birinin mıntıkasına bağlıymış. dün öğlen 2 gibi bu kerizin yanına gittim. abi günlük 100 lira versem satış yapsam olur mu dedim. olur ya aslanım dedi sazan. yanından ayrılırken de sataşan olursa yanıma gel dedi. ahaha. zannediyor ki günlük kazancım 200 lira. hem en işlek yerden satış yapacağım, hem de koruma sağladım.

gelelim işin finansal detayına. toptancı küçük midyeyi 25, büyük midyeyi 50 kuruştan veriyor. ben sadece büyük midye satacağım. maliyeti 450 lira. 1 kasa limon 50 lira. hasan pezevengi de 100 kağıt. total maliyet 600 lira.

net satış fiyatı: 1.5 lira
    günlük net kazanç: 1350 lira.
    aylık net kazanç: 40.500 lira.

günlük net maliyet:600 lira
    aylık net maliyet: 18.000 lira
    net kazanç 40500- net maliyet 18000= 22.500 total kar

22.500 x 12= 270.000 lira yıllık net kar.

günde 21 saat, ayda 630, yılda toplam 7560 saat satış yapacagğm. ya olmaz edemezsin, dakikada şu kadar satış yapman lazım diyerek negatif söylemlerle lüks yaşamım arasına giremeyeceksiniz. her şeyi düşündüm, en ince ayrıntısına kadar hesapladım. artık zengin olup hak ettiğim şekilde yaşamanın zamanı geldi. belki sözlük zirvelerinde üstüm midye, balık karışımı kokacak ama kapıya gt-r ile yanaştığımı görenler bu kokunun farkına varmayacak. midye sektörünün al capone'u olacağım. 10 seneye kalmaz cari açığın %25'ini kapatırım.
  • günde 21 saat?
  • mardinli değilsen olmayacak iş.

çünkü mardinsizlere yaptırmıyorlar diye biliyorum.
  • şimdi nüfus cüzdanını eline al.
    doğum yeri olarak ne yazıyor?
    mardin yazmıyorsa unut o işi.
  • (bkz: jamesharden başlıklarını ciddiye alan yazar)

mardin konusunu çok da şey etmeyin, kütüğü mardin'e alıp çözülebilir bu konu.
  • yine geldi.

(bkz: jamesharden)
  • maliyetlere şunu ekleyip tekrar değerlendirmek lazım:

>>> mardin midye tayfasının göt kesmesi sonucu popo estetiği ameliyatı masrafı.
  • eline hesap makinasını alıp entry okuyan suserlar yoksa, ben hiç bir şey bilmiyorum...