şükela:  tümü | bugün
  • ıssizligin verdigi bikkinlikla seyyar isine girmeye karar vermemle birlikte ortaya cikarmis oldugum dehset finansal yatirim.

lise 3 terk olmama ragmen isin icine para girince matematik konusunda pisagor oluyorum. vallahi su, limon satmayi daha once dusundum fakat 3 tarafi denizlerle cevrili olan ulkede degerini koruyacak olan atistirmaligin midye olduguna karar verdim. yaklasik iki haftadir piyasa arastirmasi ve fizibilite uzerine calisiyorum. satisi gerceklestirecegim sahil kenari cipura hasan lakapli birinin mintikasina bagliymis. dun oglen 2 gibi bu kerizin yanina gittim. abi gunluk 100 lira versem satis yapsam olur mu dedim. olur ya aslanim dedi sazan. yanindan ayrilirken de satasan olursa yanima gel dedi. ahaha. zannediyor ki gunluk kazancim 200 lira. hem en islek yerden satis yapacagim, hem de koruma sagladim.

gelelim isin finansal detayina. toptanci kucuk midyeyi 25, buyuk midyeyi 50 kurustan veriyor. ben sadece buyuk midye satacagim. maliyeti 450 lira. 1 kasa limon 50 lira. hasan pezevengi de 100 kagit. total maliyet 600 lira.

net satis fiyati: 1.5 lira
    gunluk net kazanc: 1350 lira.
    aylik net kazanc: 40.500 lira.

gunluk net maliyet:600 lira
    aylik net maliyet: 18.000 lira
    net kazanc 40500- net maliyet 18000= 22.500 total kar

22.500 x 12= 270.000 lira yillik net kar.

gunde 21 saat, ayda 630, yilda toplam 7560 saat satis yapacagim. ya olmaz edemezsin, dakikada su kadar satis yapman lazim diyerek negatif soylemlerle luks yasamim arasina giremeyeceksiniz. her seyi dusundum, en ince ayrintisina kadar hesapladim. artik zengin olup hak ettigim sekilde yasamanin zamani geldi. belki sozluk zirvelerinde ustum midye, balik karisimi kokacak ama kapiya gt-r ile yanastigimi gorenler bu kokunu farkina varmayacak. midye isinin al capone' u olacam. 10 seneye kalmaz cari acigin %25'ini kapatirim. zengin olacagim ya. oleyy.
  • günde 21 saat?
  • mardinli değilsen olmayacak iş.

çünkü mardinsizlere yaptırmıyorlar diye biliyorum.
  • şimdi nüfus cüzdanını eline al.
    doğum yeri olarak ne yazıyor?
    mardin yazmıyorsa unut o işi.
  • (bkz: jamesharden başlıklarını ciddiye alan yazar)

mardin konusunu çok da şey etmeyin, kütüğü mardin'e alıp çözülebilir bu konu.
  • yine geldi.

(bkz: jamesharden)
  • maliyetlere şunu ekleyip tekrar değerlendirmek lazım:

>>> mardin midye tayfasının göt kesmesi sonucu popo estetiği ameliyatı masrafı.
  • bence bu sadece midye pezevenkliği yapıyosak mümkün