şükela:  tümü | bugün
  • alt tarafı 10 bardak su içmeye denk gelir. o da nedir ki yaz günü allasen...
  • su icmeye fazla alismamis olan ama doktordan aldigi emirle hergun koca bir surahi suyu bitirmek zorunda kalan bunyeme fazla gelen eylemdir. iki litre su, alismadik bunyede durmaz, on dakikada bir tuvalete kosturur, bazen ellerimi yikarken tekrar tuvalete girdigim vakidir. ayrica yattigim yerde sagdan sola donerken karmindan gelen cambul cumbul sesleri de kendimi bidon/ balon/ damacana gibi hissetmeme sebep olmustur. candan ercetin gibi guzel cildim olacak diye balon gibi gezemem... bence onlar yanlis biliyor...
  • son araştırmaya göre, duvara toslamış efsanedir.. yeterli su içmeyenler türlü hastalıklarla karşılaşabiliyormuş, evet.. fakat yeterli miktar asla 2 litre değilmiş..

tuvalete taşındığımızla kaldık anlayacağınız..

bir de, bilim adamlarının her şeyi kurcalamasından ayrıca rahatsız olmaya başladım ben.. süt vücuttaki demiri atıyormuşş, ıspanakta sanılanın aksine demir bile yokmuşş falan filan.. bir de anamdan doğduğum andan itibaren "su iç, su iç" , "su içmediğin için şişmansın/zayıfsın" vıdı vıdılarının doğru olmadığını görmek, gözlerimdeki yaşların yegane sebebidir şu andan itibaren..

çocukluğum tam anlamıyla yalanlar üzerine kurulmuş.. fakat suyun bizi sağlıklı kıldığına bu kadar körü körüne inanıyorsak, öyle de olabilir bence.. sonuçta neye inanırsak, o değil mi? evet, neye inanırsak, o..
  • hamallıktır. yazıktır. ülke bu kadar susuz bir dönemdeyken yapılırsa vatan hainliğidir de aynı zamanda.
    zira bilim adamları* gene araştırmışlar ve bu inanışın doğruluğunu kanıtlayan hiçbir şey olmadığını söylemişler. yani öyle gün boyu elde su şişesiyle dolaşanlar size sesleniyorum; yapmayın! su içer zayıflarım diyenler; inanmayın! her şey dozunda güzel. abartmaya gerek yok. susadıkça su içsek sağlıklı oluruz, olay bu.
    çok su içmek cildi falan da güzelleştirmiyormuş, o da fos çıktı.
  • uyguladığımda; sen de mi ishal oldun ? sorusuyla karşılaşmama neden olan eylem.
  • kronik böbrek yetmezliği (kby) olanlara tavsiye edilmeyecek eylemdir... zira; kby hastalarında idrar çıkışı ya az ya da hiç olmadığı için içilen her sıvı bünyede kalır...
  • idrar yolları ve böbrek hastalarının doktor direktifiyle basladıktan sonra, alışkanlık halini alan eylem. üstelik 2 litre ile de kalmaz 3, 4 hatta bazı günler 5 litreyi bile bulabilir.
  • bagırsaklarınız calışmıyorsa bunu 3 litre yapın.tabi şişkin bir halde dolaşmayı da göze almanız lazım.
  • 2 litre sudan fazlasını öğlenden önce içen birisi olarak kafanıza pek takmamanız gereken durumdur.
    eğer suyun ne kadar zor içildiğini test etmek isterseniz sabah aç karnına 20 bardak su deneyiniz.