şükela:  tümü | bugün
 • 1953 yılında prentice-hall inc. tarafından basılan "news of the world: a history of the world in newspaper style" isimli eserin 1956 yılında yılmaz öztuna tarafından kendi eklemeleri ile türkçe'ye çevrilerek hayat dergisi tarafından basılmasıyla oluşturulan muazzam eser. adı üstünde, tarihi olayları günlük gazete tarzında aktarmışlar. insanlığın en başından, kore savaşı'na kadar gerçekleşen çoğu olay yer alıyor. bunun dışında kitabın şu an basımı yok, ancak sahaflardan ve bazı internet sitelerinden ikinci el olarak temin edilebilmekte.

  ben kitapta yer alan bazı sayfaları burada paylaşacağım. görsellerin boyutları büyük olduğu için ekranı yakınlaştırıp en küçük yazıları bile okuyabilirsiniz.

  1. büyük iskender, 32 yaşında öldü: makedonyalı cihangirin neden öldüğü belli değil. dört buçuk yılını doğuda geçirdikten sonra tarihi babil şehrine gelmiş olan iskender, 32 yaşında olduğu halde burada ölmüştür.

  2. çinliler endişede: mete, türk imparatoru oldu: yarım kalan fetihler tamamlanacak. aldığımız haberlere göre teoman yabgu'nun öldürülmesi üzerine oğlu mete, türk imparatoru olmuştur.

  3. türkiye, kırım'ı kaybetti: sultan mustafa kederinden öldü. artık türkiye dünyanın en kuvvetli devleti sayılmıyor. hindistan'daki timuroğulları'nın kudretini sarsan ingiltere, şimdi, dünyanın en güçlü devleti olarak türkiye'nin yerini almıştır.

  4. timuroğullarından son haberler: doğu türk imparatorluğu inhitat (gerileme) alametleri gösteriyor. şahruh ile oğulları uluğ beğ ve baysungur'dan sonra devletin başına büyük çapta bir şahsiyet geçmedi.

  5. ankara savaşı: doğu türk imparatorluğu ile batı türk imparatorluğu (türkistan ve türkiye) dünya hakimiyeti ve üstünlük davası uğruna vuruştu. timur kazandı.

  6. şarlman batı imparatoru ilan edildi: yeni imparatorun başına altın imparatorluk tacını papa iii. leon koydu. (ek olarak bilge kağan'ın ölüm haberi, endülüs emevi devleti'nin şanı, harun reşid'in kudreti, bizans imparatoriçesi irini'nin oğlu vı. konstantin'in gözlerine mil çektirmesi)

  7. bizans ordusu malazgirt'te yok edildi: yaralı imparator diogenes, bütün maiyeti ile alp arslan ve türk ordusuna esir oldu.

  8. kül tigin savaş alanında öldü: hayatı zaferlerle geçen başkomutan, bütün asya'yı türk silahlarına baş eğdirmişti.

  9. yeni babil kanunu: kadınlar istedikleri zaman boşanabilecekler.

  10. atina-sparta mücadelesi sona erdi. (ek olarak: roma'da cumhuriyet ilan edildi, tarihçilikte yeni bir devir, halk dostu perikles öldü)

  11. sokrates'in ölüm cezası infaz edildi: filozofun son sözü 'borçlarımı ödeyin' oldu.

  12. kubilay imparatorluğunun nüfusu 300 milyonu buldu: halbuki fransa'da 10, ingiltere'de 2 milyon kişi yaşıyor.

  13. islam ilmi: islam ilmi her alanda tarihimzde görülmemiş bir seviyeye yükselmiştir. yüzlerce çok büyük bilgin arasından seçtiğimiz birkaçını okuyucularımıza tanıtıyoruz.

  14. türkler, istanbul'u fethettiler: 53 gün süren muhasaradan sonra, bizans'ı teslim alan ii. mehmet istanbul'a girdi. fatih, ayasofya'yı dolduran 50.000 bizanslı'ya korkmamalarını, hayatlarının tamamen emniyette olduğunu söyledi.

  15. paris'te halk bastille'i bastı: kaledeki bütün mahkumlar serbest bırakıldı, silahlar yağma edildi. gözü dönmüş paris halkı, bugün kitle halinde şehirdeki bastille kalesini basarak, içindek siyasi mahkumlarla canileri serbest bırakmıştır. kaledeki bütün silahlar ve cephane, yağma edilmiştir.

  16. ramazan paşa portekiz'i haritadan sildi: portekiz kralı ve bütün maiyeti, muahrebe meydanında can verdi. (ek olarak: lehistan krallığı türkiye'ye tabi oldu, iv. ivan kaçıyor, mary stuart'ın başı kesildi, kıbrıs'ın fethi tamamlandı)

  17. yirmi bin iran askeri maraton'da yok edildi: zafer, yunan tarihinde dönüm noktası olacak.

  18. 40 türk, çin imparatorunun sarayını bastı: fakat teşebbüs muvaffak olmadı. kür şad ve 39 arkadaşı vey ırmağı kıyılarının sarı toprakları üzerinde kaldılar. şimdi bütün türk illerinde istiklal rüzgarı esiyor.

  19. tarihte dönüm noktası: büyük türk imparatorluğu islam dinini kabul etti. bu büyük inkılâbın kahramanı, zamanımızın büyük türk kağanı olan satuk buğra han'dır. türklerin, islam ülkelerini hakimiyetlerine almaları bekleniyor.

  20. türkler düşmanı anadolu'da imha etti. türk kuvvetlerinin izmir ve bursa'ya girmeleri bekleniyor. (ek olarak cumhuriyet'in ilan edilmesi ve başkomutan gazi mustafa kemal paşa'nın ilk cumhurbaşkanı seçilmesi)