şükela:  tümü | bugün
 • evlere temizlik için giden ve gün başına para alan kadın. ama bu konunun asıl işlendiği başlık için;
  (bkz: gündelikçi)
  ayrıca;
  (bkz: temizlikçi kadın)
 • (bkz: charwoman)
 • gvk'nın 23/6. maddesi hükmü gereğince ev işlerinde çalışanların ücretleri gelir vergisinden müstesna olması benim götüme sızan terden vergi çıkarmaya çalışan kayıt dışı ekonomi diye ağlayan devletin kocaman bir pastayı görmezden gelmesi anlamına geliyor. kadın emeğini satıyorsa biz de götümüzü satmıyoruz yarrak kafalı liberal bakış açısıyla yaklaşmanın alemi yok, kimse kimseyi aşağılamıyor, işçi çocuğuyuz orospu çocuğu değil. bi yerde de çalışmıyorum siktire siktire kendi işimdeyim gücümdeyim. benden alınan vergiler fatura kestiğimde alınan kdv alışveriş yaptığımda alınan kdv ödemek zorunda olduğum zorunlu sigorta primleri dışarıdan kalem alsam iki katı ödediğim vergi ve yirmi küsür vergi gibi bu götü de über kalkık meslek grubunun vergi vermemesi, evet, gücüme gidiyor. sikerim öyle kalbin de amına koyarım.
 • milletin pisliklerini toplayıp çoluğuna çocuğuna ekmek parası götüren bu insanların vergi vermemesi bazı çakallara batmaktadır. 3 kuruş vergi verip ( eminim imkanın olsa onu da vermeyeceksin ama kesinti yapılmayan meblağ eline geçmiyor maalesef !! ) , millete laf atmak ne ukalalıktır arkadaş
 • benimki üçhaftalıkçı.
  henuz gunluk para odeyecek kadar zengin degilim.
 • (bkz: #29538836)
 • bu iki kelimenin hangi amaçla bir bütün olması dillere normal geliyorsa sanırım ben normal değilim.

  gündelik - gündelikçi - kadın = gündelik kadın/gündelikçi kadın (gündelik satan kadın!)
  neresinden tutarsanız tutun her ön kelime ayrı bir ironi.

  bir anlam çıkaramıyorum ne yazık ki. oysa güzel türkçemizde "gündelik" veya benzer içeriklerde kullanılan kelimeler yerine kullanabilecek daha manidar kelimeler olduğunu düşünüyorum. mesela "emektar kadın/emektar insan, çalışan kadın" gibi.

  başka kişiye ait bir fabrikada, bir devlet dairesinde, yine başka bir kişinin idare ettiği özel kuruma ait bir ofiste çalışmak, başka bir kişiye ait evde çalışmaktan farklı değil. yapılan işler her meslek ve her alanda olduğu gibi ayrı ayrı. fabrikada çalışan veya devlet dairesinde çalışan her birey gibi başkasının evinde çalışan bir kadın da emeğinin karşılığını almak için, varsa çocuklarına daha iyi imkanlar sunabilmek için tüm zahmetlere katlanıyor.

  hepimiz öyleyiz. hayatta başka insanlara muhtaç olmamak için devlet dairelerinde veya özel sektörlerde çalışıyoruz. hepimiz çalışan veya çalışacak insanlarız. emektar kadın, emektar insanlarız...
 • ey yarışsız öğle sonbaharları, bir işgal bir işgal daha ne eder?
  kuşlar temyize gidip dönerken, yalnızlık rimel çekerken tecavüzcüsüne.

  ey toplu kadın ölümleri, kaç kız çocuğu süpürebilir milli bayrakların gölgesini?
  adil bir dünyanın dengesi, kurdelesinden asılırken.

  rotary, rotarct, lions klüplerinde, yardım derneklerinde kocalarının paralarının kirini temizleyen fönlü-kibirli-ölmeyecekmiş gibi yaşayan teyzeler, vicdanınız ne kadar temiz?

  evlere gündeliğe giden kadınlar,
  bambaşka hayatların kirini temizleyen kadınlar,
  o evlerden/ evlerin sahiplerinden daha temiz ve güzelsiniz!
 • valla ben bu işe bu kadar acınacak şekilde bakmıyorum.
  yazlık köyümüzde içersinde çoğunluğu zengin ve yaşlıların olduğu bir sitede görevli olarak çalışan bir babanın evladıyım. hergün 90 liraya gelen x teyze gayet durumdan mutlu. işini yapıyor ve hiçbir vergi kesintisi olmadan parasını cebine koyup akşam 5 te gidiyor.
  haa bu arada annemde 2 adet yaşları +90 olan teyzeye 3 günde 1 gidip onlara 1 saat ev toplama yardımında bulunuyor. bunu para karşılığı yapmasa da yaptığında gocunmam ben bile gidip yardım ederim nolacahhh cam silemedik mi ?

  edit:gunluk fiyat 160 tl olarak guncellenmistir.