şükela:  tümü | bugün
  • mercimek koftesi, biraz kısır, bi iki pooça, dibinde yagi birikmi$ patates salatasi
  • yorgunluk, biraz hüzün, bir iki gülümseme, dibinde yabancılaşma birikmiş umudunu yitirmeler
  • okuldan eve gelince insanın içini aniden bir sevinç kaplardı. hele ki teyzeler gitmişse, ne güzel bir sürprizdir günden kalanlar. peynirli börek, zeytinyağlı dolma ve üstüne profiterol, ohhh.
  • günden geriye kocaman bir boşluk kaldığı da olur. geriye dönüp baktığında hayatında, o günleri tek tek sayabilirsin, üzerinden ne kadar zaman geçmiş bile olsa...
  • bloombergde sempatik olacak diye ekonomi programını adım adım anadolu gibi sunan ablanın programı
  • kitabın, japon asıllı britanyalı yazarı kazuo işiguro, 2017 nobel edebiyat ödülüne hak kazandı.
    (soyadı ishiguro yazılır işiguro okunur.)
  • öncelikle yazarın; uzun anlamlı ve akıcı cümleler kurması çok hoş. romanda anlatılanlar ve karakterlerin iç dünyasını, yürekten ve kendini vererek okuyan bir okuyucunun içine çok güzel işlemekte.

romandaki esas oğlan babasının mesleğini devam ettirmeye çalışan, gayet sakin ve vakar özelliğine sahip ingiliz bir başuşak olan stevens. stevens malikane yönetiminde nelerin olması gerektiğini bir başuşağın neler dikkat etmesi gerektiğini ve geçmişte yaptıklarını devam bir geçmişe dönüşle bize açıklamakta. 1920-1940 arasında ingiltere'de önemli sayılabilecek konukları ağırlayan bir malikanede nelerin yaşandığını açıkça görebilmekteyiz.

kitabın sonuna geldiğimizdeyse stevens'ın çok yaşlandığını ve tüm ömrünü bu iş için harcamasının onda neler yarattığını pişmanlıklarını mutsuzluklarını ve tüm insanlarda olan 'ya şöyle yapsaydım ne olurdu' sunu okuyup farklı alemlere dalmamız işten bile değil.

kitap, bana çok şey öğretmesinin yanında böyle kaliteli yazarları okuyunca bu gibi insanlarla yüzyüze konuşmanın bile insana her zaman bir şeyler katacağı ve insanı doyuma ulaştıracağının yadsınamaz bir gerçek olduğu ortaya çıkmakta.

yky yani yapı kredi yayınlarının da hayli kaliteli baskısı ve çevirisini de kesinlikle tavsiye ederim. bazı yerlerde kelime hataları ve çok az anlatım bozukluğu mevcut. bunu da yayın eviyle iletişime geçip kendilerine bildirdim.

kitap her ne kadar geniş bir olayı bir çok yönleriyle anlatsa da aslında söylemek istediği; sürekli dönüp arkamıza bakmamamız, ileriye bakıp daima olumlu düşünmemiz gerektiği ve günümüzde işlerimizden arda kalan zamanımızı her daim keyifle geçirmemizin elzem olduğu...